Connect with us

Świat

Dlaczego „światowa apteka” w Indiach jest za krótka

Published

on

NEW DELHI (AP) – W zeszłym roku premier Indii Narendra Modi powiedział ONZ, że jego kraj wyprodukuje wystarczającą ilość szczepionek COVID-19, aby „pomóc całej ludzkości” w przypadku wzrostu liczby zakażeń.

Jako największy na świecie producent szczepionek Indie powinny zawsze odgrywać centralną rolę w globalnych wysiłkach na rzecz uodpornienia na COVID-19. Ale zapobiegała temu mieszanina zbytniej pewności siebie, złego planowania i pecha.

Oto opis tego, co poszło nie tak:

GRUZ

Wyglądało na to, że urzędnicy w Indiach byli zaskoczeni kilkoma rzeczami, w tym szybkością, z jaką szczepionki były dopuszczane do użytku na całym świecie. Indie, podobnie jak wiele innych krajów, pracowały przy założeniu, że szczepionki nie będą gotowe do użycia do połowy 2021 roku.

Zamiast tego w grudniu w niektórych krajach zapaliły się zielone światło – co zwiększyło presję nie tylko na produkowanie obiecanych nagrań, ale także na dostarczanie ich tak szybko, jak to możliwe. Indie, które w styczniu zatwierdziły dwie szczepionki, okazały się nie być gotowe na żadne zapotrzebowanie krajowe ani międzynarodowe.

Rząd planował zaszczepić do sierpnia 300 milionów z prawie 1,4 miliarda ludzi w Indiach. Ale nie zarezerwował dla niego wystarczającej ilości materiału filmowego. Po prostu założono – częściowo na podstawie prognoz krajowych producentów szczepionek – że wystarczy dawki, aby zaszczepić ludzi w kraju i zrealizować obiecane zamówienia za granicą.

Nie było również pilnych potrzeb domowych, ponieważ infekcje w Indiach stale spadały od miesięcy. W rzeczywistości w styczniu, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu przez Indie krajowej kampanii szczepień, a także rozpoczęciu eksportu zastrzyków, Modi ogłosił zwycięstwo nad pandemią na wirtualnym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego.

Wydawało się, że rząd Modiego cieszył się wczesnym sukcesem tak zwanej „dyplomacji szczepionkowej”, a Departament Stanu wielokrotnie potwierdzał, że eksport był dostosowywany do potrzeb krajowego programu szczepień.

READ  USS Nevada: okręt podwodny US Navy z rakietami balistycznymi rzadko pojawia się na Guam

Eksperci twierdzą, że okazało się to niebezpieczną błędną oceną, ponieważ eksplozja spraw krajowych była tuż za rogiem.

Dr. Vineeta Bal, która bada układ odpornościowy w Indyjskim Instytucie Edukacji Naukowej i Badań Naukowych w Pune, powiedziała, że ​​rząd powinien raczej planować przyszłość niż świętować swoje „zwycięstwo” nad wirusem.

„Nie mam pojęcia, dlaczego ludzie o tym nie pomyśleli” – powiedziała. „Czy nikt nie obliczył … ile dawek jest potrzebnych w Indiach?”

PROBLEMY PRODUKCYJNE

Indie mają dwóch głównych producentów szczepionek przeciwko COVID-19: Serum Institute of India, który wytwarza szczepionkę AstraZeneca, oraz Bharat Biotech, który wytwarza własną lokalną szczepionkę.

Indie zezwoliły firmom na rozpoczęcie produkcji swoich nagrań w zeszłym roku w oczekiwaniu na formalne zatwierdzenie przez organy regulacyjne. Zarówno rząd, jak i korporacje uważały, że do czasu zatwierdzenia zastrzyków będą miały większe zapasy szczepionek niż miały.

Skalowanie produkcji okazało się problemem dla obu firm.

Dyrektor naczelny Serum Institute, Adar Poonawalla, powiedział w grudniu Associated Press, że celem jest uzyskanie do 100 milionów nagrań miesięcznie do stycznia i podzielenie ich równo między Indie i cały świat. Ale rząd federalny powiedział w zeszłym miesiącu stanom, że firma produkuje tylko 60 milionów nagrań miesięcznie.

Firma tak powiedziała ogień w swoich obiektach w styczniu i a Amerykańskie embargo na eksport surowców musiałem robić uderzenia, produkcja spowolniła. Poonawalla powiedział Associated Press Odchylenie dostawców w USA może spowodować opóźnienie nawet do sześciu miesięcy.

Krishna Ella, prezes Bharat Biotech, powiedział dziennikarzom w styczniu, że firma planuje pobrać 700 milionów nagrań do 2021 roku. Jednak rząd federalny ogłosił w zeszłym miesiącu, że firma produkuje tylko 10 milionów nagrań miesięcznie.

Rząd powiedział w zeszłym miesiącu, że przekazuje firmie miliony dotacji na próbę zwiększenia produkcji.

READ  Koronawirus. Eskalacja epidemii w USA. „Jesteśmy u progu kryzysu”

Ani firma, ani indyjskie Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

CO TERAZ?

Ponieważ Indie codziennie rejestrują setki tysięcy nowych infekcji, 1 maja rząd otworzył szczepienia dla wszystkich dorosłych. Doprowadziło to do wzrostu popytu, co uwidoczniło skalę niedoboru.

Indie otrzymały do ​​tej pory tylko 196 milionów zastrzyków, w tym 10 milionów od COVAX, globalnej inicjatywy mającej na celu zapewnienie sprawiedliwego dostępu do szczepionek. Tylko 41 milionów ludzi zostało w pełni zaszczepionych, a 104 miliony więcej otrzymało pierwszą szczepionkę.

Jednak liczba podawanych zastrzyków spadła ze średnio 3,6 miliona dziennie 10 kwietnia do około 1,4 miliona dziennie 20 maja.

Aby zaradzić niedoborom, Indie skierowały zielone światło na rosyjską szczepionkę Sputnik V, która w zeszłym tygodniu dotarła do 200 000 dawek.

Rząd twierdzi, że zapasy wkrótce się poprawią i spodziewa się, że od sierpnia do grudnia będzie dostępnych ponad 2 miliardy strzałów, według dr. VK Paul, doradca rządu. Obejmuje to 750 milionów nagrań z Instytutu Serum, 550 milionów nagrań z Bharat Biotech i 156 milionów nagrań z Rosji.

Istnieją również plany, aby pięć indyjskich firm wyprodukowało rosyjską szczepionkę na miejscu, a Serum Institute stworzy wersję szczepionki Novavax i szczepionek z pięciu innych indyjskich firm, których nagrania są nadal testowane.

Jednak eksperci ostrzegają, że takie szacunki są ponownie zbyt optymistyczne.

„To są bycze szacunki… jest wiele„ jeśli ”i„ ale ”, które należy wziąć pod uwagę” – powiedział Bal.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press jest wspierany przez Departament Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.