Connect with us

Gospodarka

Fed przyjmuje temperaturę podatkową w USA w nowej erze Biden: Tydzień eko

Published

on

(Bloomberg) – Przedstawiciele Rezerwy Federalnej USA spotkają się w tym tygodniu po raz pierwszy od czasu przejęcia kontroli nad Senatem przez Demokratów na początku tego miesiąca. Zwiększyło to szanse na przyjęcie przez nowego prezydenta Joe Bidena i jego sojuszników w Kongresie pakietu pomocy w przypadku pandemii.

Gdy w środę zakończy się dwudniowe posiedzenie polityczne banku centralnego, prezes Fed, Jerome Powell, pokaże opinii publicznej, jak on i jego koledzy oceniają wpływ zmiany budżetu na perspektywy gospodarcze w obliczu rosnących rentowności obligacji rządowych i notowań giełdowych dążących do nowych rekordów .

Przy rentowności 10-letnich obligacji skarbowych powyżej 1% po raz pierwszy od wybuchu pandemii inwestorzy coraz częściej spekulują, że większe wydatki rządowe na wsparcie gospodarki pozwolą Fed na ograniczenie masowego programu skupu obligacji już pod koniec roku. Dzieje się tak pomimo niedawnego nalegania Powella, że ​​„to nie jest czas na rozmowę o ucieczce”.

Pierwsze spojrzenie rządu na oficjalne dane o PKB za czwarty kwartał, które mają zostać opublikowane w czwartek, pokaże, z jakimi decydentami współpracują. Po rocznym tempie wzrostu wynoszącym 33,4% w trzecim kwartale gospodarka prawdopodobnie uległa znacznemu zamknięciu. Analitycy ankietowani przez Bloomberga prognozują tempo wzrostu na poziomie 4,2% w ostatnich trzech miesiącach roku.

Wydatki konsumenckie, które stanowią około dwóch trzecich PKB, prawdopodobnie spadły do ​​nieco ponad 2% po rocznym wzroście o 41% w trzecim kwartale, ponieważ pod koniec ubiegłego roku nie było dalszej pomocy rządowej i odradzających się epidemii koronawirusa.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Decydenci powinni uznać niewielką poprawę ogólnych perspektyw, gdy FOMC zbierze się na swojej pierwszej sesji w roku. Jednak wyważony optymizm Fedu celowo nie pozwoli zasugerować, że wkrótce rozważa się zmianę stanowiska politycznego, co jest zgodne z niedawnym stwierdzeniem Powella, że ​​teraz nie czas na rozmowę o wyjściu z polityki . “

READ  Prezydenci Europy Środkowej świętują 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

– Carl Riccadonna, Yelena Shulyatyeva, Andrew Husby i Eliza Winger. Aby uzyskać pełną notatkę, kliknij tutaj

W innym miejscu w gospodarce światowej Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizuje swoje prognozy gospodarcze w tym tygodniu, a wielu decydentów wygłosi przemówienie na wirtualnej konferencji programowej Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Spotkania odbywają się również z bankierami centralnymi w Nigerii, Kolumbii i Kazachstanie.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. Poniżej znajduje się przegląd wydarzeń w gospodarce światowej.

Europa, Bliski Wschód, Afryka

Dane z Francji i Hiszpanii prawdopodobnie potwierdzą, że ich gospodarki zakończyły się dalszym spadkiem w 2020 roku. Niemcy, które również opublikują dane o PKB, prawdopodobnie uniknęły tego losu, ale ledwo. Europejski Bank Centralny oczekuje, że gospodarka strefy euro skurczy się w czwartym kwartale, a region jest u progu drugiej recesji w ciągu roku.

W wirtualnych sesjach WEF wezmą udział wyżsi rangą przedstawiciele banków centralnych, w tym prezes EBC Christine Lagarde i prezes Banku Anglii Andrew Bailey. Węgierski Bank Centralny jest także gospodarzem dorocznej konferencji o dużym znaczeniu, w której udział wezmą prelegenci, w tym gubernator Chin Yi Gang i główny ekonomista EBC Philip Lane.

Polska, największa gospodarka Europy Wschodniej, opublikuje dane o PKB za cały rok. W innym miejscu w regionie oczekuje się, że misja MFW zakończy przegląd polityki gospodarczej Ukrainy. Może to pokazać, jakie działania musi podjąć rząd, zanim będzie można osiągnąć porozumienie na poziomie personelu.

Nigeryjski bank centralny prawdopodobnie utrzyma główną stopę procentową we wtorek, ponieważ stoi w obliczu inflacji na najwyższym od trzech lat. Urzędnicy mogą omówić sposoby zachęcania pożyczkodawców do udzielania większych pożyczek w celu pobudzenia gospodarki. Instytucje monetarne w Kenii, Mozambiku i Angoli prawdopodobnie również pozostawią swoje standardy bez zmian po decyzjach podjętych w tym tygodniu.

  • Aby uzyskać więcej informacji, zobacz pełny tydzień przed Bloomberg Economics dotyczący regionu EMEA
READ  Rewolucja piwna w Polsce czyni z Polski drugiego co do wielkości producenta w Europie

Azja

Korea Południowa opublikowała we wtorek dane o PKB, które powinny pokazać, że gospodarka ucieka przed wieloma bliznami, które inne kraje odczuły podczas pandemii.

Filipiny też nie radziły sobie – według szacunków Bloomberga czwartkowe dane prawdopodobnie spadną o 9% w 2020 roku.

Hongkong i Tajwan opublikowały w piątek dane o PKB. W Japonii seria danych pod koniec tygodnia pokaże, jak gospodarka radziła sobie przed ponownym stanem wyjątkowym.

  • Aby uzyskać więcej informacji, zobacz pełny tydzień Bloomberg Economics przed Azją

Ameryka Łacińska

Protokół z posiedzenia banku centralnego Brazylii w dniach 19-20 stycznia we wtorek jest niecierpliwie wyczekiwany po tym, jak decydenci pozostawili stopy bez zmian i obniżyli prognozy na przyszłość, co podsyciło spekulacje na temat zaostrzenia polityki. Dane z największej gospodarki Ameryki Łacińskiej w tym tygodniu obejmują również liczne odczyty inflacji, rachunek bieżący, bezrobocie, dług publiczny i salda budżetowe.

Meksyk publikuje listopadową aktywność gospodarczą i sprzedaż detaliczną w poniedziałek i wtorek. Wstępny raport o produkcji za czwarty kwartał zostanie opublikowany w piątek. Ożywienie po najgłębszej recesji od lat trzydziestych XX wieku było nierównomierne i traci impet do 2021 roku.

Banki centralne Chile i Kolumbii spotkają się w środę i piątek: nie mają innego wyjścia, jak tylko utrzymać swoje kluczowe stopy procentowe na rekordowo niskich poziomach, ale nie spieszą się z podwyżkami w obliczu trwającego ożywienia.

  • Aby uzyskać więcej informacji, zobacz cały tydzień przed Bloomberg Economics dotyczący Ameryki Łacińskiej

© 2021 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *