Connect with us

Świat

Rosja, Ukraina, wojna na żywo: drony odcinają prąd na Krymie, po tym jak Niemcy mówią, że sojusznicy „nie są wściekli ani wściekli” z powodu przecieków

Published

on

Rosja, Ukraina, wojna na żywo: drony odcinają prąd na Krymie, po tym jak Niemcy mówią, że sojusznicy „nie są wściekli ani wściekli” z powodu przecieków

Zwolennicy Nawalnego śpiewają przed nabożeństwem żałobnym w Moskwie

Zasilanie dużych części Krymu zostało odcięte po nocnych bombardowaniach regionu przez ataki dronów.

Orzeczenie to nadeszło dzień po tym, jak ukraińska armia użyła morskich dronów do zatopienia rosyjskiego okrętu wojennego u wybrzeży okupowanego Krymu, co było ostatnim zawstydzającym ciosem dla sił morskich Moskwy.

Odeskie media Dumskaya podały, że miejscowi donoszą o eksplozjach i odgłosach aktywnej obrony przeciwlotniczej na półwyspie, który w 2014 roku został nielegalnie zaanektowany przez Rosję.

Jak poinformowała firma na swoim kanale Telegram, w wyniku ataków dzielnica Mołdawianki i część centrum miasta zostały pozbawione prądu.

Tymczasem minister obrony Niemiec powiedział, że sojusznicy kraju „nie są zdenerwowani ani zdenerwowani” po wycieku do rosyjskich mediów szczegółów rozmów wojskowych na wysokim szczeblu.

Boris Pistorius opisał incydent, w którym niemieccy oficerowie wojskowi powiedzieli, że siły brytyjskie „na miejscu” na Ukrainie wystrzeliły rakiety w kierunku Rosji, jako „indywidualny błąd”.

„Nie są źli ani zdenerwowani na Niemcy, ponieważ wiedzą, że mamy zasady i że coś takiego może się zdarzyć” – powiedział niemiecki minister obrony.

1709716253

Kobieta, która uciekła przed wojną na Ukrainie, ponownie otwiera pub w Walii

Kobieta, która uciekła przed wojną na Ukrainie, ponownie otworzyła pub w Walii i ma nadzieję, że to posunięcie pobudzi lokalną gospodarkę.

Władysława Krapywka wraz z najmłodszym synem opuściła dom w Kijowie po rosyjskiej inwazji w 2022 roku i wynajęła The Lamb w Newport.

Powiedziała, że ​​lubi Newport, ale centrum miasta wygląda na „opuszczone” i że chce „zmienić sytuację”.

„Wielu ludzi bardzo ciężko tu pracuje i potrzebują miejsca w centrum Newport, gdzie mogliby wejść do małego pubu i cieszyć się dobrą obsługą” – powiedziała BBC.

Matta Mathersa6 marca 2024 09:10

1709714742

Matta Mathersa6 marca 2024 08:45

1709713820

Zełenski dziękuje „wojownikom” za walkę z „rosyjskimi terrorystami” na Morzu Czarnym

Wołodymyr Zełenski pochwalił swoje wojska za walkę z „rosyjskimi terrorystami” na Morzu Czarnym.

Prezydent Ukrainy powiedział także, że jego armia przywraca „bezpieczeństwo” i „kontrolę” nad swoim niebem.

NA

„Ukraina pokazała już swoje możliwości i siłę. Dowodem tego jest liczba zniszczonych rosyjskich samolotów i sukcesy naszych wojowników przeciwko rosyjskiej flocie.

„Na Morzu Czarnym nie ma bezpiecznego schronienia dla rosyjskich terrorystów. I nie będzie żadnego. Tak jak gdyby Ukrainie starczyło sił, tak i na niebie nie będzie dla nich bezpiecznego miejsca. Dotyczy to zarówno dostaw partnerskich, jak i produkcji krajowej.”

Matta Mathersa6 marca 2024 08:30

1709712230

Mała, ale śmiercionośna broń Ukrainy podnosi morale

Zdalnie sterowane łodzie bez załogi istnieją na rynku od zakończenia drugiej wojny światowej. Pod koniec ubiegłego wieku innowacje technologiczne rozszerzyły swoje możliwości zastosowania.

Matta Mathersa6 marca 2024 08:03

1709710499

Argentyński prezydent odwiedzi w czerwcu Kijów i spotka się z Zełenskim

Prezydent Argentyny Javier Milei powiedział, że w czerwcu tego roku odwiedzi Kijów w ramach podróży dyplomatycznej po Europie.

Przywódca Ameryki Południowej zapowiedział, że podczas wizyty spotka się także z Wołodymyrem Zełenskim.

Milei ogłosił już wcześniej plany zorganizowania „szczytu wsparcia dla Ameryki Łacińskiej” dla Ukrainy pod koniec 2024 r.

Arpan Rai6 marca 2024 07:34

1709710169

ICYMI: MTK wydał nakazy aresztowania rosyjskich dowódców za zbrodnie wojenne na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania dwóch rosyjskich dowódców za popełnienie zbrodni wojennych w drodze ataku na ukraińską infrastrukturę. To druga tura nakazów aresztowania rosyjskich przywódców podczas inwazji na Ukrainę.

Sąd w Hadze stwierdził, że ataki te spowodowały szkody dla ludności cywilnej i sieci energetycznej Ukrainy, które znacznie przekroczyły oczekiwaną przewagę militarną.

Chociaż Rosja utrzymuje, że nie celuje konkretnie w infrastrukturę cywilną na Ukrainie, w trakcie ponad dwuletniej inwazji na Ukrainę jej żołnierze wystrzelili rakiety w stronę szpitali, szkół, teatrów przekształconych w schroniska, wsie, sklepy spożywcze i targowiska, powszechnie pożar na Ukrainie.

Prokuratorzy w Kijowie oświadczyli, że prowadzą już dochodzenie w sprawie możliwych zbrodni wojennych po tym, jak kraj dotknięty wojną przeżył dwie krwawe zimowe kampanie pod rosyjskimi atakami, które uderzyły w infrastrukturę energetyczną i użyteczności publicznej Ukrainy.

Arpan Rai6 marca 2024 07:29

1709709374

Ucieczka z rosyjskiej niewoli: Zarejestruj się na nasze ekskluzywne wydarzenie

Z okazji dziesięcioletniego konfliktu na Ukrainie Niezależny organizuje wirtualne wydarzenie, które zgłębia mroczne podbrzusze wojny, przedstawiając z pierwszej ręki byłego żołnierza armii brytyjskiej, który został schwytany przez siły rosyjskie.

Shaun Pinner wraz z dziennikarzem Timem White’em opowie szczegółowo, jak został uwięziony w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej po oblężeniu Mariupola, a następnie zwolniony w ramach wymiany więźniów.

Opowie w nim prawdziwą historię swojego sześciomiesięcznego więzienia na okupowanej przez Rosję Ukrainie ekskluzywne wydarzenie.

Arpan Rai6 marca 2024 07:16

1709709308

Ukraiński dron atakuje rosyjski skład paliw i smarów – poinformował urzędnik

Atak drona spowodował eksplozję i pożar w lokalnym składzie paliw i smarów w Kursku w Rosji. Lokalne władze opisują atak jako atak ze strony Ukrainy.

Lokalny gubernator Roman Starovoit powiedział, że nikt nie odniósł obrażeń, a doszło do pożaru zbiornika paliwa.

Zdjęcia i filmy z ataku na farmę czołgów pokazały gęste chmury szarego dymu unoszące się nad obiektem. Niezależny nie potwierdził autentyczności zdjęć.

Kursk, rosyjskie miasto, graniczy z Ukrainą w północno-wschodniej części kraju.

Ukraińscy urzędnicy nie skomentowali rosyjskich żądań.

Arpan Rai6 marca 2024 07:15

1709708699

Jak rozprawianie się Putina z dysydentami stało się znakiem rozpoznawczym jego reżimu

W ramach stale nasilającego się tłumienia przez prezydenta Rosji Władimira Putina sprzeciwu władze przyjęły w ostatnich latach szereg ustaw ograniczających podstawowe prawa człowieka, w tym wolność słowa i zgromadzeń, a także prawa mniejszości i grup religijnych.

Przepisy te wymierzone są w „zagranicznych agentów”, którzy rzekomo chcą wywrzeć wpływ na Rosję, członków społeczności LGBTQ+ oraz organizacje rozpowszechniające informacje krytyczne wobec Kremla lub sprzeczne z oficjalnymi narracjami, zwłaszcza dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę.

Pomogły one Kremlowi w utrzymaniu ścisłej kontroli nad systemem politycznym kraju, w związku z czym oczekuje się, że Putin będzie praktycznie bez sprzeciwu przedłużał swoje rządy w odbywających się w tym miesiącu wyborach prezydenckich.

Działacze na rzecz praw człowieka obawiają się, że nieuchronne będą dalsze represje.

Oto niektóre z restrykcyjnych przepisów uchwalonych w Rosji:

Arpan Rai6 marca 2024 07:04

1709708400

Obejrzyj – wideo pokazuje moment, w którym Ukraina zatapia u wybrzeży Krymu rosyjski okręt wojenny wart 65 milionów dolarów

Na nagraniu widać moment, w którym Ukraina zatapia u wybrzeży Krymu rosyjski okręt wojenny wart 65 milionów dolarów

We wtorek (5 marca) Ukraina oświadczyła, że ​​zatopiła na Morzu Czarnym kolejny rosyjski okręt wojenny przy użyciu zaawansowanych technologicznie dronów morskich. Kijowski wywiad wojskowy powiedział, że siły specjalne w ciągu nocy zniszczyły duży statek patrolowy Siergiej Kotow za pomocą bezzałogowych statków Magura V5 zaprojektowanych i zbudowanych na Ukrainie i załadowanych materiałami wybuchowymi. Ukraina podała, że ​​koszt zatopionego statku patrolowego, który został uderzony w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, wyniósł 65 milionów dolarów (51,2 miliona funtów). Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać moment uderzenia Siergieja Kotowa. Władze rosyjskie nie potwierdziły tych doniesień.

Lidia Patryk6 marca 2024 r., godzina 7:00

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *