Connect with us

Świat

IDF atakuje Gazę po gwałtownych zamieszkach na granicy i podpaleniu z powietrza

Published

on

Siły izraelskie rozpoczęły naloty na Gazę późnym sobotnim wieczorem w odwecie za podpalenia z nadmorskiej enklawy i ponowne zamieszki wzdłuż granicy.

Ataki na cele Hamasu na południe od Gazy nastąpiły kilka godzin po tym, jak dwa pożary w południowym Izraelu zostały wzniecone przez wspierane balonem urządzenia zapalające ze Strefy Gazy. Kilka godzin później Palestyńczycy wznowili starcia z siłami izraelskimi wzdłuż granicy z Gazą, kiedy Hamas zagroził zintensyfikowaniem transgranicznych ataków podpaleń od niedzieli.

Wojsko powiedziało, że naloty były skierowane na wojskowy kompleks Hamasu używany do szkolenia, produkcji broni i otwarcia „tunelu terroru”.

„IDF będzie nadal energicznie reagować na terrorystyczne próby Hamasu” – powiedziała armia, podkreślając, że jej ataki były wymierzone zarówno w pożary, jak i przemoc graniczną.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało w sobotę wieczorem, że jedenastu Palestyńczyków zostało rannych podczas walk granicznych z wojskami izraelskimi. Według ministerstwa trzech rannych zostało trafionych ostrym ogniem i są w umiarkowanym stanie. Podobno pozostała ósemka została lekko zraniona gumowymi kulami lub granatami uderzeniowymi. Nie było od razu jasne, czy izraelskie naloty w sobotnią noc spowodowały obrażenia lub szkody.

„Nocne jednostki zamieszania” stojące za zamieszkami granicznymi nie są oficjalnie powiązane z Hamasem, chociaż ich działalność nie mogła się odbyć bez zgody grupy terrorystycznej, która kieruje pasem.

W przeszłości Gazańczycy zaangażowani w takie działania palili opony, ciskali materiały wybuchowe i odtwarzali fałszywe dźwięki alarmu rakietowego, aby zmylić izraelskich mieszkańców mieszkających w pobliżu granicy i nękać żołnierzy strzegących granicy.

Starcia mają miejsce pomimo złagodzenia przez Izrael niektórych ograniczeń w handlu i przemieszczaniu się w czwartek, pozwalając na wwóz dodatkowych towarów i materiałów do Strefy Gazy. Pozwoliło to również dodatkowemu tysiącowi biznesmenów z Gazy na podróż na Zachodni Brzeg przez przejście Erez z Izraelem.

READ  Francja: Akcja „przeciwko separatyzmowi”. Cel podróży 76 meczetów

Kula ognia wznosi się po izraelskim nalocie na Khan Yunis w południowej Strefie Gazy w odpowiedzi na podpalenia z enklawy 23 sierpnia 2021 r. (powiedział KHATIB / AFP)

Gaza była świadkiem dwóch protestów granicznych w zeszłym tygodniu – dużego gwałtownego wiecu w ostatnią sobotę i drugiego, stosunkowo spokojniejszego, w środę.

W sobotę kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie ogłosiło, że 13-letni chłopiec, który został poważnie ranny w starciach z izraelskimi żołnierzami w ubiegłą sobotę, zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Według urzędników służby zdrowia Hamasu, Omar Abu Nil, mieszkaniec dzielnicy Al-Tuffah w Gazie, został postrzelony w głowę przez izraelski ogień. Abu Nil był leczony w szpitalu w Gazie przez tydzień przed śmiercią.

Abu Nil został rzekomo zastrzelony przez siły izraelskie podczas brutalnego protestu, w którym setki palestyńskich demonstrantów podeszło do ogrodzenia, rzucając kamieniami i paląc opony. Wojska izraelskie odpowiedziały gazem łzawiącym, gumowymi kulami i jakąś formą ostrego ognia.

Oprócz Abu Nila w starciach poważnie rannych został inny Palestyńczyk i izraelski funkcjonariusz policji. Drugi Palestyńczyk, Osama Dueij, zmarł w czwartek; Hamas twierdził, że Dueij był członkiem jego zbrojnego skrzydła.

Izraelski policjant Barel Shmueli, lat 21, jest w ciężkim stanie w szpitalu Soroka w Beer-Szebie. Shmueli został zastrzelony z bliskiej odległości, kiedy Palestyńczyk zbliżył się do szczeliny w barierze, gdzie stał Shmueli i strzelił do niego z pistoletu.

Gaza przeprowadziła w ubiegłą środę kolejny protest graniczny w ramach serii działań mających na celu wywarcie presji na Izrael, aby zniósł ograniczenia w mocno zablokowanej enklawie. Izraelskie wojsko przygotowywało się do poważnej konfrontacji wzdłuż granicy, ale protest nie spowodował śmierci ani poważnych obrażeń po żadnej ze stron.

Izrael i Egipt zablokowały Gazę przez ponad dekadę, twierdząc, że ograniczenia są konieczne, aby uniemożliwić Hamasowi samozbrojenie i stwarzanie jeszcze większego zagrożenia.

READ  Łukaszenka przeraża Polskę. „Pokażę ci, jakie są sankcje”

Od czasu 11-dniowej bitwy między Izraelem a Hamasem w maju, Izrael nałożył jeszcze surowsze ograniczenia na wwóz i wywóz towarów w pasie. Uniemożliwiła również przedostanie się dotacji katarskich do Gazy, co jest kluczowym elementem status quo ante. Obie strony nadal prowadzą pośrednie negocjacje w celu znalezienia nowych porozumień.

Ale izraelscy urzędnicy obiecali, że bez wymiany więźniów między obiema stronami nie będzie znaczącej odbudowy Strefy Gazy, która została poważnie uszkodzona w wyniku niedawnej eskalacji. Hamas obecnie przetrzymuje dwóch izraelskich cywilów, Averę Mengistu i Hishama al-Sayeda oraz ciała dwóch izraelskich żołnierzy, Hadara Goldina i Orona Shaula.

W ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpił wyraźny postęp w niektórych aspektach rozmów. Na początku tego miesiąca Izrael, Katar i ONZ uzgodniły nowy mechanizm przekazywania katarskiej gotówki do Strefy Gazy. Izrael zredukował również niektóre ograniczenia, zezwalając na wjazd cementu, samochodów i komputerów, a około 1250 biznesmenów z Gazy na wyjazd.

Jednak porozumienie między obiema stronami w sprawie szerszego zawieszenia broni wciąż czeka.

Kryzys klimatyczny i odpowiedzialne dziennikarstwo

Jako reporter środowiskowy Times of Israel, staram się przekazać fakty i naukę stojącą za zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, wyjaśniać – i krytykować – oficjalną politykę, która wpływa na naszą przyszłość oraz opisywać izraelskie technologie, które są częścią rozwiązania.

Uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu i zniechęca mnie tragiczny brak świadomości problemów ekologicznych, jaki przejawia większość obywateli i polityków w Izraelu.

Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w edukacji czytelników Times of Israel na ten ważny temat – który może i powoduje zmianę polityczną.

Twoje wsparcie poprzez członkostwo w Czasy społeczności Izraela, pozwala nam kontynuować naszą ważną pracę. Czy dołączysz do naszej społeczności już dziś?

Dziękuję bardzo,

Sue Surkes, Reporter środowiskowy

Dołącz do społeczności Times of Israel

READ  Fauci mówi, że lokal 10 „martwi się o całą Florydę”

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *