Connect with us

Świat

Huragan Fiona: Wiele osób w Puerto Rico na Dominikanie zostaje bez prądu i bieżącej wody, gdy burza zmierza w kierunku Bermudów

Published

on

Pierwszy poważny huragan tegorocznego sezonu atlantyckiego zabił co najmniej pięć osób na Karaibach: jedną na Gwadelupie, dwie w Portoryko i dwie na Dominikanie.

„To było coś niesamowitego, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy” – powiedziała Ramona Santana CNN en Español w Higüey na Dominikanie. „Jesteśmy na ulicy bez jedzenia, butów, ubrań, tylko z tym, co mamy na plecach. … Nie mamy nic. Mamy Boga i mamy nadzieję, że pomoc nadejdzie”.

Według prognoz meteorologa CNN Roberta Shackelforda, centralna Fiona, która teraz wieje z prędkością 130 mil na godzinę, ma przelecieć na zachód od Bermudów na początku piątku, a warunki zaczną się pogarszać w czwartek. Naród wyspiarski jest ostrzegany przed huraganem; Amerykanie są ostrzegani, aby nie podróżowali tam, a członkowie rodzin pracowników rządu USA mogą wyjechać, powiedział Departament Stanu.

„Narodowe Centrum Huragan jest przekonane, że Bermudy zobaczą tropikalną wichurę” – powiedział Shackelford. „Gdy Fiona minie Bermudy, oczekuje się, że burza uderzy w Nową Szkocję w sobotnie popołudnie”.

W kanadyjskiej prowincji mieszkańcy powinni przygotować się na tropikalne burze, a nawet huragany, zabezpieczając przedmioty na zewnątrz, przycinając drzewa, ładując telefony komórkowe i przygotowując zestaw ratunkowy już w piątek wieczorem, powiedział Jason Mew, dyrektor ds. Zarządzania Kryzysowego Biuro . Powiedział, że schroniska będą otwarte dla bezdomnych i wszystkich potrzebujących.

W międzyczasie, rozwijająca się burza Nazwisko Hermiona może stać się potwornym zagrożeniem dla amerykańskiego wybrzeża Zatoki Perskiej w przyszłym tygodniu, jak przewidują obecnie modele.
W Portoryko, gdzie Fiona podczas niedzielnego lądowania przyniosła ulewne deszcze i zaciemnienie na całej wyspie, ponad 450 000 osób zaginęło lub miało czasami dostęp do wody, a według rządu 1 milion domów i firm nadal było pozbawionych prądu w środę, według rządu awaryjny system portalowy.
Mężczyzna zbiera wodę źródlaną na górze obok autostrady po huraganie Fiona w Cayey w Portoryko w środę

W Dominikanie, gdzie Fiona wylądowała w poniedziałek, ponad milion klientów było pozbawionych bieżącej wody, a prawie 350 000 domów i firm wyszło z ciemności w środę, powiedział gen. dyw. Juan Méndez García, dyrektor krajowego centrum reagowania kryzysowego.

READ  Gra listowa - The New York Times

Powiedział, że ponad 600 domów zostało zniszczonych, a niektóre społeczności zostały odcięte od pomocy.

Problemy z elektrycznością pies Portoryko

Kiedy Fiona dotarła do Dominikany w środku nocy, Iverice zanurzyła Vierę w głębokiej do pasa wodzie powodziowej, by obudzić sąsiadów w Higüey.

Teraz próbuje wysuszyć swoje rzeczy.

„Pokoje są puste. Musiałem dużo wyrzucić. Nie ma elektryczności ani wody do mycia czegokolwiek” – powiedział Viera CNN en Español.

Niszczycielski huragan Fiona należy do kategorii 4 w drodze na północ, pozostawiając obszary dotknięte katastrofą na powolnej ścieżce odbudowy

Tymczasem Portoryko poczyniło pewne postępy na froncie pomocy humanitarnej: prezydent Joe Biden zatwierdził w środę deklarację dotyczącą poważnej katastrofy na terytorium USA, powiedział FEMA. Przeprowadzka daje mieszkańcom dostęp do dotacji na tymczasowe mieszkania i remonty domów, a także do niskooprocentowanych pożyczek na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych.

„Gwarantuje to, że nasi ludzie mają dostęp do dodatkowej pomocy FEMA, aby odzyskać szkody spowodowane tym wydarzeniem” – powiedział gubernator Portoryko Pedro Pierluisi w ćwierkać.

Jednak po przywróceniu zasilania załogi poniosły niepowodzenia. Josué Colón, dyrektor wykonawczy Urzędu Energii Elektrycznej w Puerto Rico, powiedział w środę, że problemy ze sprzętem tymczasowo spowodowały powrót linii offline, które, jak się uważa, zostały naprawione.

Fiona uderzyła prawie dokładnie pięć lat później Huragan Maria pogrążył wyspę w powszechną przerwę w dostawie prądu.

Według ministra ds. mieszkalnictwa Portoryko Williama Rodrigueza na całej wyspie ponad 800 osób przebywało w środę w dziesiątkach schronisk.

Burmistrz Nowego Jorku wysłał urzędników miejskich do Portoryko, aby pomogli urzędnikom ocenić szkody.

„W skład zespołu wejdą przedstawiciele New York City Emergency Management (NYCEM), New York City Department of Buildings, New York City Department of Parks and Recreation oraz New York City Department of Design and Construction”. komunikat prasowy z urzędu burmistrza.

W środę samochody przejeżdżają pod przewróconym słupem energetycznym w Santa Isabel w Portoryko.

Fiona zagroziła również części Turks i Caicos we wtorek, a wiele obszarów terytorium brytyjskiego w środę było nadal pozbawionych zasilania, a mianowicie Grand Turk, South Caicos, Salt Cay, North Caicos i Middle Caicos, powiedziała Anya Williams, pełniąca obowiązki gubernatora wyspy .

READ  Kolumbijski trybunał ogłasza, że ​​co najmniej 6402 osoby zostały zabite przez armię w celu zwiększenia liczby ciał w globalnym rozwoju

Tamtejsi urzędnicy odczuli ulgę, że nikt nie zginął podczas burzy, powiedzieli, kiedy zaczęli odwiedzać wyspy i przeprowadzać naprawy.

Melissa Alonso z CNN, Jessica Hasbun, Jorge Venegas, Amy Simonson, Chris Boyette i Jamiel Lynch przyczynili się do jego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.