Connect with us

Gospodarka

FPP oferuje 60 560 PL miesięcznie na posiłki dla pracowników

Published

on

Związek Polskich Przedsiębiorców rekomenduje, aby rząd zapewniał pracownikom kwotę 560 zł miesięcznie na codzienny posiłek sfinansowany dobrowolnie przez pracodawcę. Taka kwota powinna być zwolniona z PIT i składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w stanowisku FPP. Zdaniem organizacji, da to pracownikom dodatkową siłę nabywczą, pracodawcy otrzymają element motywacyjny, a skarb państwa dodatkowo wpływy z VAT i CIT.

FPP ostrzega, że ​​obecne przepisy dają pracodawcom opcję Dofinansowanie posiłków dla pracowników z kartami posiłków lub voucherami. Jednak świadczenia te mogą być zwolnione ze składek tylko do maksymalnej wysokości 190 zł miesięcznie. „Ten limit nie zmienił się od 2004 roku – zwolnienie z podatku to tylko 9 zł za dzień roboczy” – czytamy.

Istnieje silna potrzeba legalizacji przedpłaconych kart żywieniowych i voucherów, aby zapewnić pracownikom ukierunkowane usługi żywieniowe. Dobrowolne zaopatrzenie pracowników przez pracodawcę, którzy mają możliwość zakupu odpowiednich produktów za pomocą kart i voucherów spożywczych, pozytywnie wpływa na ich zdrowie. regularne posiłki w pracyi przyniesie dodatkowe dochody dla skarbu państwa. Takie działanie zapewni również wypłatę środków tylko w Polsce. Voucher na ponad 500 posiłków powinien być wolny od PIT i ZUS

– podkreśla Marek Kowalski, prezes Federacji Polskich Przedsiębiorców (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Gospodarczej (CALPE), cytowany w komunikacie.

Organizacja wylicza, że ​​korzysta z nich 3% kart i voucherów spożywczych w Polsce. osoby upoważnione – ze względu na niedokładność przepisów prawa oraz niewielką kwotę zwolnienia. „W krajach Unii Europejskiej, w których świadczenia te korzystają z szerszych zwolnień ze składek i podatków dochodowych – np. W Belgii, Słowacji i Rumunii – odsetek pracowników korzystających z kart spożywczych lub voucherów przekracza średnio 30 proc.” , Przeczytajmy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *