Connect with us

Zabawa

Polski program telewizyjny znalazł się pod ostrzałem po tym, jak piosenkarz Kendricka Lamara nosi czarną twarz

Published

on

Polski program telewizyjny znalazł się pod ostrzałem po tym, jak piosenkarz Kendricka Lamara nosi czarną twarz

Konkurs polskiej telewizji znalazł się pod ostrzałem po tym, jak w „Blackface” wystąpił biały aktor wcielający się w amerykańskiego rapera Kendricka Lamara.

Popularny program Twoja Twarz Brzmi Znajomo – znany jako Wydają mi się znajome Gdzie indziej – Śpiewacy wykonują swoje występy artystów przed publicznością w studiu na żywo.

W sobotę (9 września) uczestnik Kuba Szmajkowski wykonał swoją wersję utworu Lamara „Humble” z jego nagrodzonej Grammy płyty z 2017 roku. CHOLERNIE.

Z tej okazji Szmajkowski pojawił się z makijażem na skórze, sztucznie przyciemniającym jego wygląd i ubranym w treskę imitującą warkocze, czyli plecionkę, którą Lamar nosił w teledysku.

Rapował także nieocenzurowaną wersję utworu „Humble”, w którym wielokrotnie pojawiało się słowo na „n”. Szmajkowski wystukał całe słowo na N.

Ostatecznie Szmajkowski wygrał odcinek i nagrodę w wysokości 10 000 złotych (1843 funtów).

Po emisji programu Szmajkowski i program opublikowali materiał filmowy z występu w mediach społecznościowych, gdzie wywołało to reakcję widzów urażonych użyciem czarnej twarzy.

„O nie, Kuba, to nie jest w porządku” – napisał jeden z fanów. „Producenci tego programu, o czym myśleliście? Kuba to niesamowity talent, który mógł zrobić wielką międzynarodową karierę. Ale teraz to osiągnięcie jest tutaj.”

Inny użytkownik Instagrama napisał: „Nadal masz czarną twarz? Jeszcze się nie nauczyłeś?!”, a inny skomentował: „Lol, co to za rasizm?”

Kuba Szmajkowski w czarnej twarzy w „Twoja twarz brzmi znajomo” i Kendrick Lamar

(YouTube/Getty)

Jeden z rozbawionych widzów dodał: „Brat zrobił czarną minę, wypowiadając słowo na N”, dodając emoji czaszki, aby podkreślić swój szok.

Logo Amazona Prime

Uzyskaj dostęp do nieograniczonej transmisji strumieniowej filmów i programów telewizyjnych dzięki Amazon Prime Video

Zarejestruj się już teraz i skorzystaj z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego

Zaloguj sie

Czarna twarz odnosi się do osób innych niż czarna, które sprawiają, że ich skóra wydaje się ciemniejsza lub używają protez, aby przypominać osobę czarną, i powszechnie uważa się, że promuje negatywne lub rasistowskie stereotypy.

Niezależny Endemol Shine Poland, firma zajmująca się produkcją serialu, poprosiła o komentarz.

W innym miejscu sobotniej edycji programu biała aktorka Pola Gonciarz wystąpiła w roli Beyoncé i również przyciemniła swoją skórę.

Inni krytykowali jej przemianę, pisząc na jej stronie na Instagramie: „To niezwykle błędne i ignoranckie.” Blackface nigdy, przenigdy nie powinien być wykonywany. Nie powinniśmy nosić kostiumów w kolorze skóry ludzi”.

„To szokujące, że tego typu rasizm został dopuszczony w telewizji w 2023 roku” – zauważył inny.

Pola Gonciarz jako Beyoncé

(Instagram / twojatwarzbrzmiznajomo)

W poprzednich sezonach programu uczestnicy również przyciemniali skórę, aby wcielić się w czarnych wykonawców. Po ostrej reakcji, gdy w 2021 roku biały uczestnik użył czarnej twarzy do przedstawienia Kanye Westa, program opublikował oświadczenie, w którym wyraził zdziwienie krytyką.

„Intencją każdej gwiazdy występującej w programie, a także całego zespołu produkcyjnego jest odtworzenie oryginalnego występu w możliwie najdokładniejszy sposób, przy jednoczesnym uhonorowaniu oryginalnego artysty” – czytamy w odpowiedzi.

Zauważono również, że podczas występów w serialu wcielało się wiele znanych polskich gwiazd, w tym Kasia Skrzynecka jako Tina Turner, Agnieszka Włodarczyk jako Michael Jackson, Mariusz Totoszko jako Stevie Wonder i Natalia Szroeder jako Whitney Houston.

Wydają mi się znajome ma kilka międzynarodowych wersji, w tym wersje w Hiszpanii i na Filipinach.

READ  Szkoła Wiedźmina musiała zostać zamknięta

W 2021 roku czeska edycja programu zakazała uczestnikom używania czarnej twarzy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *