Connect with us

Świat

Francuskie pojazdy rozpoznawcze Ukrainy są zbyt słabe na ataki frontalne

Published

on

Francuskie pojazdy rozpoznawcze Ukrainy są zbyt słabe na ataki frontalne

Ukraińska piechota morska wykorzystuje francuskie pojazdy rozpoznawcze AMX-10RC jako artylerię, ustawiając je za linią frontu i spokojnie celując ze swoich 105-milimetrowych dział w pozycje rosyjskie.

Film który pojawił się w Internecie w zeszłym tygodniu, pokazuje pluton AMX-10RC strzelający ze swoich głównych dział z otwartego pola w biały dzień podczas oddzielny Film z jednego z pojazdów podkreśla zrelaksowaną postawę załogi.

Jest oczywiste, że AMX-10RC nie są narażone na duże zagrożenie ogniem zwrotnym. Są na tyle daleko od wroga, że ​​mogą strzelić i odsunąć się, zanim ktoś odpowie ogniem.

Nie do takiej roli francuska firma GIAT zaprojektowała 15-tonowy kołowy AMX-10RC – ani nie jest to rola, jaką francuskie siły zbrojne zwykle przypisują temu typowi. Jeśli jednak ukraińskiej piechoty morskiej nie uda się dokonać większego przełomu na otwartym terenie – co jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę miejsce, w którym piechota morska walczy – to może być wszystko, z czym poradzą sobie czteroosobowe AMX-10RC.

Zeszłej zimy Francja przekazała ukraińskim wysiłkom wojennym 40 samolotów AMX-10RC. Zobowiązanie nadeszło, gdy zagraniczni sojusznicy Ukrainy przeszukali flotę pojazdów i magazyny w poszukiwaniu pojazdów opancerzonych, które mogliby szybko przekazać.

Wielka Brytania zaoferowała czołgi Challenger 2; Niemcy obiecały czołgi Leopard 2 i Leopard 1 oraz bojowe wozy piechoty Marder; Stany Zjednoczone obiecały czołgi M-1 oraz bojowe wozy piechoty M-2 i Stryker.

Na szczególną uwagę zasługuje darowizna AMX-10RC od Francji. AMX-10RC nie jest czołgiem. To nie jest pojazd bojowy. Nie, to lekki pojazd rozpoznawczy. Zgodnie z planem działa w małych grupach, ścigając się przed czołgami i transporterami opancerzonymi, aby zbadać obronę wroga.

AMX-10RC nie jest przeznaczony do stania i walki; Jego zadaniem jest skradanie się, oddanie kilku strzałów, wywołanie reakcji, zarejestrowanie pozycji wroga, a następnie ucieczka. Dlatego GIAT podkreślił prędkość i wygląd pojazdu oraz zredukowany jego siłę ognia i ochronę pancerza.

AMX-10RC posiada celne i skuteczne działo główne, jednakże brakuje mu stabilizacji, co wymaga zatrzymania pojazdu przed oddaniem strzału. Jednakże AMX-10RC Największa Słabością jest cienki aluminiowy pancerz, który składa się jedynie z kilkudziesięciu milimetrów stali

Problem ukraińskich jednostek, które przyjęły AMX-10RC – na przykład 37. Brygady Morskiej – polega na tym, że nie potrzebowały ich jako naziemnych pojazdów rozpoznawczych na początku długo planowanej kontrofensywy, która rozpoczęła się 4 czerwca na południu Ukrainy . Po roku intensywnego nadzoru dronów wiedzieli, gdzie są Rosjanie.

Zwiad powietrzny przed kontrofensywą sprawił, że podstawowa funkcja AMX-10RC stała się nieistotna. Jednak niedoświadczeni ukraińscy oficerowie wydają się zainteresowani ich wykorzystaniem Wszystko Ich niedawno podarowany zachodni sprzęt i tak korzystał z AMX-10RC.

Gdy 37. Brygada i inne jednostki zbliżały się na początku czerwca nad rosyjskimi polami minowymi i przeznaczoną do obserwacji strefą ostrzału artyleryjskiego w kierunku Wielkiej Nowosiłki w obwodzie donieckim na południu Ukrainy, AMX-10RC prowadziły.

Wyniki były, jak można było przewidzieć, tragiczne. Co najmniej dwa, może cztery AMX-10RC zostały unieszkodliwione lub zniszczone. Siły rosyjskie zdobyły jeden ze wycofanych ze służby pojazdów.

Major piechoty morskiej powiedział AFP, że co najmniej jedna czteroosobowa załoga AMX-10RC zginęła. „W pobliżu pojazdu wybuchł ogień artyleryjski i granat. Odłamki przebiły pancerz i amunicja eksplodowała.”

Marines odrobili lekcję. „Broń jest dobra, urządzenia obserwacyjne bardzo dobre” – powiedział major o AMX-10RC. „Ale niestety pancerz jest cienki i niepraktyczne jest używanie go na linii frontu (w ataku)”.

Nie powinno być zaskoczeniem, że kiedy ukraińscy piechota morska w końcu przedarli się przez Wielką Nowosiłkę i przedarli się na południe przez wąską dolinę rzeki Mokri Yaly – wysiłek ten kontynuowano trzy miesiące później – dołączyły do ​​nich czołgi T-80 i Brytyjskie i amerykańskie czołgi – zbudowały ciężarówki opancerzone i powstrzymały AMX-10RC.

Nie było jednak jasne, co Ukraińcy robili z pozostałymi trzydziestoma AMX-10RC, dopóki niedawne wideo pokazało ich w roli ognia pośredniego.

Oczywiście francuski pojazd to solidna strzelanka. Kiedy wiosną pierwsze AMX-10RC przybyły na Ukrainę, ówczesny minister obrony Oleksii Reznikov określił te pojazdy jako „karabiny snajperskie”.[s] …na szybkich kołach.”

Połączenie precyzyjnej optyki dzień-noc i niezawodnego działa głównego oznacza, że ​​załoga AMX-10RC może niezawodnie razić cele oddalone o milę lub więcej. I to podczas bezpośredniego fotografowania. Podnieś broń i strzelaj balistycznie. Maksymalny zasięg wynosi 4,5 mili.

Oczywiście nie należy oczekiwać takiej samej celności na tej odległości. AMX-10RC strzela poza zasięgiem wzroku i działa jak rodzaj improwizowanej haubicy przetrwania: celuje we współrzędne celu zarejestrowane przez drony lub przednich obserwatorów.

I nie jest sam. Te setki 70-letnich T-54 i T-55 oraz 60-letnich czołgów T-62, które Kreml wyjął z długoterminowego magazynu i wysłał na front? Ona Również działają jak haubice i strzelają ze swoich dział 100-milimetrowych i 115-milimetrowych na odległość do 16 mil. To samo robią ukraińskie czołgi Challenger 2 i Leopard 2.

Wszechobecne drony, miny i zespoły rakiet przeciwpancernych sprawiły, że linia frontu Ukrainy stała się bardzo niebezpiecznym miejscem dla czołgów i pojazdów rozpoznawczych. W rezultacie armie ukraińska i rosyjska w coraz większym stopniu wykorzystują swoje ciężko opancerzone wozy bojowe – zarówno wozy rozpoznawcze, jak i czołgi – jako artylerię. To kompromis, który chroni pojazdy bez marnowania ich siły ognia.

„Reprezentują nieefektywną formę artylerii” – napisali analitycy Jack Watling i Nick Reynolds o haubicach samobieżnych ostatnie badania dla Royal United Services Institute w Londynie. „Jednak bitwy te często można prowadzić z pozycji, które nie byłyby przydatne dla artylerii”.

AMX-10RC doskonale sprawdza się w tej kompromisowej roli. Co jest darem niebios dla brygad piechoty morskiej obsługujących ten typ. Ponieważ jedyna inna misja, w której pojazdy zwiadowcze są dobre – szybki rozpoznanie – jest nieistotna, dopóki linia frontu jest tak sztywna i nadmiernie nadzorowana… a pojazdy nie mają nic do zwiadu.

READ  CNN „głęboko żałuje” niepokoju spowodowanego raportem o zabójstwach w tajskich przedszkolach | Tajlandia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *