Connect with us

Gospodarka

Hipoteka. Zmniejszony wkład własny banków

Published

on

Banki łagodzą kryteria udzielania kredytów hipotecznych. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ostatnich miesiącach spadły wymagania dotyczące wkładu własnego. Jednak nie zawsze.

Koronawirus pandemia W wyniku gwałtownego wzrostu ryzyka, który z tego wyniknął, wiosną wiele banków zaostrzyło wymagania stawiane klientom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy.

Sprawa dotyczy przede wszystkim podwyższenia wymaganego tzw. Wkładu własnego. Chodzi o kwotę, jaką klient musi wyciągnąć z własnej kieszeni, aby kupić mieszkanie. Bez nich bank nie jest gotowy udzielić dużego kredytu.

Banki łagodzą kryteria udzielania kredytów

„DGP” przypomniał, że na początku roku – przed wybuchem pandemii – standard wynosił 10 proc. wkład własny. Pojawiający się kryzys i ograniczenia spowodowane koronawirusem skłoniły banki do zażądania wkładu w wysokości nawet 30%.

Zobacz też

„Poza tym przestali brać pod uwagę pewne źródła dochodu jako zdolność kredytową – np. Wykonując pracę na podstawie umów cywilnoprawnych” – podaje dziennik. Banki również podniosły prowizje, ale ta zmiana została (i jest) skompensowana spadkiem stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.

Jednak eksperci rynku nieruchomości, z którymi rozmawiała gazeta, wskazują, że polityka banków słabnie od kilku tygodni. Jak zaznacza Bartosz Turek, analityk HRE Investments, banki, w tym czołowe rynkowe, przede wszystkim ograniczają wkład własny.

Zobacz też

Pożyczki gotówkowe przez Internet - jak to robić mądrze?

– Teraz nikt nie żąda 30 proc. – przynajmniej wśród największych banków. Wkład. Nowy standard to 20 proc. – informuje gazecie Turek.

Sierpniowe dane nie potwierdzają też obaw o pojawienie się kryzysu kredytowego, tj. H. Nieuzasadnione ograniczenie dostępności kredytów dla przedsiębiorstw. Dodatkowo, po raz pierwszy od marca, w sierpniu w bankach pojawiło się więcej kredytów korporacyjnych. Dotyczy to również firm jednoosobowych.

READ  Davos 2022: Polska energetyka potrzebuje inwestycji co najmniej 1,3 bln zł do 2030 r. - Novinite.com

Jak zanotował dziennik, wartość portfela była niższa niż w sierpniu ubiegłego roku.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *