Connect with us

Sport

Jak spełniono marzenie olimpijskie

Published

on

„To moje pierwsze igrzyska olimpijskie. Nie mogę po prostu trenować tutaj, pojechać do Tokio i zdobyć medal wśród najlepszych na świecie rzucających. Najpierw muszę z nimi konkurować ”- powiedział Neeraj Chopra dwa dni temu w rozmowie w mediach.

„Tutaj” to Narodowy Instytut Sportu (NIS) w Patiala, który Chopra od ponad roku nazywa domem – aby stać się czymś przygnębiająco przyziemnym – zdemoralizowanym sportowcem z Indii lamentującym nad straconymi szansami.

Mając nieco ponad dwa miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, Chopra znajduje się w ponurej rzeczywistości, że nie uczestniczył w międzynarodowym spotkaniu przez 15 miesięcy.

Oczywiście przesunięte w czasie Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą być zagrożone, ponieważ coraz więcej przypadków Covid-19 pojawia się w Japonii, a nowe ograniczenia są ogłaszane w piątek.

Chopra nie jest obecna na światowej scenie od dwóch lat. Przed miotem, który wysłał go do Tokio, spędził cały 2019 rok poza zawodami z kontuzją łokcia kończyny, która wymagała skomplikowanej operacji i długiej rehabilitacji. Jego ostatnim dużym międzynarodowym konkursem były Igrzyska Azjatyckie w Dżakarcie w sierpniu, na których zdobył złoto, ustanawiając wówczas krajowy rekord 88,06. Następnie brał udział w wielu imprezach w Europie i Indiach.

Mimo braku spotkań czy międzynarodowej sławy forma Chopry nie pogorszyła się – w tym roku startował w Grand Prix Indii (IGP) i marcowym Pucharze Federacji. Rzucił 88,07 m na IGP (rekord kraju) w Patiala i pozostaje trzecim najlepszym rzutem na świecie w tym hitowym sezonie Covid. Niemiec Johannes Vetter, złoty medalista mundialu 2017, dwukrotnie w tym roku przekroczył 90 m. Chopra wciąż musi dotykać 90m. I podczas gdy wszyscy najlepsi na świecie rzucający rywalizują ze sobą w Diamentowych Ligach i innych turniejach na całym świecie, Chopra obserwował, jak wszystkie jego plany jeden po drugim zostały odrzucone.

„Potrafię konsekwentnie rzucać 85-86 i to jest moja siła. Wiem, że mogę przekroczyć 90 m tylko wtedy, gdy dostanę konkurencję ”- powiedział Chopra.

READ  Cal Guard Matt Bradley podobno wchodzi do portalu transferowego

Indyjska Federacja Lekkoatletyczna (AFI) po raz pierwszy wybrała Turcję na konkurs i program treningowy dla olimpijskich miotaczy oszczepów Chopry, Shivpala Singha i Annu Rani. Ale dzień przed wyjazdem miotaczy 22 kwietnia niszczycielska druga fala pandemii w Indiach oznaczała, że ​​Turcja przedłużyła okres kwarantanny dla wszystkich Indian z jednego tygodnia do dwóch. Rzucający odwołali podróż.

„Niektóre kraje wymagają 21-dniowej kwarantanny. Tydzień lub 10 dni nadal jest w porządku, ale poza tym trening, który wykonaliśmy do tej pory, jest stracony ”- powiedział Chopra.

AFI rozpoczął spór, aby sprawdzić, czy inny kraj zaakceptuje rzucających – sądzono Polskę i Czechy – ale konsekwentnie odmawiano im wiz.

Chopra powiedział, że są również rozmowy z Finlandią, aby trenować w ich olimpijskim centrum treningowym, ale oni też odmówili. Powiedział, że Szwecja jest jednym z ośrodków, które zostaną postawione przed sądem. Dowiaduje się, że Uppsala – letnia baza treningowa sensacji skoku o tyczce Armanda Duplantisa – jest badana jako opcja.

„Sytuacja jest taka, że ​​żaden kraj nie jest gotowy na przyjęcie ludzi z Indii z nową odmianą (Covid) i wszystkim innym. Każdy kraj się wycofuje. Staramy się robić, co w naszej mocy. Rozmawialiśmy z MEA (Ministerstwem Spraw Zagranicznych). Prowadzimy rozmowy na ten temat z wieloma miejscami w Europie ”- powiedział przewodniczący AFI Adille Sumariwalla.

Większość medalistów z Indii trenuje i rywalizuje poza granicami Indii. 11 maja cała ekipa strzelecka, w skład której wchodzi 26-osobowy kontyngent, udała się do Zagrzebia w Chorwacji, gdzie będzie trenować i brać udział w zawodach, a stamtąd prosto na igrzyska olimpijskie.

Wrestler Vinesh Phogat opuścił Indie w kwietniu, aby trenować w Bułgarii. W styczniu i lutym na zgrupowaniu na Węgrzech iw Polsce towarzyszył jej trener personalny Woller Akos. Brała również udział w trzech turniejach.

Zapaśnik Bajrang Punia trenował w Cliff Kean Wrestling Club w Michigan od grudnia do lutego, zanim wziął udział w Rome Ranking Series i Mistrzostwach Azji w Almaty w Kazachstanie w kwietniu. Jest teraz w Indiach.

READ  Polskie Polot Media opracowuje preferencje dla pani Sweet z rosyjskiego streamera Start | Wiadomości

1 maja sztangista Mirabai Chanu poleciała do St. Louis w USA po tym, jak Indian Sports Authority zatwierdziło jej program podczas nagłego spotkania, aby odbyć jej trening z instruktorem siły i kondycji dr. Aaron Horschig mógł kontynuować. Od października ubiegłego roku przez dwa miesiące przebywała również w Horschig w USA.

Przez cały ten czas Chopra cierpiał w Patiala. AFI powiedział, że przygotował program treningowy dla Chopry, zaczynając od Pucharu Federacji w marcu.

„Był plan treningowy, którego nie można zmienić. Jeśli jest poza sezonem, to nie może być w Europie, to musiało być w Indiach. A kto wiedział o drugiej fali ”, powiedział Sumariwalla.

W pewnym sensie szczęście faktycznie przyczyniło się do tego, że program ćwiczeń Chopry nie powiódł się. W zeszłym roku, kiedy Indie zamknęły swoje granice w marcu, Chopra pośpiesznie wrócił ze swojej bazy szkoleniowej w Turcji. Wkrótce po jego powrocie kraj wpadł w nagłą, bezprecedensową blokadę. Chopra został uwięziony w NIS, gdzie sportowcom nakazano nawet nie wychodzić ze swoich pokoi. Od lipca ubiegłego roku, kiedy zniesiono niektóre z bardziej drakońskich ograniczeń blokujących, Chopra trenuje w NIS z grupą miotaczy i niemieckim ekspertem od biomechaniki NOK, Klausem Bartonietzem.

W lipcu w Europie wznowiono także zawody lekkoatletyczne, takie jak Diamentowa Liga. Na przykład Vetter zorganizował 10 konkursów w całej Europie w okresie od lipca do września 2020 r.

Na spotkaniu Continental Gold 6 września w polskim chórze Kowa Skolimowska w Chorzowie zdobył masywny miot 97,76, drugi najlepszy w historii. W tym roku wziął udział w trzech konkurencjach, w tym w Pucharze Europy w rzucie.

Dlaczego Chopra przegapił europejski sezon od lipca do października?

„Po zniesieniu ograniczeń nasi zawodnicy nie zaczęli trenować przed końcem lipca” – zaproponował urzędnik AFI, który nie chciał zostać nazwany. „Nie mógł przeżyć pięciu miesięcy bez treningu”.

READ  Pierwszy projekt BRAVE CF w Polsce przejdzie do historii

Pod koniec ubiegłego roku, kiedy w Europie był poza sezonem, dyskutowano o zorganizowaniu obozu rzucającego oszczepem w Afryce Południowej na Uniwersytecie Północno-Zachodnim (NWU) w Potchefstroom, prestiżowym, ale nowym centrum treningowym rzutów w tamtym czasie. szczep Covid-19 rozprzestrzenił się w Afryce Południowej i pomysł został odłożony.

„Od grudnia do lutego nie można trenować w Europie ze względu na zimno, a RPA jest wtedy najlepszym miejscem, ponieważ jest ciepło i przyjeżdżają tam również inni europejscy sportowcy” – powiedział Chopra.

Od grudnia do stycznia, kiedy zapadła zima, Chopra i inni elitarni miotacze przenieśli się na trening do cieplejszego Bhubaneswar. W tym czasie chciał wziąć udział w pięciu do sześciu międzynarodowych konkursach.

„To bardzo ważne, aby przed igrzyskami olimpijskimi rywalizować z najlepszymi rzucającymi na świecie. Dlatego przed igrzyskami olimpijskimi muszę wystartować w co najmniej sześciu międzynarodowych zawodach. Potrzebuję też czasu na odpoczynek i ćwiczenia. Dlatego wydarzenia muszą być dobrze rozłożone, może jedno lub dwa duże wydarzenia w miesiącu ”, powiedział Chopra podczas interakcji 23 stycznia.

Nic z tego się nie wydarzyło. Nawet jeśli Chopra zdoła wkrótce dotrzeć do Europy, z pewnością przegapi następne spotkanie w Diamond League Series, Muller Grand Prix w Gateshead w Anglii, które rozpocznie się 23 maja.

Przed igrzyskami olimpijskimi jest jeszcze sześć spotkań Diamentowej Ligi, ale Spear Features spotkają się dopiero 13 lipca w Londynie. W Europie odbywają się również trzy do czterech innych wydarzeń, w których Chopra może uczestniczyć.

AFI nie jest pewien, czy Chopra będzie mógł uczestniczyć w tych wydarzeniach, nawet jeśli dotrze do Europy.

„Niektóre kraje pozwolą (podróżować), inne nie, musimy się dowiedzieć” – powiedział Sumariwalla.

Czas, by się dowiedzieć, szybko ucieka Choprze.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.