Connect with us

Świat

Najnowsze wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Published

on

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson był jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy w Europie, więc ogłoszenie nowych paktów bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią, obie zaniepokojone zagrożeniem bezpieczeństwa ze strony Moskwy, opiera się na twardej brytyjskiej polityce przeciwstawiania się agresji ze strony Rosji .

Ale porozumienia przełamują nową linię, mówiąc, że Wielka Brytania mogłaby zapewnić wsparcie militarne dwóm krajom, gdyby zostały zaatakowane przez Rosję, nawet jeśli nie są członkami NATO, transatlantyckiego sojuszu wojskowego.

Pomimo ostrzeżeń Moskwy, by tego nie robić, zarówno Szwecja, jak i Finlandia dyskutują o zwróceniu się do NATO, którego członkowie są objęci gwarancją wzajemnej obrony na podstawie art.

Ale pakt Johnsona wesprze Szwedów i Finów w każdym procesie wchodzenia do NATO, gdy mogą być szczególnie narażeni na odwet ze strony Rosji lub gdy zdecydują się nie wstąpić do klubu.

Johnson, który odwiedził oba kraje w środę, został zapytany, czy umowa może oznaczać wysłanie wojsk brytyjskich do Finlandii, która dzieli 800-milową granicę z Rosją.

„W przypadku katastrofy lub ataku na któregoś z nas, tak, przyjdziemy sobie nawzajem z pomocą, w tym z pomocą wojskową” – powiedział. Dodał, że rodzaj pomocy będzie zależał od złożonej prośby.

Szwecja i Finlandia w zamian zaoferowały Wielkiej Brytanii wzajemne gwarancje. „Będziemy stać razem i wspierać się nawzajem bez względu na pogodę, dobrą czy złą” – powiedział fiński prezydent Sauli Niinisto, dodając, że decyzja jego kraju o rozważeniu członkostwa w NATO była spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę.

Wcześniej w Sztokholmie, po pozowaniu do zdjęcia na łodzi wiosłowej ze swoją szwedzką odpowiedniczką Magdaleną Andersson, Johnson powiedział, że umowa ze Szwecją „uświęca wartości”, które są cenione przez oba kraje.

Dodał: „Jak to tak pięknie ujęłaś, Magdaleno, kiedy byliśmy na jeziorze, jesteśmy teraz dosłownie iw przenośni w tej samej łodzi”.

Dla Johnsona, który nawiązał bliskie relacje z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, inicjatywa ta jest pomocnym sposobem odwrócenia uwagi od jego problemów politycznych w kraju po jego ukarany przez policję za naruszenie blokady na Downing Street. Zapytany w środę, czy to może skłonić go do rezygnacji, Johnson odrzucił go, mówiąc, że bardziej koncentruje się na rosyjskim zagrożeniu.

Środowy ruch był również zgodny z wysiłkami Johnsona, aby nadać Wielkiej Brytanii nową rolę w polityce zagranicznej po Brexicie. Teraz poza Unią Europejską i niezdolna do wpływania na jej decyzje, Wielka Brytania stara się jak najlepiej wykorzystać swój status obok Francji jako jednego z najbardziej chętnych i zdolnych do rozmieszczenia znaczących sił wojskowych krajów Europy Zachodniej.

W lutym Wielka Brytania ogłosiła trójstronny pakt bezpieczeństwa z Ukrainą i Polską, a brytyjscy ministrowie odbyli kilka wizyt w państwach bałtyckich, które czują się szczególnie narażone na rosyjską agresję.

A Wielka Brytania odegrała wiodącą rolę w dyskusjach nie tylko w NATO, ale także w mniej znaczącym formacie dyplomatycznym zwanym Połączonymi Siłami Ekspedycyjnymi, w tym Wielka Brytania, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja.

Niektórzy dyplomaci Unii Europejskiej uważają, że Wielka Brytania może dążyć do wykorzystania tych wpływów do podzielenia bloku 27 państw. Na przykład kraje członkowskie, które otrzymują wsparcie wojskowe lub gwarancje od Wielkiej Brytanii, mogą być niechętne do rozprawienia się z Londynem w przypadku eskalacji sporu z Unią Europejską w sprawie pobrexitowych umów handlowych z Irlandią Północną.

Ale Downing Street, zapytany w środę, czy takie powiązania można nawiązać w rozmowach ze Szwecją i Finlandią, powiedział, że nie ma żadnych zobowiązań związanych z gwarancją bezpieczeństwa.

READ  Koronawirus w Polsce: prawie 5000 nowych infekcji. 96 osób nie żyje
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *