Connect with us

Świat

Kluczowe wstrzymywania się z Covid w Azji zrzuca ograniczenia graniczne

Published

on

HONG KONG – Po dwóch i pół roku ścisłe kontrole pandemiczneniektóre z ostatnich resztek Azji otwierają swoje granice, gdy się tam przemieszczają wzmocnić swoją gospodarkę i bawić się światem, który w dużej mierze nauczył się żyć z Covidem.

Hongkong poinformował w piątek, że zniesie obowiązkową kwarantannę hotelową dla osób przybywających do miasta od przyszłego tygodnia, po podobnym ruchu Tajwanu. Japonia poinformowała, że ​​11 października obniży swój dzienny limit przyjazdów i całkowicie otworzy swoje drzwi dla turystów.

W tym tygodniu fala ruchów pozostawiła tylko jeden duży kraj ze ścisłymi kontrolami granic: Chiny, gdzie rządząca Partia Komunistyczna wciąż jest na swoim „Zero covidPolityka: Osoby podróżujące do Chin, w większości mieszkańcy, nadal na własny koszt narażają się na 10-dniową kwarantannę hotelową.

Gdy pandemia ogarnęła świat na początku 2020 r., wiele rządów w Azji szybko zamknęło swoje granice, a w większości miejsc zamknięto każdego, kto nie był rezydentem. Ponowne otwarcie było żmudnym i powolnym procesem, ponieważ urzędnicy obawiali się bezbronności swojej starszej populacji i obawiali się, że ich systemy opieki zdrowotnej ulegną załamaniu.

Ale izolacja jest trudna do zniesienia, zwłaszcza teraz, gdy większość reszty świata w pełni się otworzyła. Odcięci od zamożnych turystów i zmagający się z trudnościami gospodarczymi liderzy biznesu wywierają coraz większą presję na urzędników w Japonii, Hongkongu i na Tajwanie, aby zrewidowali swoją politykę.

W ciągu ostatnich dwóch lat Japonia i Hongkong nie zorganizowały dużych globalnych zgromadzeń o kluczowym znaczeniu dla ich tożsamości jako kluczowych ośrodków w regionie.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio, pierwotnie zaplanowane na sierpień 2020 r., odbyły się rok później, ale widzowie byli wykluczony z większości wydarzeń. Wielkie, krzykliwe wydarzenia w Hongkongu, takie jak Art Basel, rugby sevens i regionalne konferencje finansowe, zostały odwołane, ponieważ miasto pozostało zamknięte dla nierezydentów.

W zeszłym tygodniu szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział: powiedział Koniec pandemii jest „w zasięgu wzroku” i podkreśla zbiorową chęć wielu rządów do wyobrażenia sobie świata poza Covid-19.

„Zdaję sobie sprawę z faktu, że chociaż kontrolujemy rozprzestrzenianie się Covid, musimy również zapewnić maksymalną aktywność społeczności i aktywność gospodarczą, aby społeczeństwo mogło się rozwijać” – powiedział w tym tygodniu najwyższy przywódca Hongkongu, John Lee. złagodzenie zasad.

Było to najbardziej rażące przyznanie się, że surowe zasady ściśle związane z polityką pandemiczną Chin kontynentalnych miały cenę, której urzędnicy nie byli już skłonni tolerować.

Hongkong ma jeden z najsurowszych wymogów dotyczących kwarantanny w przypadku większości pandemii, z 21-dniową obowiązkową kwarantanną hotelową dla przylotów w pewnym momencie. W piątek urzędnicy ogłosili politykę, która ma wejść w życie w przyszłym tygodniu, która wymagałaby od odwiedzających tylko kilkudniowych testów PCR i kontroli stanu zdrowia.

Premier Japonii Fumio Kishida uznał znaczenie turystów międzynarodowych dla przetrwania kraju.

„Ludzie na całym świecie pytają: »Kiedy możemy pojechać do Japonii?«” – powiedział Kishida w środę, przed ogłoszeniem nowych zasad, według publicznego nadawcy NHK. „Teraz mam nadzieję, że planują odwiedzić Japonię i posmakować japońskiej kuchni”.

Na Tajwanie prezydent Tsai Ing-wen powiedział, że ludzie są gotowi nawiązać kontakt z resztą świata.

„Nareszcie nadszedł ostatni moment pandemii” – napisała pani Tsai na swojej stronie na Facebooku. „Teraz musimy dołożyć wszelkich starań, aby ożywić turystykę, pobudzić gospodarkę i doprowadzić gospodarkę Tajwanu do szybkiego rozwoju”.

Przy ograniczonych granicach, turystyka powoli powraca w większości regionu. Hongkong, niegdyś ważny węzeł transportu lotniczego, „był teraz praktycznie niewidoczny” – powiedział w kwietniu Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. Międzynarodowy port lotniczy w Hongkongu zgłoszone tylko 5 080 lotów pasażerskich w sierpniu w porównaniu do 30 000 w tym samym miesiącu 2019 roku.

Według Japońskiej Organizacji Handlu Zewnętrznego w 2019 r. Japonia pozyskała około 46,1 mld USD z turystyki zagranicznej. Praktycznie wszystko to zniknęło po rozpoczęciu pandemii.

Przed ostatnim ruchem Japonia próbowała zrywowo ożywić turystykę. W czerwcu rząd zmienił przepisy graniczne, zezwalając turystom, którzy zgodzili się dołączyć do wycieczek z przewodnikiem zarezerwowanych przez biura podróży. We wrześniu ponownie zmienił zasady, ale nadal trzymał odwiedzających na ciasnej smyczy.

READ  Szybkie deszcze i powolne reakcje są odpowiedzialne za dużą liczbę ofiar powodzi w Europie

Sprawy zaczęły się powoli: według danych rządowych w czerwcu do kraju wjechało tylko 12 405 turystów.

Ponowne otwarcie Japonii może wyzwolić falę stłumionego popytu na podróże i dać krajowemu sektorowi turystycznemu i hotelarskiemu bardzo potrzebny impuls. Prawie 32 miliony międzynarodowych turystów odwiedziło Japonię w 2019 roku, trzy razy więcej niż sześć lat wcześniej dane rządowe.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby turystyka przyjazdowa powróciła do poziomu sprzed pandemii w najbliższym czasie. Chińscy goście, którzy stanowili około 30 procent ruchu przychodzącego do Japonii w 2019 r., mają poważnie ograniczone możliwości podróżowania zgodnie z surowymi wytycznymi Covid w Pekinie.

W kraju Japonia planuje zwiększyć turystykę, oferując japońskim mieszkańcom dotowane przez rząd zniżki na hotele, restauracje i niektóre rodzaje rozrywki, powiedział Kishida. Jest to odrodzenie planu o nazwie „Go to Travel”, który jego poprzednik ustanowił, aby pobudzić turystykę krajową po tym, jak został zniszczony w pierwszych miesiącach pandemii.

Hongkong również będzie miał trudności z szybkim odzyskaniem sił. Jest złapana w balansowanie między żądaniami Pekinu, który ma ostatnie słowo w sprawie tego, co robi miasto, a społecznością międzynarodową. Nie może więc zajść tak daleko, jak sąsiedzi, jeśli chodzi o otwarcie.

Chociaż nowe przepisy stanowią istotną zmianę, nadal będą uniemożliwiać odwiedzającym odwiedzanie restauracji i barów podczas trzech dni obowiązkowego nadzoru zdrowotnego, co rodzi pytanie, czy wystarczą, aby przyciągnąć turystów na krótką wizytę.

Podejście to zostanie przetestowane w nadchodzących tygodniach, kiedy szefowie globalnych banków mają zebrać się na szczycie, reklamowanym jako dowód, że Hongkong nadal zasługuje na swój samozwańczy tytuł „światowego miasta Azji”. Będzie również gospodarzem konferencji fintech i listopadowego Rugby Sevens, corocznego turnieju, który był jednym z największych wydarzeń w mieście przed pandemią.

„Polityka tak naprawdę nam nie pomoże, ponieważ na naszą działalność duży wpływ mają turyści z kontynentu, których siła konsumpcyjna jest silniejsza niż ci z Europy i Ameryki” – powiedział Wang Tat, lat 50, który jest właścicielem restauracji serwującej owoce morza serwującej lokalne przysmaki na wyspie Lamma, np. smażone kraby z imbirem i małżami w sosie z czarnej fasoli.

„Spodziewam się, że przybędzie więcej turystów z Europy i Ameryki, a nasz biznes się poprawi, ale nasze przychody raczej nie wrócą do poziomu sprzed pandemii” – powiedział Wang, dodając, że zarządza większością swojej działalności utraconej podczas pandemii.

Wszystkie rządy azjatyckie są uzależnione od pomocy gospodarczej.

Gospodarka Japonii powoli wraca do zdrowia, centra handlowe zapełniają się centrami handlowymi, a rodziny jedzą poza domem. ale upadek jenaoscylowanie wokół jej najsłabszego poziomu od prawie 25 lat było bolesne dla krajowych konsumentów.

W Hongkongu są tysiące małych firm Zamknięte, nie mogąc wyzdrowieć po wielu rundach środków dystansowania społecznego, które zmusiły restauracje i bary do pozostawania zamkniętymi przez tygodnie lub miesiące. Twarde środki, wraz z rozprawą z opozycją w byłej kolonii brytyjskiej, skłoniły młodych mieszkańców Hongkongu, emigrantów i międzynarodowe korporacje do opuszczenia miasta na stałe.

Podczas gdy gospodarka Tajwanu pozostała stosunkowo zdrowa dzięki przemysłowi półprzewodników, turystyka ucierpiała. Tajwan ma ograniczoną liczbę przyjazdów podczas pandemii, a nierezydenci od jakiegoś czasu nie mogą tam podróżować. W 2019 roku Tajwan odwiedziło 11,8 mln turystów, w porównaniu do 140 479 rok wcześniej.

„Ciemne dni oczekiwania na zagraniczne podróże w końcu się skończyły” – powiedziała 36-letnia April Lin, tajwańska przewodniczka wycieczek w centrum Taichung. „Dla wielu osób z branży turystycznej to bardzo potrzebny deszcz”.

Alexandra Stevenson relacjonowała z Hongkongu, a Ben Dooley z Tokio. Hisako Ueno współtworzyli relacje z Tokio, Zixu Wang z Hongkongu i Amy ChangChien z Tajpej na Tajwanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *