Connect with us

Gospodarka

Fałszywe nagrody za zastraszające procesy sądowe dla Polski, Chorwacji – Eurasia Review

Published

on

Anja Vladisavljevic

Decyzja Polski Prawo i sprawiedliwośćLider partii PiS Jarosław Kaczyński i chorwacki nadawca publiczny HRT zostali uhonorowani w piątek w pierwszym europejskim konkursie SLAPP, parodii, która wykorzystuje działania strategicznego udziału społeczeństwa (SLAPP) do zastraszania i odstraszania dziennikarzy i prawicowców.

Inicjatywa zorganizowana przez koalicję przeciwko SLAPP w Europie przyznała Kaczyńskiemu tytuł „Polityka Roku SLAPP” oraz przyznała polskiemu prawicowemu politykowi nagrodę „People’s Choice Award”.

„Kaczyński, PiS i inne agencje rządowe w Polsce złożyli przeciwko nim ponad 50 pozwów Gazeta Wyborcza, lokalna gazeta i jej dziennikarze ”- mówili organizatorzy.

Ustalili też, że Kaczyński pozwał profesora prawa Wojciecha Sadurskiego o zniesławienie w odpowiedzi na krytykę profesora PiS.

BIRN próbował poprosić PiS o komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi w momencie publikacji.

Chorwacki nadawca publiczny HRT „wygrał” inną kategorię, „Uzależniony od sporów sądowych roku”, przyznawaną osobom lub organizacjom o „najbardziej niezdrowych relacjach z procesami o nadużycia” – stwierdziła koalicja przeciwko SLAPP w Europie.

HRT został nominowany, ponieważ „złożył falę pozwów przeciwko dziennikarzom – wielu z nich samym – i innym serwisom informacyjnym w kraju” – powiedzieli organizatorzy. W związku z tym HRT złożyła łącznie 36 pozwów.

Hrvoje Zovko, doświadczony reporter HRT i prezes Chorwackiego Stowarzyszenia Dziennikarzy HND, który był jednym z docelowych odbiorców radiofonii i telewizji publicznej, powiedział: „HRT zasługuje na nagrodę”.

Jednak podkreślił, że „nie da się zastraszyć”.

Dwa lata temu Zovko zirytował swoich szefów, mówiąc o stanie wolności mediów w Chorwacji i domagając się cenzury HRT. Następnie nadawca pozwał Zovko o odszkodowanie.

HRT powiedział BIRN w czasie, w którym została wniesiona apelacja, ponieważ Zovko i inni „fałszywie twierdzili, że w HRT istnieje cenzura, kiedy wiedzą, że jej nie ma”.

BIRN poprosił HRT o skomentowanie nagrody w piątek i udzielenie odpowiedzi na temat liczby sporów prawnych, w których HRT pozywa wydawców lub dziennikarzy, ale nie otrzymała odpowiedzi.

READ  Produkcja przemysłowa w Europie nieznacznie spadła w listopadzie

Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów określiło SLAPP jako „obraźliwe procesy sądowe składane przez wpływowe osoby i firmy” sposób na wyciszenie krytycznej wypowiedzi”.

Ostrzegł przed „wzrostem użycia SLAPP na całym kontynencie” i podkreślił „niszczycielski wpływ, jaki taka obraźliwa taktyka może mieć na publiczne psy stróżujące”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *