Connect with us

technologia

KE zatwierdza OSGE, krok bliżej do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Published

on

KE zatwierdza OSGE, krok bliżej do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie spółki ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), pełnofunkcyjnej spółki joint venture pomiędzy polskim gigantem naftowym PKN ORLEN SA i Synthos Green Energy SA, która zajmie się rozwojem i komercjalizacją energetyki jądrowej w Polsce.

„Joint venture będzie rozwijać i wdrażać małe i mikromodułowe reaktory (odpowiednio „SMR” i „MMR”), badać potencjalne lokalizacje reaktorów, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych będzie komercjalizować w Polsce energię elektryczną wytwarzaną w technologii SMR/MMR” napisała Komisja Europejska w a komunikat prasowy w piątek.

W decyzji o rozliczeniu „joint venture” Komisja Europejska stwierdziła, że ​​„biorąc pod uwagę jego bardzo ograniczony wpływ na rynek, proponowane przejęcie nie wzbudziłoby żadnych obaw w zakresie konkurencji. Transakcja została rozpatrzona w ramach uproszczonej procedury kontroli koncentracji.”

ORLEN, Synthos i OSGE

PKN ORLEN jest polską rafinerią ropy naftowej i dystrybutorem paliw. Firma działa w Europie Środkowej i Kanadzie, zaopatrując w energię i paliwo ponad 100 milionów ludzi.

Synthos Green Energy to firma chemiczna, która produkuje i dostarcza rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu. „Produkujemy i dostarczamy kauczuki syntetyczne, styreny, środki ochrony roślin oraz dyspersje i lateksu do firm na całym świecie” – kontynuuje spółka. jego strona internetowa.

„OSGE to nie w pełni operacyjna spółka joint venture założona w 2022 roku przez PKN ORLEN i SGE w Polsce… Podstawową działalnością OSGE jest rozwój i wdrażanie małych (małych) elektrowni jądrowych opartych na technologii małych i mikromodułowych reaktorów jądrowych, eksploracja potencjalne lokalizacje reaktorów, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych komercjalizację energii elektrycznej SMR/MMR w Polsce. Docelowo głównym przedmiotem działalności OSGE będzie wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej w Polsce” – napisał EK w sygn dokument o wspólnym przedsięwzięciu.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu zwany że firma zbuduje pierwsze w kraju małe reaktory modułowe (SMR) w ciągu „trzech lat”.

READ  „10 000 razy silniejszy od grawitacji Ziemi”.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *