Connect with us

technologia

Gniew, gdy Litwa zakazuje tranzytu towarów do rosyjskiej eksklawy Kaliningradu

Published

on

MOSKWA/WILNO — Litwa zakazała tranzytu przez swoje terytorium niektórych towarów z Rosji do swojej eksklawy kaliningradzkiej.

Obejmuje węgiel, metale, materiały budowlane i zaawansowane technologie, które stanowią około 50% wszystkich towarów importowanych do Kaliningradu.

Moskwa stwierdziła, że ​​posunięcie to było „bezprecedensowe” i „bezprawne” i groziło reakcją.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że jego kraj wdraża jedynie sankcje nałożone przez UE, której jest członkiem.

Powiedział, że środki wprowadzone w sobotę zostały podjęte po „konsultacjach z Komisją Europejską i w ramach jej wytycznych”.

Szef polityki zagranicznej UE poparł stanowisko Litwy, mówiąc, że kraj nie działa jednostronnie i stosuje jedynie unijne sankcje.

„Zgodnie z sankcjami UE istnieją ograniczenia importowe i eksportowe, które dotyczą niektórych towarów” – powiedział w poniedziałek Josep Borrell.

„Litwa nie robi nic poza wdrażaniem wytycznych dostarczonych przez Komisję… kiedy podróżują przez terytorium UE w przypadku niektórych towarów, jest to zabronione”.

Borrell stanowczo zaprzeczał, jakoby nałożono „blokadę” między Kaliningradem a innymi częściami Rosji, dodając, że tranzyt niesankcjonowanych pasażerów i towarów jest kontynuowany.

Kaliningrad to rosyjska eksklawa między Polską a Litwą. Jest domem dla około 430 000 osób i jest odizolowany od reszty Rosji.

Pociągi z towarami przeznaczonymi do Kaliningradu przejeżdżają przez Białoruś i Litwę. Przez Polskę nie ma tranzytu. Rosja może nadal zaopatrywać eksklawę drogą morską bez narażania się na sankcje UE.

Gubernator Kaliningradu Anton Alichanow nalegał, by nie uciekać się do paniki przy zakupach, zapewniając mieszkańców, że dwa statki już przewożą towary między Kaliningradem a Sankt Petersburgiem, a do końca roku ma wejść do służby siedem kolejnych.

– Nasze promy obsłużą cały ładunek – powiedział gubernator.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Litwę do natychmiastowego zniesienia zakazu, mówiąc, że jeśli połączenia transportowe nie zostaną w pełni przywrócone, „Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich działań w obronie swoich interesów narodowych”.

READ  Raspberry Pi 400 to kompaktowa klawiatura ze zintegrowanym komputerem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał zakaz „bezprawnym”.

„Ta naprawdę bezprecedensowa decyzja jest pogwałceniem wszystkiego, a nawet niektórych. Rozumiemy, że jest to związane z odpowiednią decyzją Unii Europejskiej o rozszerzeniu sankcji na tranzyt (towarów). Uważamy to również za nielegalne” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Pieskow.

Położony pomiędzy członkami UE i NATO, Polską i Litwą, Kaliningrad jest miastem portowym i przez wieki był głównym portem handlowym na Morzu Bałtyckim.

Jest częścią Związku Radzieckiego lub Rosji od końca II wojny światowej i jest teraz domem dla prawie pół miliona ludzi.

Chociaż Kaliningrad jest częścią Rosji, nie ma granic lądowych ani morskich z Rosją, a wszystkie rosyjskie dostawy otrzymuje przez Litwę koleją i gazociągami.

Eksklawa ma strategiczne znaczenie dla rosyjskiej obecności wojskowej na Morzu Bałtyckim. Znajduje się tutaj dowództwo rosyjskiej Floty Bałtyckiej. — Euronews

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.