Connect with us

Świat

Izrael szykuje się na ewentualne piąte wybory w ciągu czterech lat, gdy premier Bennett dąży do rozwiązania parlamentu

Published

on

Wraz ze swoim kluczowym sojusznikiem koalicji, ministrem spraw zagranicznych Yairem Lapidem, który ma go zastąpić na stanowisku lidera już w przyszłym tygodniu, Bennett zgodził się złożyć projekt ustawy o rozwiązaniu parlamentu, której uchwalenie wywołałoby wybory parlamentarne jeszcze w tym roku.

Ogłoszenie nastąpiło po tygodniach rosnącej niepewności politycznej w Izraelu, ale i tak było wielką niespodzianką.

W krótkim oświadczeniu z Kancelarii Premiera stwierdzono, że posunięcie to nastąpiło „po wyczerpaniu prób stabilizacji koalicji”. W oświadczeniu dodano, że projekt ustawy zostanie przedstawiony Parlamentowi w przyszłym tygodniu.

Jeśli przejdzie, Lapid zostanie czternastym premierem kraju, zgodnie z pierwotną umową koalicyjną z zeszłego roku. Oznacza to również, że Izraelczycy będą głosować po raz piąty w ciągu niespełna czterech lat.

Wśród pierwszych punktów agendy Lapida, zakładając, że zostanie prezydentem, będą przygotowania do wizyty prezydenta USA Joe Bidena w przyszłym miesiącu. Wysoki rangą urzędnik państwowy powiedział, że podróż prezydenta na Bliski Wschód będzie kontynuowana pomimo zawirowań politycznych w Izraelu.

„Mamy strategiczne stosunki z Izraelem, które wykraczają poza jeden rząd. Prezydent nie może się doczekać wizyty w przyszłym miesiącu” – powiedział urzędnik Białego Domu.

Rząd Bennetta-Lapida został zaprzysiężony w czerwcu zeszłego roku, kończąc tym samym trwającą około 12 i pół roku kadencję Benjamina Netanjahu.

Koalicja co najmniej ośmiu partii politycznych obejmowała całe spektrum polityczne, w tym po raz pierwszy partię arabską kierowaną przez Mansoura Abbasa.

Zjednoczeni w dążeniu do powstrzymania Netanjahu – którego proces o korupcję rozpoczął się już w maju 2020 r. – przed pozostaniem u władzy, nierówni partnerzy koalicji zgodzili się odłożyć na bok swoje istotne różnice.

W listopadzie odniosła znaczący sukces w kraju, uchwalając budżet państwa po raz pierwszy od prawie czterech lat.

Jednak w ostatnich tygodniach wielu członków koalicji albo podało się do dymisji, albo zagroziło, że opuści rząd bez większości w parlamencie do uchwalenia ustawy.

READ  Amerykańskie linie lotnicze na Morzu Południowochińskim, Tajwan donosi o kolejnej inwazji Chin

Polityczny impas doszedł do szczytu na początku tego miesiąca, kiedy głosowanie w Knesecie nie potwierdziło zastosowania izraelskiego prawa karnego i cywilnego wobec Izraelczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Reguła, która musi być odnawiana co pięć lat, między innymi daje osadnikom izraelskim takie same prawa jak obywatelom Izraela i jest deklaracją wiary dla prawicowych członków koalicji, w tym premiera Bennetta.

Ale dwóch członków koalicji nie poparło ustawy, co oznacza, że ​​nie przeszła. Jeśli parlament zostanie rozwiązany przed 1 lipca, zasada będzie obowiązywać do czasu utworzenia nowego rządu.

Przemawiając u boku Lapida w poniedziałek wieczorem, Bennett powiedział, że ich rząd zmiótł to, co nazwał goryczą i paraliżem epoki Netanjahu, i zamiast tego skupił się na przyzwoitości i zaufaniu.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uratować ten rząd. Naszym zdaniem jego dalsze istnienie leżało w interesie narodowym. Uwierz mi, zaglądaliśmy pod każdy kamień. Nie zrobiliśmy tego dla siebie, ale dla naszego pięknego kraju, dla was, obywateli Izraela”.

Ze swojej strony Lapid uznał Bennetta za odważnego i innowacyjnego lidera. I wydawał się rzucać ostre ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem powrotu do steru Netanjahu.

„To, co musimy dzisiaj zrobić, to powrót do koncepcji jedności Izraela. Nie pozwalając ciemnym siłom rozerwać nas od środka” – powiedział.

Z drugiej strony Netanjahu był pogodny i powiedział, że kraj uśmiecha się po, jak to nazwał, wieczorze wspaniałych wiadomości.

„Po zdecydowanej walce opozycji w Knesecie i wielu publicznych cierpieniach w Izraelu jest jasne dla wszystkich, że najciemniejszy rząd w historii tego kraju się skończył”.

Netanjahu i jego zwolennicy byli pod wrażeniem ostatnich sondaży opinii publicznej, które pokazały, że jego blok prawicowych i religijnych partii osiąga dobre wyniki, choć wciąż nie jest wystarczająco silny, aby zapewnić sobie większość w parlamencie.

READ  Stany australijskie ponownie zainstalują krawężniki COVID-19, gdy przeskoczą przypadki Omicron
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.