Connect with us

Gospodarka

Ewakuacje z Afganistanu według krajów

Published

on

STANY ZJEDNOCZONE

W razie potrzeby wojsko amerykańskie będzie nadal ewakuować ludzi z lotniska w Kabulu do 31 sierpnia, ale w ciągu ostatnich kilku dni priorytetowo potraktować będzie usunięcie wojsk i sprzętu wojskowego Stanów Zjednoczonych, powiedział Pentagon.

Waszyngton ewakuował 5100 obywateli USA od 14 sierpnia, podał Biały Dom.

W Afganistanie nadal przebywało około 1500 obywateli USA, a rząd USA dokładał wszelkich starań, aby albo skontaktować się z nimi, albo przekazać im instrukcje, jak dostać się na lotnisko w Kabulu.

KANADA

Kanadyjskie siły zbrojne w Kabulu zakończyły w czwartek ewakuację swoich obywateli i Afgańczyków, powiedział pełniący obowiązki szefa sztabu obrony generał Wayne Eyre.

Powiedział, że Kanada ewakuowała lub ułatwiła ewakuację około 3700 obywateli Kanady i Afganistanu.

WIELKA BRYTANIA

Brytyjskie siły weszły w ostatni etap ewakuacji ludzi z Kabulu, a zakłady przetwórcze zostały zamknięte, poinformował w piątek Departament Obrony Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo podało, że wysiłki skupią się teraz na ewakuacji obywateli brytyjskich i innych osób, które zostały już dopuszczone do wyjazdu i są już na lotnisku. Żadna inna osoba nie zostanie wezwana na lotnisko w celu ewakuacji.

Wielka Brytania ewakuowała ponad 13 700 obywateli brytyjskich i Afgańczyków, co czyni ją drugim co do wielkości transportem lotniczym w kraju po przewozie lotniczym w Berlinie z 1949 r., podało ministerstwo.

NIEMCY

Niemcy wstrzymały loty ewakuacyjne w czwartek. Niemieckie wojsko ewakuowało 5347 osób, w tym ponad 4100 Afgańczyków.

Niemcy powiedziały wcześniej, że zidentyfikowały 10 000 osób, które należy ewakuować, w tym afgańskich pracowników lokalnych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Około 300 obywateli niemieckich pozostaje w Afganistanie – poinformował w piątek rzecznik MSZ w Berlinie.

FRANCJA

Francuskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ponad 100 obywateli francuskich i ponad 2500 Afgańczyków dotarło do Francji po ewakuacji z Kabulu w czwartek wieczorem.

WŁOCHY

READ  Dane NBP zaskoczyły. Znowu wypłacamy dużo pieniędzy

Włochy poinformowały, że na dzień 26 sierpnia 4832 Afgańczyków zostało ewakuowanych z Afganistanu. Jak dotąd do Włoch przybyło około 4575 osób. Włoski rząd spodziewa się, że ostatni lot ewakuacyjny opuści Afganistan później w piątek, powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.

SZWECJA

Szwecja zakończyła misję ewakuacyjną w Kabulu, powiedziała w piątek szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde. Powiedziała, że ​​ewakuowano łącznie 1100 osób, w tym cały personel lokalnej ambasady i ich rodziny.

BELGIA

Premier Alexander De Croo powiedział w czwartek, że Belgia zakończyła operacje ewakuacyjne. Nieco ponad 1400 osób zostało ewakuowanych, ostatni samolot przyleciał do stolicy Pakistanu Islamabadu w środę wieczorem, powiedział.

IRLANDIA

Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ewakuowało 36 irlandzkich obywateli po zakończeniu awaryjnej misji konsularnej w czwartek.

Obecnie znanych jest około 60 obywateli Irlandii i członków ich rodzin, a także 15 innych obywateli afgańskich, którzy są mieszkańcami Irlandii, którzy nadal przebywają w kraju i którzy zwrócili się o pomoc, znacznie więcej niż pierwotnie zakładano.

POLSKA

Polska ewakuowała z Afganistanu około 900 osób, w tym około 300 kobiet i 300 dzieci – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

WĘGRY

Węgry zakończyły ewakuację w Afganistanie po przetransportowaniu drogą lotniczą 540 osób, w tym obywateli Węgier i Afgańczyków oraz ich rodzin, którzy wcześniej pracowali dla węgierskich sił zbrojnych, powiedział w czwartek minister obrony Tibor Benko.

DANIA

Według Ministerstwa Obrony Dania przeprowadziła w środę ostatni lot ewakuacyjny z Kabulu z pozostałym personelem dyplomatycznym i wojskowym.

Od 14 sierpnia Dania przewiozła drogą lotniczą około 1000 osób z Afganistanu, w tym personel dyplomatyczny, ich rodziny, byłych tłumaczy, obywateli Danii i osoby z krajów sojuszniczych, podało ministerstwo.

AUSTRIA

Austria nie obsługuje własnych lotów i jest uzależniona od ewakuacji Niemiec i innych krajów. Minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział w środę ORF, że 89 osób z austriackim obywatelstwem lub miejscem zamieszkania zostało wywiezionych samolotem, a kolejne dwa do trzech tuzinów nadal przebywa w Afganistanie.

READ  Zaledwie kilka kroków od UE, setki migrantów tkwią w białoruskim magazynie”

SZWAJCARIA

Szwajcaria, której wysiłki ewakuacyjne przez Taszkent zależą od Niemiec i Stanów Zjednoczonych, przywiozła z Afganistanu 292 osoby, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis. W Afganistanie nadal przebywało 15 Szwajcarów, ale nie planowano więcej szwajcarskich lotów ewakuacyjnych.

HOLANDIA

Holenderski rząd ogłosił w czwartek, że od 15 sierpnia ewakuował 2500 osób z Afganistanu, z których około 1600 przywieziono do Holandii. Ambasador Holandii wyleciał ostatnim lotem w czwartek. Holendrzy nie mają już w kraju obecności dyplomatycznej.

HISZPANIA

Hiszpania zakończyła ewakuację personelu z Afganistanu, poinformował rząd.

Według oświadczenia rządu, na początku piątku do Dubaju przyleciały dwa samoloty wojskowe z 81 ostatnimi Hiszpanami z Kabulu. Samoloty przewiozły również czterech portugalskich żołnierzy i 83 Afgańczyków, którzy współpracowali z krajami NATO.

W ramach misji ratunkowej Hiszpania ewakuowała 1898 Afgańczyków, którzy współpracowali z krajami zachodnimi, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

INDYK

Turcja ewakuowała co najmniej 1400 osób z Afganistanu, w tym około 1000 obywateli tureckich, powiedział w tym tygodniu minister spraw zagranicznych Mevlüt Cavusoglu.

KATAR

Katar poinformował w czwartek, że pomógł ewakuować ponad 40 000 osób do Doha i „wysiłki ewakuacyjne będą kontynuowane w nadchodzących dniach w porozumieniu z międzynarodowymi partnerami”.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły w czwartek, że do tej pory pomogły ewakuować 36 500 osób, w tym 8500, którzy przybyli do ZEA za pośrednictwem swoich krajowych linii lotniczych lub lotnisk.

INDIE

Indie wywiozły z Afganistanu 565 osób, w większości pracowników ambasady i mieszkających tam obywateli, ale także dziesiątki Afgańczyków, w tym afgańskich Sikhów i Hindusów, powiedział urzędnik państwowy.

AUSTRALIA

Premier Australii Scott Morrison powiedział w piątek, że Australia ewakuowała 4100 osób, w tym ponad 3200 obywateli i Afgańczyków z wizami australijskimi, w ciągu dziewięciu dni, przy czym ostatni planowy lot odleciał z lotniska przed atakiem. Pozostali ewakuowani pochodzili od koalicjantów.

READ  Ukraińscy uchodźcy blisko 1,5 miliona, gdy rosyjska inwazja wkracza w jedenasty dzień

Morrison przyznał, że niektórzy posiadacze wiz australijskich pozostali w Afganistanie, mimo że nie znali dokładnych liczb.

Australia zobowiązała się do sprowadzenia na zewnątrz co najmniej 3000 osób więcej w ramach programu humanitarnego w nadchodzących miesiącach, powiedziała sekretarz spraw wewnętrznych Karen Andrews.

NOWA ZELANDIA

Siły Obronne Nowej Zelandii obsługiwały trzy loty z Kabulu, a ostatni zaplanowany lot odbył się przed atakiem, poinformował rząd.

W czasie eksplozji w Kabulu nie było personelu NZDF, a na lotnisku w Kabulu nie było żadnych ewakuowanych z Nowej Zelandii. Według wstępnych danych, co najmniej 276 obywateli Nowej Zelandii i stałych mieszkańców, ich rodziny i inni posiadacze wiz zostało ewakuowanych.

(Opracowane przez personel Reuters, montaż: Raissa Kasolowsky, Alex Richardson, Raju Gopalakrishnan, Ana Nicolaci da Costa, Nick Macfie i Frances Kerry) (([email protected];))

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.