Connect with us

Gospodarka

Komisja: Niektóre kraje UE nie dotrzymują terminu kwietniowego planu naprawy

Published

on

Niektóre rządy Unii Europejskiej przegapią termin, w którym 30 kwietnia przedłożą swoje plany naprawy Komisji Europejskiej, powiedział w piątek ich wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis, ale prawdopodobnie przedstawią plany kilka tygodni później.

Opóźnienie w przedstawieniu niektórych planów krajowych określających, w jaki sposób każdy rząd planuje wydać swoją część wspólnego systemu kredytowego UE w wysokości 750 miliardów euro, nie opóźni programu jako całości, powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej.

„Niektóre państwa członkowskie są już prawie gotowe i można przedstawić swoje plany do końca kwietnia. Dla innych wygląda to na trudniejsze. Ukończenie zajmie trochę więcej pracy przez kilka tygodni ”- powiedział Dombrovskis.

27 planów krajowych to plany wydawania dotacji i pożyczek, które każdy kraj UE otrzyma z bezprecedensowych wspólnych pożyczek Komisji Europejskiej w celu odbudowy bardziej ekologicznej i cyfrowej gospodarki po pandemii COVID-19.

Aby zdobyć pieniądze, każdy kraj musi przeznaczyć 37% środków na redukcję emisji dwutlenku węgla i 20% na przygotowanie gospodarki do ery cyfrowej poprzez inwestycje i reformy, które będą stopniowo finansowane przez UE do 2026 roku.

Długi horyzont inwestycji i reform, a także konieczność przeznaczenia określonego procentu pieniędzy na określone obszary to wyzwanie dla rządów.

„W przypadku zdecydowanej większości państw członkowskich plany są na bardzo zaawansowanym etapie i zostaną przedstawione pod koniec kwietnia lub w ciągu kilku następnych tygodni po końcu kwietnia” – powiedział.

Ratyfikacja jest bardziej przeszkodą niż późne plany

Kilkutygodniowe opóźnienie w przedstawieniu niektórych planów nie spowoduje zatrzymania całego programu, ponieważ 27 parlamentów narodowych będzie musiało najpierw ratyfikować własne zwiększone gwarancje budżetowe dla całego budżetu UE, aby dotacje lub tanie pożyczki unijne napływały do ​​rządów . Zobowiązania te zapewniają ostateczne zabezpieczenie zaciągniętej pożyczki i gwarantują, że zostanie ona spłacona.

READ  Indeksacja emerytur w 2021 r. - nowe obliczenia. Sprawdź, jakie wzmocnienie otrzymasz [25.12.2020]

Prawdopodobnie zajmie to więcej czasu niż przygotowanie planów wydatków – do tej pory nawet 17 krajów ratyfikowało zwiększone gwarancje znane jako decyzja w sprawie zasobów własnych, a inne powinny to zrobić wkrótce.

Jednak proces ten jest wstrzymywany w kilku krajach z różnych powodów. Na przykład w Niemczech trybunał konstytucyjny bada zgodność z prawem niemieckim, w Polsce decyzja jest przedmiotem wewnętrznych sporów politycznych, a Holandia stara się o utworzenie koalicji rządowej po wyborach.

Jednak bez wszystkich 27 krajowych ratyfikacji Komisja nie może pożyczać i żaden rząd nie może uzyskać finansowania.

„Jeśli ratyfikacja decyzji w sprawie środków własnych zakończy się w czerwcu we wszystkich państwach członkowskich i jesteśmy przekonani, że tak się stanie, my jako Komisja Europejska będziemy mogli wejść na rynki i zaciągnąć pożyczkę oraz dokonać pierwszych wypłat w Lipiec – powiedział Dombrovskis.

Kwota, jaką rządy UE mogą otrzymać z góry w tym roku, zanim rozpoczną się inwestycje i reformy, wynosi 13% ich całkowitego udziału. Ponieważ większość z nich potrzebuje przede wszystkim dotacji w ramach finansowania, oczekuje się, że całkowity napływ gotówki z UE wyniesie w tym roku około 44–45 mld EUR.

[Reuters]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.