Connect with us

Gospodarka

Słowackie parki narodowe nie muszą już zazdrościć Polsce i Ukrainie

Published

on

21 grudnia 2021 o 19:44 i Treści premium

Parlament uchwalił reformę parków narodowych, którą ekolodzy chwalą jako krok w kierunku rozwoju zrównoważonej turystyki, ale konieczne były plany zagospodarowania przestrzennego.

Rozmiar czcionki:JEDEN|JEDEN+

Słowackie parki narodowe osiągną poziom europejski pod względem ochrony środowiska i przyrody, co powinno nastąpić po poprawce przyjętej przez parlament w zeszłym tygodniu.

Główna zmiana w reformie dotyczy przejścia z gruntów państwowych do innego ministerstwa. Grunty państwowe nie będą już administrowane przez Ministerstwo Rolnictwa, ale przez Ministerstwo Środowiska zgodnie z przepisami.

Powinno to doprowadzić do jednolitego administrowania gruntami państwowymi w parkach narodowych.

„Ten znaczący krok wyeliminował historyczną anomalię w zarządzaniu parkami narodowymi” – powiedział dyrektor generalny państwowej organizacji rządowej zajmującej się ochroną przyrody Dušan Karaska, cytowany przez agencję informacyjną TASR. „Wraz z przyjęciem proponowanej reformy wkroczyliśmy na ścieżkę trwałej ochrony naszych najcenniejszych obszarów”.

Jednolita podmiotowość administracyjna i prawna parków narodowych nie tylko podniesie jakość ochrony przyrody, ale także poprawi rozwój społeczno-gospodarczy danych regionów – powiedział Karaska.

Minister środowiska Ján Budaj spodziewa się, że słowackie parki narodowe wkrótce będą przypominać swoje odpowiedniki za granicą. Dodał, że podjęta decyzja o reformie jest szansą dla regionów na otrzymanie pieniędzy z unijnego funduszu naprawczego.

„Chcę mieć parki narodowe, z których możemy być dumni pod koniec procesu i w których mieszkańcy postrzegają ochronę przyrody i bogactwa naturalnego nie jako przeszkodę w rozwoju regionu, ale jako podstawowe narzędzie lepszej przyszłości i „ogólny rozwój” powiedział poseł OĽaNO Jaromír Šíbl, jeden z ustawodawców, którzy opracowali reformę, cytowany przez agencję informacyjną TASR.

Obserwatorzy są zgodni, że przyjęta reforma bardziej przypomina początek zmian. Wiele będzie zależeć od podziału na strefy parków narodowych.

READ  „Znaczna kwota” dla kilkudziesięciu branż. Gowin za pomoc przedsiębiorcom

Następny krok: podział na strefy

Od 1 kwietnia 2022 r., kiedy ta zmiana wejdzie w życie, tylko zarządzanie gruntami państwowymi zostanie przekazane do indywidualnego zarządzania Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Pienińskim Parkiem Narodowym i Parkiem Narodowym Słowacki Raj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.