Connect with us

Świat

Aung San Suu Kyi z Birmy skazana na cztery lata więzienia | Aktualności Aung San Suu Kyi

Published

on

Sąd w Birmie skazał zdetronizowaną przywódczynię kraju, Aung San Suu Kyi, na cztery lata więzienia.

Rzecznik wojska Myanmar powiedział AFP w poniedziałek, że Aung San Suu Kyi została uznana za winną podżegania i łamania zasad COVID-19.

Zaw Min Tun powiedziała, że ​​dostała dwa lata więzienia za każdy z dwóch zarzutów.

Były prezydent Win Myint również został skazany na cztery lata na podstawie tych samych zarzutów, powiedział, dodając, że obaj jeszcze nie trafią do więzienia.

„Spotykają im się inne zarzuty z miejsca, w którym są teraz”, powiedział w stolicy, Naypyidaw, nie podając dalszych szczegółów.

Poniedziałkowe orzeczenie jest pierwszą z kilkunastu spraw, które wojsko wniosło przeciwko 76-latce od czasu obalenia jej cywilnego rządu 1 lutego. Proces Naypyidaw jest zamknięty dla mediów, a wojsko zabroniło prawnikom Aung San Suu Kyi komunikowania się z mediami i opinią publiczną.

Dalsze postępowanie przeciwko laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla obejmuje kilka zarzutów o korupcję, naruszenie tajemnicy państwowej i prawa telekomunikacyjnego, za które grozi kara do 100 lat więzienia.

Jej zwolennicy twierdzą, że te sprawy są bezpodstawne i mają na celu zakończenie jej kariery politycznej i zablokowanie jej w sprawach sądowych, podczas gdy wojsko konsoliduje władzę.

Aung San Suu Kyi zaprzecza wszystkim zarzutom.

„Duża siła”

Córka bohatera niepodległości Birmy od brytyjskich rządów kolonialnych, Aung San Suu Kyi, była przez lata w areszcie domowym pod rządami wojskowymi.

Zwolniona w 2010 roku, poprowadziła swoją Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD) do miażdżącego zwycięstwa w wyborach 2015 roku.

Jej partia ponownie wygrała w listopadzie zeszłego roku, ale wojsko stwierdziło, że głosowanie było sfałszowane i przeszło do władzy kilka tygodni później. Wówczas komisja wyborcza odrzuciła skargę wojskową o fałszerstwo wyborcze.

Historyk i autor Thant Myint-U powiedział, że przywódcy wojskowi wierzyli, że ich poprzednicy, którzy rozpoczęli reformy ponad 20 lat temu, posunęli się za daleko, by pozwolić Aung San Suu Kyi z powrotem do polityki, a jedynym powodem przewrotu jest ich wydalenie .

READ  Koronawirus. Korea Południowa: Rekord liczby zakażeń dziennie został pobity

„Pozostaje zdecydowanie najpopularniejszy w polityce Birmy i nadal może być silną siłą w przyszłości” – powiedział Reuterowi.

Państwa zachodnie wezwały do ​​uwolnienia Aung San Suu Kyi i potępiły przemoc od czasu zamachu stanu.

W poniedziałek Wielka Brytania powiedziała, że ​​potępienie byłego przywódcy jest „kolejną przerażającą próbą reżimu wojskowego Myanmaru, by stłumić opozycję i stłumić wolność i demokrację”, wzywając „reżim do uwolnienia więźniów politycznych i nawiązania dialogu”. powrót do demokracji ”. .

Matthew Smith, dyrektor wykonawczy grupy Fortify Rights, powiedział, że skazanie było „częścią szeroko zakrojonego i systematycznego ataku na ludność cywilną” i wezwał do natychmiastowego uwolnienia Aung San Suu Kyi i innych więźniów politycznych.

Grupa ASEAN posłów na rzecz praw człowieka (APHR) również potępiła poniedziałkowe orzeczenie jako „parodię sprawiedliwości”.

„Od dnia zamachu było jasne, że oskarżenia przeciwko Aung San Suu Kyi i dziesiątkom innych uwięzionych posłów były tylko wymówką junty, aby usprawiedliwić ich nielegalne przejęcie władzy” – powiedział Charles Santiago. malezyjski prawodawca, który stoi na czele APHR.

Regionalne stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które kierowało dyplomatycznymi wysiłkami na rzecz rozwiązania kryzysu w Birmie, musi „trzymać linię przeciwko nielegalnemu przejęciu”, powiedział, dodając, że poniedziałkowe orzeczenie „podważa ciągłą pogardę junty dla ASEAN”. . oraz jej plan pokojowy, uzgodniony z wojskiem Mjanmy w kwietniu, który obejmuje otwarcie dialogu między przeciwnymi stronami kraju.

„Farschisch i skorumpowany”

Birma jest pogrążona w chaosie od czasu zamachu stanu, sparaliżowana przez protesty i niestabilność, które nasiliły się po śmiertelnej rozprawie ze strony wojska na swoich przeciwnikach. Według Stowarzyszenia Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP), organizacji zajmującej się prawami człowieka, która rejestruje zabójstwa dokonywane przez siły bezpieczeństwa kraju, siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 1303 osoby.

Według AAPP, co najmniej 354 przeciwników zamachu stanu zostało skazanych na karę więzienia lub śmierci, w tym doradcę Aung San Suu Kyi, Win Hteina, który w październiku został skazany na 20 lat więzienia.

READ  Policja twierdzi, że skradziono Dariusa, najdłuższego królika na świecie

Ming Yu Hah z Amnesty International powiedział, że poniedziałkowe skazanie Aung San Suu Kyi na podstawie „fałszywych zarzutów jest najnowszym przykładem determinacji wojska w celu wyeliminowania wszelkiej opozycji i zdławienia wolności w Birmie”.

„Absurdalna i skorumpowana decyzja sądu jest częścią niszczycielskiego schematu arbitralnych kar, w których zginęło ponad 1300 osób i aresztowano tysiące od czasu wojskowego zamachu stanu w lutym” – powiedziała, wzywając społeczność międzynarodową do szybkiego, zdecydowanego i zjednoczonego działania.

„Społeczność międzynarodowa musi działać na rzecz ochrony ludności cywilnej i pociągania do odpowiedzialności sprawców poważnych naruszeń oraz zapewnienia jak najpilniejszej pomocy humanitarnej i zdrowotnej” – powiedziała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.