Connect with us

Świat

IDF ostrzeliwuje Liban po wystrzeleniu dwóch rakiet na północny Izrael

Published

on

Dwie rakiety zostały wystrzelone z Libanu na północny Izrael we wtorek rano i uruchomiły syreny ostrzegawcze w zachodniej Galilei, poinformowały siły izraelskie. W odpowiedzi armia wystrzeliła pociski artyleryjskie w źródło zabójstw.

Jeden z pocisków został przechwycony przez izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome, podczas gdy drugi pocisk spadł na otwartą przestrzeń w pobliżu wybrzeża, poinformował IDF.

Nie było żadnych doniesień o obrażeniach lub uszkodzeniach, a wojsko stwierdziło, że obecnie nie ma specjalnych instrukcji dla mieszkańców tego obszaru.

Minister obrony Benny Gantz powiedział we wtorek, że Liban jest odpowiedzialny za nocny atak rakietowy, ponieważ „pozwala terrorystom działać na jego terytorium”.

„Izrael będzie działał przeciwko wszelkim zagrożeniom dla swojej suwerenności i obywateli i będzie odpowiadał zgodnie ze swoimi interesami – we właściwym czasie i we właściwym miejscu”, powiedział Gantz, dodając, że Izrael „nie pozwoli na kryzys społeczny, polityczny i gospodarczy w Libanie staje się”. stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa Izraela”.

Gantz wezwał również społeczność międzynarodową do podjęcia kroków w celu przywrócenia stabilności w Libanie, podczas gdy Bank Światowy wymienia jeden z najgorszych kryzysów finansowych na świecie od lat pięćdziesiątych XIX wieku.

Atak miał miejsce około czterech godzin po tym, jak syryjskie media państwowe doniosły, że izraelskie samoloty wystrzeliły serię rakiet na cele w pobliżu syryjskiego miasta Aleppo oraz po starciach na Wzgórzu Świątynnym między izraelską policją a muzułmańskimi protestującymi w muzułmańskie święto Id al-Adha.

Izraelskie wojsko uważa, że ​​rakiety zostały wystrzelone przez grupę palestyńską w południowym Libanie, a nie przez potężną w tym kraju grupę terrorystyczną Hezbollah. Jednak Hezbollah utrzymuje ścisłą kontrolę nad południowym Libanem, co sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby taki atak mógł zostać przeprowadzony z tego obszaru bez jego milczącej zgody.

READ  Seder dotyczy rodziny, jedzenia i wolności. A teraz chodzi także o wojnę.

W odpowiedzi armia powiedziała, że ​​wystrzeliła pociski artyleryjskie w źródło ognia rakietowego w libańskim regionie Wadi Hamoul. Był to również obszar, z którego w maju palestyńscy terroryści wystrzelili rakiety na Izrael.

W południowym Libanie działa kilka palestyńskich grup terrorystycznych wraz z Hezbollahem, który jest wspierany przez Teheran i jest blisko sprzymierzony z reżimem syryjskiego Assada.

Izrael często uderza w cele i bojowników Hezbollahu w Syrii, aby uniemożliwić milicji terrorystycznej otwarcie tam drugiego frontu przeciwko Izraelowi.

Około północy w poniedziałek oficjalna agencja informacyjna SANA ogłosiła, że ​​syryjska obrona powietrzna odparła ataki w pobliżu miasta al-Safirah, na południowy wschód od Aleppo. Syryjscy analitycy wojenni odrzucają regularne twierdzenia wojska o podsłuchiwaniu jako fałszywe, puste popisywanie się.

Syria rzadko mści się bezpośrednio na izraelskich atakach, ale w przeszłości przypadkowo wystrzeliła pociski przeciwlotnicze na Izrael, próbując zestrzelić izraelskie odrzutowce i pociski.

Nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach lub szkodach w ataku, ale zdjęcia i filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazały serię eksplozji w okolicy z gigantycznymi kulami ognia i dymem. Film opublikowany przez SANA wydawał się pokazywać pocisk poruszający się po niebie, podczas którego był wycelowany w niego ogień przeciwlotniczy.

Syryjskie media poinformowały również, że w ataku doszło do ataku na lotnisko wojskowe w Aleppo.

Eksplozje w pobliżu północnego syryjskiego miasta Aleppo 19 lipca 2021 r. po zgłoszonym izraelskim nalocie (Zrzut ekranu / Twitter)

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, obserwator wojny z aktywistami na miejscu w Syrii, powiedziało, że izraelskie ataki były wymierzone w magazyny broni należące do wspieranej przez Iran milicji, która operuje na tym obszarze. Grupa powiedziała, że ​​po atakach nastąpiły głośne eksplozje, co prawdopodobnie wskazuje na wtórne eksplozje spowodowane detonacją amunicji. Składy broni znajdowały się w syryjskich posterunkach wojskowych, podała grupa.

READ  Trooping the Color – Księżna Kate: Katarzyna, księżna Walii, uczestniczy w przyjęciu urodzinowym króla

IDF nie skomentował zgłoszonych ataków, zgodnie ze swoją długotrwałą polityką nie potwierdzania lub zaprzeczania swojej działalności w Syrii, z wyjątkiem odwetu za ataki z kraju.

Aleppo to duże miasto w północnej Syrii w pobliżu granicy z Turcją i niezwykłe – ale nie bezprecedensowe – miejsce zgłoszonych izraelskich nalotów. Ostatnie zgłoszone izraelskie ataki w regionie miały miejsce we wrześniu 2020 r.

IDF przeprowadził setki ataków w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku w celu ustanowienia stałej obecności wojskowej w kraju i dostarczenia zaawansowanej, przełomowej broni grupom terrorystycznym w regionie, głównie Hezbollahowi.

Tempo ataków znacznie zwolniło w ostatnich miesiącach.

Był to pierwszy zgłoszony izraelski atak na Syria od początku czerwcakiedy celował w pozycje sił powietrznych w pobliżu wioski Khirbet al-Tin na obrzeżach Homs i składu broni Hezbollahu. Izraelskie Siły Powietrzne uderzały także w cele w kilku regionach Syrii, w stolicy Damaszku oraz w prowincjach Hama i Latakia. Według doniesień w tych atakach zginęło jedenaście syryjskich żołnierzy.

AP przyczynił się do powstania tego raportu

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

READ  W wieku 86 lat zmarł emir Kuwejtu Szejk Nawaf Al Ahmad Al Sabah

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *