Connect with us

Gospodarka

Jak wyższe stopy procentowe obniżają inflację?

Published

on

Ten rodzaj komunikacji był mniej popularne 30 lat temu. Ale następni prezesi Fed – Alana Greenspana, Bena S. Bernanke i Janet L. Yellen – rozszerzyli tę praktykę. Jerome H. Powell, który został potwierdzony w czwartek na swoją drugą kadencję jako przewodniczący Fed, zrobił to centralny. Fed wykorzystuje oficjalne oświadczenia, publicznie publikowane prognozy gospodarcze, przemówienia, wywiady i konferencje prasowe, aby wskazać rynkom, dokąd się udać.

W tym momencie profesor Phelps powiedział, że Fed może „przestraszyć ludzi na rynkach finansowych, by myśleli, że powinni obniżyć swoje oczekiwania inflacyjne”.

Dodał: „Fed mówi, że powinniśmy wierzyć, że stopa inflacji spadnie z powodu wysiłków Fed”. Chodzi o to, że „rynki już oczekują, że Fed zdoła obniżyć oczekiwania inflacyjne, a to obniży samą inflację”.

Przynajmniej taka jest teoria. Istnieją dowody na to, że to działa. Długoterminowe stopy procentowe znacznie wzrosły w tym roku, nie tylko jako mechaniczna reakcja na podwyżkę stóp procentowych Fed, ale jako odzwierciedlenie zmieniających się poglądów rynkowych na temat tego, gdzie Fed spodziewa się, że stopy procentowe i inflacja będą za rok lub dwa od teraz .

Takie podejście ma jednak wadę. To jak stara gra na telefon. Zacznij szeptać „wyższe stopy procentowe i miękkie lądowanie w gospodarce”, a zanim się zorientujesz, przekaz przekazywany od osoby do osoby całkowicie się zmienił. Komunikaty Fedu mają różne znaczenie dla różnych ludzi. Niektórzy słyszą „recesję”.

Moim zdaniem jest to kluczowy powód zwiększonego strachu i zmienności na rynkach. Nie ma stabilnego konsensusu co do tego, dokąd zmierza Fed i czy może tam dotrzeć.

Profesor Phelps jest również sceptyczny. „Nie mam pojęcia, jak wielką wagę muszę przywiązywać do tego myślenia, tego posuwania się naprzód” – powiedział. „Wiele osób będzie miało własne przemyślenia na temat przyszłej polityki Fed i nie jestem pewien, czy można w ten sposób bezpośrednio manipulować ich oczekiwaniami, ale to interesujące pytanie. Naprawdę nie wiem, jak skuteczne są banki centralne w zmienianiu oczekiwań inflacyjnych i prowadzeniu ludzi w kierunku określonej stopy inflacji”.

READ  W City Club of Cleveland Portman opowiada o swojej pracy na rzecz Ukrainy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.