Connect with us

Świat

Macron przemawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ: aktualizacje wiadomości na żywo

Published

on

Wideo

António Guterres, sekretarz generalny ONZ, powiedział, że świat „utknął w kolosalnej globalnej dysfunkcji” i wezwał do większej współpracy w rozwiązywaniu globalnych wyzwań.uznanieUznanie…Dave Sanders dla New York Times

Coroczne spotkanie dyplomatyczne w tym tygodniu w ONZ kładzie nacisk na najwyższego szefa, António Guterresa, sekretarza generalnego odpowiedzialnego za przekonanie coraz bardziej podzielonego i sceptycznego świata, że ​​ONZ – a co za tym idzie jego stanowisko – jest zawsze i nie jest kluczowe. ładowi międzynarodowemu i multilateralizmowi.

W swoim wystąpieniu otwierającym we wtorek Guterres powiedział, że świat jest w niebezpieczeństwie, a podziały geopolityczne podważają prawo międzynarodowe, zaufanie do instytucji demokratycznych i wszelkie formy współpracy międzynarodowej.

„To nie może tak trwać” – powiedział Guterres. „Mamy obowiązek działać. A jednak ugrzęzliśmy w kolosalnej globalnej dysfunkcji”.

W wypowiedziach, które oscylowały między alarmem a nadzieją, Sekretarz Generalny wezwał do wspólnych działań. Ostrzegł przed płonącym światem z powodu zmian klimatycznych i anulował ideały Karta Narodów Zjednoczonych – którzy obiecują zakończenie „plagi wojny” i odzyskanie „wiary w podstawowe prawa człowieka” – są w niebezpieczeństwie, nawiązując do inwazji Rosji na Ukrainę i nierówności, które eksplodowały wraz z gwałtownie rosnącymi cenami żywności i energii.

„Nie miejmy złudzeń. Jesteśmy na wzburzonym morzu” – powiedział Guterres w jednym z najgłośniejszych przemówień, jakie wygłosił do światowych przywódców.

Guterres określił trzy obszary, w których światowi przywódcy powinni się spotkać: pokój i bezpieczeństwo, kryzys klimatyczny i walka z nierównością w krajach rozwijających się.

Wojna na Ukrainie, jak powiedział Guterres, „rozpętała rozległe zniszczenia poprzez masowe naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Konflikt nieoczekiwanie wzmocnił rolę Guterresa jako mediatora humanitarnego. Bez ogródek potępił Rosję za pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych i wezwał do śledztwa w sprawie możliwych zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie. I na początku zainicjował badania nad szerzącymi się skutkami wojny na wzrost żywności i energii oraz spowolnienie gospodarcze.

READ  DLA TEGO. Powstanie nowe centrum kosmiczne NATO

Ale pan Guterres przypomniał także o innych kryzysach, które wciąż stanowią zagrożenie dla globalnej stabilności, takich jak Afganistan, Birma, Demokratyczna Republika Konga oraz Izrael i Palestyna.

Odnosząc się do klimatu, pan Guterres oskarżył przemysł paliw kopalnych o „żywienie się setkami miliardów dolarów w postaci subsydiów i nieoczekiwanych zysków” i wezwał przywódców bogatych krajów do nałożenia dodatkowych opłat, aby pomóc słabszym krajom w obliczu nieodwracalnych szkód przez zmiany klimatyczne.

„Dzisiaj wzywam wszystkie rozwinięte gospodarki do opodatkowania nieoczekiwanych zysków firm paliw kopalnych” – powiedział szefom państw i innym urzędnikom państwowym zebranym w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ. „Fundusze te należy przekierować na dwa sposoby: do krajów poszkodowanych w wyniku kryzysu klimatycznego oraz do ludzi zmagających się z rosnącymi cenami żywności i energii”.

Wezwanie do działania jest jego najpotężniejszym jak dotąd komentarzem na temat piorunochronu problemu strat i szkód, które są uprzejmym przemówieniem dyplomatycznym o zadośćuczynienie dla biednych krajów, które najbardziej cierpią z powodu kryzysu klimatycznego, ale ponoszą za niego niewielką odpowiedzialność.

Kwestia finansowania strat i szkód wyłania się jako główna linia błędu w nadchodzących rozmowach klimatycznych w Egipcie. Uwagi Sekretarza Generalnego przygotowały grunt pod ewentualną rozgrywkę ze Stanami Zjednoczonymi i krajami w Europie, które od dawna opierały się idei odrębnego mechanizmu finansowania strat i szkód.

W trzeciej części swojego wystąpienia pan Guterres podkreślił wiele wyzwań stojących przed krajami rozwijającymi się, w tym brak bezpieczeństwa żywnościowego, zadłużenie i ubóstwo, które oznaczają, że są one „uderzane ze wszystkich stron”.

„Te kaskadowe kryzysy zasilają się nawzajem, pogłębiając nierówności, tworząc niszczące trudności, opóźniając transformację energetyczną i zagrażając światowemu kryzysowi finansowemu” – powiedział Guterres.

Wezwał banki do złagodzenia wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się poprzez złagodzenie warunków kredytowych i zwiększenie ich apetytu na ryzyko oraz wezwał wierzycieli do rozważenia umorzenia zadłużenia, zwłaszcza w przypadku funduszy klimatycznych. Guterres powiedział, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy i główne banki centralne będą musiały znacznie rozszerzyć swoje instrumenty płynnościowe i linie walutowe.

READ  Trzęsienie ziemi w Pakistanie: co najmniej 20 zabitych po trzęsieniu o sile 5,9 w prowincji Beludżystan

Somini Sengupta przyczyniły się do raportowania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.