Connect with us

Gospodarka

Gazprom wystąpił do PGNiG o renegocjację i podwyższenie kontraktu na gaz ziemny

Published

on

W poniedziałek PGNiG otrzymało wniosek od Gazpromu i Gazpromexportu o renegocjację ceny gazu w kontrakcie jamalskim – poinformował koncern. PGNiG zaznaczyło, że wniosek dotyczy renegocjacji ceny. Polska firma uważa to za nieuzasadnione.

Zdaniem PGNiG, wniosek Gazpromu, złożony w odpowiedzi na wcześniejszy wniosek o renegocjację, „jest bezzasadny i nie spełnia wymogów formalnych określonych w umowie jamalskiej, a zatem jest nieskuteczny”.

Prośba o negocjację ceny

1 listopada PGNiG poinformowało, że złożyło wniosek o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom w celu jej obniżenia.

PGNiG złożyło wniosek o obniżkę ceny kontraktu już 1 listopada 2017 r. Zgodnie z warunkami umowy każda ze stron może zażądać renegocjacji warunków cenowych co trzy lata, jeśli uzna, że ​​nie odzwierciedlają one sytuacji rynkowej.

W związku z tym, że ewentualna zmiana warunków umowy poprzez obniżenie ceny kontraktu w wyniku renegocjacji, o której rozpoczęciu spółka zapowiedziała 1 listopada 2017 r., Może wejść w życie retrospektywnie od 1 listopada 2017 r., PGNiG może renegocjować Zapytaj o cenę kontraktu od 1 listopada 2020 r. Złożenie wniosku przez PGNiG rozpoczyna ten proces.

Kontrakt jamalski

Umowa jamalska została podpisana 25 września 1996 roku. Zgodnie z warunkami umowy, strony umowy muszą złożyć oświadczenie o dalszej współpracy na trzy lata przed jej przewidywanym zakończeniem 31 grudnia 2022 r. Po 2022 r.

Rok temu, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, zarząd PGNiG złożył oświadczenie o zamiarze rozwiązania umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego w dniu 31 grudnia 2022 roku.

Główne źródło zdjęć: Europolgaz

READ  Amerykański sekretarz ds. Energii CERAWEEK przygotowuje 40 miliardów dolarów pożyczki na promocję czystej energii, Energy News, ET EnergyWorld
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *