Connect with us

Świat

Gdy na Ukrainie narastają napięcia, Putin mówi, że Rosja ma „wszelkie prawo” do „ostro zareagować na nieżyczliwe posunięcia”.

Published

on

Gdy na Ukrainie narastają napięcia, Putin mówi, że Rosja ma „wszelkie prawo” do „ostro zareagować na nieżyczliwe posunięcia”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że sojusz jest gotowy do „znaczącego dialogu” z Rosją, ale nadal będzie wspierać Ukrainę „politycznie i praktycznie”.

Tymczasem zastępca sekretarza stanu USA ds. Europy Karen Donfried, główna dyplomata administracji Bidena ds. Europy, powiedziała, że ​​USA i Europa są gotowe do natychmiastowego działania, jeśli Rosja ujawni agresję Ukraina w nadchodzących dniach.

Donfried nie chciał wchodzić w szczegóły omawianych opcji, ale powiedział, że nie ma opcji sankcji, która byłaby poza stołem.

„Myślę, że jest to bardzo wyraźny sygnał, że jesteśmy gotowi do podjęcia dramatycznych kroków, jeśli Rosja podejmie kolejną agresję militarną na Ukrainę” – powiedział Donfried, odnosząc się do oświadczeń złożonych przez G7, NATO i Radę Europejską w ostatnich tygodniach.

„Brak ultimatum”

Putin zażądał gwarancji bezpieczeństwa od USA i NATO, w tym wiążącej obietnicy, że NATO nie będzie rozszerzać się dalej na wschód i że Ukraina nie pozwoli Ukrainie przyłączyć się do sojuszu wojskowego, wynika z projektu propozycji opublikowanej w piątek przez rosyjskie MSZ.

Za obecne napięcia w Europie obwinia ekspansję NATO po upadku Związku Radzieckiego, na którą Rosja jest zmuszona zareagować.

Putin rozmawiał również z kanclerzem Olafem Scholzem o sytuacji we wtorek, poinformował Kreml w oświadczeniu.

Zgodnie z odczytem opublikowanym przez Kreml, Putin powtórzył swoje żądania wobec Scholza.

„Władimir Putin poinformował [Olaf Scholz] w sprawie rosyjskich propozycji długoterminowych, prawnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa, wykluczających jakiekolwiek dalsze posuwanie się NATO na wschód i stacjonowanie ofensywnych systemów uzbrojenia w krajach sąsiadujących z Rosją” – czytamy w oświadczeniu.

Putin powiedział we wtorek, że jego żądania wobec NATO nie są „ultimatum”.

„Czy to ultimatum, czy nie? Oczywiście, że nie” – powiedział na spotkaniu w rosyjskim Ministerstwie Obrony. „Mamy nadzieję na konstruktywne i znaczące negocjacje z widocznym efektem końcowym w określonym czasie, gwarantujące wszystkim ten sam poziom bezpieczeństwa”.

Putin powiedział, że Rosja dąży do „równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w całym regionie euroazjatyckim”, ale zasugerował, że nawet „długoterminowe, prawnie wiążące gwarancje” są niewiarygodne, „ponieważ Stany Zjednoczone z łatwością wycofują się ze wszystkich traktatów międzynarodowych z dowolnego powodu lub” ktoś inny staje się nieciekawy do nich. „

READ  Rosja oskarżona o zakłócanie nawigacji GPS

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti, powołując się na rosyjskiego dyplomatę, poinformowała we wtorek, że Moskwa i Waszyngton skontaktowały się w sprawie gwarancji bezpieczeństwa Putina.

Obecnie trwają w Wiedniu rozmowy w sprawie wojska i bezpieczeństwa między delegacją amerykańską i rosyjską i istnieje „możliwość”, że obie strony dojdą do porozumienia, powiedziała RIA Nowosti, powołując się na szefa rosyjskiej delegacji w Wiedniu Konstantina Gawriłowa.

Jednak prezydent USA Biden wielokrotnie sygnalizował, że USA nie pójdą na żadne ustępstwa w sprawie przyszłości NATO czy Ukrainy.

Podobnie Stoltenberg ostrzegł we wtorek Rosję, że „epoka stref wpływów minęła” i podkreślił, że Ukraina pozostaje partnerem NATO.

„Dialog z Rosją musi opierać się na fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa europejskiego i uwzględniać obawy NATO dotyczące działań Rosji oraz musi odbywać się w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą” – powiedział.

Kylie Atwood z CNN, Michael Conte, Allegra Goodwin, Anna Chernova i Hannah Ritchie przyczynili się do powstania relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *