Connect with us

Gospodarka

Jeziora wysychają. Kopalnia zamyka złoża

Published

on

Ekolodzy zarzucają działalności pobliskich kopalni odkrywkowych węgla brunatnego, należących do ZE PAK, katastrofalnie niski poziom wody w jeziorach.

Znikające jeziora. Wysycha Pojezierze Gnieźnieńskie

W środę ZE PAK ogłosił, że wycofuje się z budowy kopalni.

W komunikacie spółki czytamy, że „Zarząd podjął decyzję o zaniechaniu działań i inwestycji mających na celu realizację projektów związanych z wydobyciem węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złóż Piaski, Dęby Szlacheckie i Ościsłowo”.

Uchwały wymagają zgody Rady Nadzorczej.

„W przypadku uzyskania takiego zezwolenia podjęte zostaną wszelkie niezbędne kroki, aby formalnie cofnąć postępowanie wszczęte w związku z uzyskaniem decyzji o wykorzystaniu ww. Złóż” – czytamy w komunikacie prasowym ZE PAK.

Rezygnacja z eksploatacji złóż nie oznacza jednak konfliktu między kopalnią a ekologami. Stowarzyszenie EKO Przyjezierze domaga się naprawy szkód spowodowanych eksploatacją kopalń odkrywkowych.

– Mówimy o sytuacji, która istnieje od 75 lat, bo od tego czasu węgiel wydobywano ze złóż w okolicach Pojezierza Gnieźnieńskiego – powiedział w rozmowie z money.pl Józef Długowski, prezes stowarzyszenia. – Nikt tu nie jest winny. A uszkodzenie wymaga naprawy. Chcemy, aby pieniądze na rekultywację terenów górniczych zostały przeznaczone na poprawę stanu wód jezior Przyjezierze.

1h temu

prysznicW przeszłości tysiące miejsc pracy zużywały wodę i nigdy nie było problemu z wodą. Teraz nie ma pracy ani wody.

12 min. z przodu

RealistycznyPonieważ było mniej opadów, ale ekolodzy nie są tym zainteresowani

10 minut. z przodu

RealistycznyMoże udałoby się finansować ekologów w sąsiednich krajach w taki sposób, aby wywierać fikcyjną presję na tamtejsze firmy? To tańsze niż przejmowanie zagranicznych firm

Rozwiń komentarze (3)

READ  Ministerstwo Finansów - będzie system informacji finansowej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *