Connect with us

Gospodarka

Gwarancje bezpieczeństwa uczynią Ukrainę „nie do zdobycia” dla rosyjskiego ataku

Published

on

Gwarancje bezpieczeństwa uczynią Ukrainę „nie do zdobycia” dla rosyjskiego ataku
W

Boris Johnson powiedział, że wschodni sojusznicy przygotowują się do zaoferowania Ukrainie szeregu „gwarancji bezpieczeństwa”, mających na celu uczynienie tego kraju „nieodpornym” na przyszłą rosyjską inwazję.

Premier powiedział, że ważne jest natychmiastowe zwiększenie wsparcia militarnego dla Kijowa, ponieważ ostrzegł, że istnieje „realistyczna możliwość”, że konflikt może ciągnąć się przez „długi okres”.

Powiedział, że Wielka Brytania zamierza wysłać czołgi do Polski w celu „uzupełnienia”, aby T-72 z czasów sowieckich – znane załogom ukraińskim – mogły zostać przekazane rządowi w Kijowie.

Źródło obrony powiedziało, że wysłanie czołgów Challenger 2 do Polski było „pod obserwacją”.

Ministerstwo Obrony (MON) potwierdziło później, że Wielka Brytania „badała” wysyłanie czołgów do Polski, tweetując: „Chociaż nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, zostałyby one rozmieszczone w krótkim czasie i obsługiwane przez brytyjski personel, aby wypełnić lukę między Polską „, przekazanie czołgów Ukrainie i przyjazd zastępców.”

Przemawiając w stolicy Indii, New Delhi, Johnson powiedział, że należy również opracować długoterminową wizję miejsca Ukrainy w przyszłej „architekturze bezpieczeństwa” Europy.

Chociaż powiedział, że nie będzie to to samo, co gwarancja na mocy art. 5 NATO – która traktuje atak na jedno państwo członkowskie jako atak na wszystkie – ma nadzieję, że zaoferuje „odstraszanie przez zaprzeczenie”.

(Grafika PA) / Grafika PA

„To, czego chcą Ukraińcy – i myślę, że teraz dostaną – to zbiór gwarancji od krajów o podobnych poglądach dotyczących tego, co możemy zrobić, aby wesprzeć ich bronią, szkoleniem i dzieleniem się informacjami” – powiedział.

„Mam nadzieję, że umożliwi to Ukraińcom oferowanie odstraszania przez zaprzeczenie i zapewnienie, że ich terytorium jest ufortyfikowane tak, aby było nie do zdobycia dla dalszych ataków ze strony Rosji. Musimy to zrobić.

Premier powiedział, że poprawiająca się sytuacja bezpieczeństwa wokół Kijowa oznacza, że ​​Wielka Brytania może ponownie otworzyć tam swoją ambasadę w przyszłym tygodniu.

Zaakceptował jednak ocenę zachodniego wywiadu, że konflikt może trwać przez większą część roku i być może zakończyć się zwycięstwem prezydenta Władimira Putina.

Twierdził jednak, że rosyjski ostrzał artyleryjski nigdy nie złamie ducha narodu ukraińskiego.

„Putin ma ogromną armię. Jest w bardzo trudnej sytuacji politycznej, ponieważ popełnił katastrofalny błąd – powiedział.

„Jedyną opcją, jaką naprawdę ma teraz, jest dalsze wykorzystywanie swojego przerażającego, opartego na artylerii, wyczerpującego podejścia i próba pokonania Ukraińców.

„Niezależnie od tego, jaką wyższość wojskową Władimir Putin będzie w stanie zapewnić w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zgadzam się, może to potrwać długo – nie będzie w stanie oddać ducha narodu ukraińskiego. To jest obserwowalny fakt.

„Wręcz przeciwnie, to, co robi, wzmacnia w narodzie Ukrainy wolę oporu”.

W swoim najnowszym raporcie wywiadowczym Ministerstwo Obrony stwierdziło, że deklarowany przez rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu zamiar wprowadzenia nowych metod walki był „milczącym przyznaniem się”, że postępy Moskwy nie idą zgodnie z zamierzeniami.

„Chociaż może to wskazywać, że wojna nie postępuje zgodnie z planem, przełożenie tego na dostosowaną taktykę, techniki i procedury, a następnie przełożenie ich na lepsze oddziaływanie operacyjne, szczególnie w odniesieniu do manewrów na lądzie, zajmie trochę czasu” – powiedział. Ocena Ministerstwa Obrony.

„Dlatego w międzyczasie prawdopodobnie nadal będzie można polegać na bombardowaniach, aby stłumić ukraińską opozycję wobec sił rosyjskich.

„W rezultacie jest prawdopodobne, że siły rosyjskie będą nadal odczuwać frustrację z powodu niezdolności do szybkiego pokonania ukraińskiej obrony”.

Wcześniej Ministerstwo Obrony poinformowało, że decyzja Putina o zablokowaniu hut Azowstal w obleganym mieście Mariupol miała na celu uwolnienie wojsk do ofensywy Rosji w regionie Donbasu.

READ  Ukraińscy uchodźcy blisko 1,5 miliona, gdy rosyjska inwazja wkracza w jedenasty dzień

Szacuje się, że w ogromnym obiekcie, w którym od tygodni walczy się z liczebnie przewagą Rosji, kryje się jeszcze około 2000 ukraińskich żołnierzy.

„Rosyjski atak naziemny na pełną skalę na obiekt prawdopodobnie spowodowałby znaczne straty rosyjskie i jeszcze bardziej zmniejszyłby jego ogólną skuteczność bojową” – powiedział departament.

Johnson powiedział, że sytuacja w regionie pozostaje „nieprzewidywalna”, co wynika z potrzeby utrzymania wsparcia dla Ukrainy.

„Musimy zobaczyć, co jeszcze możemy zrobić militarnie. Musimy dalej zaostrzać sankcje gospodarcze. Chcemy mieć pewność, że będzie fala za falą wzmożonej presji na Putina” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *