Connect with us

Nauka

Kingfisher obniża prognozy całoroczne w związku z przeciąganiem się działalności w Polsce By Sharecast

Published

on

Kingfisher obniża prognozy całoroczne w związku z przeciąganiem się działalności w Polsce By Sharecast

Sharecast – Sprzedawca detaliczny materiałów budowlanych notowany na giełdzie FTSE 100 odnotował spadek zysku brutto o 0,1% za sześć miesięcy zakończonych 31 lipca do 2,495 miliarda funtów, a marża brutto spadła o 40 punktów bazowych do 36,3%.

Odnotował spadek zysku operacyjnego o 30,9% i spadek zysku ustawowego przed opodatkowaniem o 33,1%, osiągając 317 mln funtów.

Zyski po opodatkowaniu również spadły o 36,5% do 237 mln funtów.

regionalnie, Zimorodek (LON:KGF) odnotowała wzrost sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Irlandii dzięki znacznemu wzrostowi udziału w rynku firmy Screwfix, przy porównywalnym wzroście o 1,7%.

Z kolei Francja odnotowała porównywalny spadek o 3,8%, przy czym Brico Dépôt wykazało się słabszymi wynikami niż Castorama.

Polska wykazała najbardziej znaczący porównywalny spadek o 10,9%, na co wpływ miały głównie silniejsze porównania rok do roku i słabsze wyniki w drugim kwartale.

Kategorycznie sprzedaż podstawowa i „wysoka wartość”, które stanowią 78% sprzedaży ogółem, pozostała na stosunkowo stabilnym poziomie, przy porównywalnym spadku o 1,0%.

Bardziej znaczący spadek sprzedaży sezonowej wyniósł natomiast 5,9%.

Jednakże w drugim kwartale zaobserwowano tendencję wzrostową, czemu sprzyjały korzystne warunki pogodowe w Wielkiej Brytanii w maju i czerwcu.

Kingfisher stwierdził, że pozostaje zaangażowany w realizację swoich strategicznych priorytetów inwestycyjnych, a mianowicie w sektorach handlu elektronicznego, rynków, danych i mediów detalicznych, rozwijając markę Screwfix i ulepszając oferty handlowe.

Skorygowany zysk przed opodatkowaniem za pierwszą połowę spadł o 28,8% do 336 mln funtów, co choć wyniki Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji nieznacznie przekroczyły oczekiwania, wynikało głównie z rozczarowujących wyników Polski.

Patrząc w przyszłość, Kingfisher skorygował swój skorygowany zysk przed opodatkowaniem za cały rok z poprzednich 634 mln funtów do około 590 mln funtów, na co wpływ miały wyniki za pierwsze półrocze i obecne otoczenie handlowe.

Mimo to Kingfisher prognozuje osiągnięcie w ciągu roku ponad 500 milionów funtów wolnych przepływów pieniężnych.

READ  Unia Europejska walczy o zjednoczenie krajów Europy Wschodniej

Firma wyraziła również zaufanie do zysków swoich akcjonariuszy, gdyż w pierwszym półroczu zwróciła ponad 260 milionów funtów.

Wzmacniając to zaangażowanie, Kingfisher ogłosił nowy program odkupu akcji o wartości 300 milionów funtów, po niedawnych wykupach o wartości 600 milionów funtów w ciągu ubiegłych dwóch lat.

„Nasza porównywalna sprzedaż w pierwszym półroczu była nieco powyżej oczekiwań, w kontekście niesprzyjających warunków pogodowych i ciągłych wyzwań makroekonomicznych na naszych rynkach” – powiedział dyrektor generalny Thierry Garnier.

„Zaobserwowaliśmy dobry wzrost naszych banerów w Wielkiej Brytanii, a firma Screwfix zyskała znaczny udział w rynku.

„Jednocześnie mamy do czynienia z mocnymi punktami odniesienia i słabszym otoczeniem biznesowym w Polsce, podczas gdy zaufanie konsumentów we Francji jest na najniższym poziomie od 10 lat”.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi na szczycie światowych rynków finansowych dzięki Investing.com.

Pobierz teraz

Garnier stwierdził, że ogólnie popyt na podstawowe i wysokowartościowe kategorie produktów Kingfishera jest dobry, a firma z zadowoleniem odnotowała poprawę tendencji wolumenowej w tych kategoriach w ciągu półrocza.

„Kontynuujemy ogromny postęp w realizacji naszych strategicznych priorytetów – sprzedaż w handlu elektronicznym wzrosła w pierwszej połowie o 7%, czemu sprzyja ciągły sukces naszych rynków internetowych.

„W lipcu sprzedaż B&Q na platformach handlowych osiągnęła 33% jej działalności e-commerce.

„Wykorzystujemy nasze możliwości w zakresie analizy danych, aby opracowywać rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, takie jak nasze narzędzie do przecen, które we wczesnych programach pilotażowych w B&Q zapewniło bardzo zachęcającą poprawę marży na produktach objętych wyprzedażą”.

Thierry Garnier dodał, że Kingfisher udoskonalił także swoje plany dotyczące mediów detalicznych poprzez nowe partnerstwa mające na celu zwiększenie przychodów z reklam.

Jednocześnie nadal inwestowała w dedykowane asortymenty, spersonalizowane usługi i wyspecjalizowanych pracowników, aby lepiej obsługiwać klientów komercyjnych za pośrednictwem swoich banerów, włączając w to uruchomienie stref „Pro” w 27 sklepach we Francji i Polsce.

READ  Zełenski z Ukrainy mówi, że rosyjscy propagandyści „będą pociągnięci do odpowiedzialności za współudział w zbrodniach wojennych”

„Co więcej, wraz z otwarciem dziewięciu sklepów Screwfix we Francji, w tym czterech nowych w pierwszej połowie roku, dynamika klientów rośnie.

„W tym roku planujemy otworzyć aż 20 sklepów.

„Te wczesne wyniki we Francji zachęciły nas do wykonania kolejnego kroku w naszej międzynarodowej ekspansji i dziś ogłaszamy wprowadzenie na rynek Screwfix w trzecim kwartale jako internetowego sprzedawcy detalicznego działającego wyłącznie w aż 20 krajach Europy”.

Garnier powiedział, że negocjacje w Wielkiej Brytanii i Irlandii nadal nabierają pozytywnego tempa.

„Aby jednak lepiej odzwierciedlić nasze wyniki w pierwszym półroczu i środowisko handlowe na naszych rynkach, zaktualizowaliśmy nasze prognozy zysków na ten rok i odpowiednio aktywnie zarządzamy naszymi kosztami operacyjnymi.

„Nadal jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do średnio- i długoterminowych perspektyw wzrostu w zakresie ulepszeń w zakresie budownictwa mieszkaniowego na naszych rynkach i jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie zwiększyć udział w rynku i osiągnąć nasze średnioterminowe cele finansowe.

„Podkreślając to zaufanie, ogłosiliśmy dziś nowy program skupu akcji o wartości 300 milionów funtów, który rozpocznie się na początku października”.

Doniesienia Josha White’a dla Sharecast.com.

Przeczytaj więcej na Sharecast.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *