Connect with us

Gospodarka

Eurosation: czy euro wypędzi forinta w węgierskiej gospodarce?

Published

on

Eurosation: czy euro wypędzi forinta w węgierskiej gospodarce?

Wygląda na to, że rozpoczął się proces euroizacji, która spontanicznie przyćmiewa forinta w węgierskiej gospodarce. Chociaż wiąże się to ze znacznymi przeszkodami administracyjnymi, istnieją sektory, w których ewentualne dalsze osłabienie kursu forinta stanowi niedopuszczalne ryzyko biznesowe.

Wydaje się, że rozpoczęła się „euroza”, czyli proces wypierania przez euro własnej waluty Węgier. Jedną z wielu przeszkód administracyjnych jest to, że wynagrodzenia nie mogą być wypłacane w euro. Są jednak sektory, w których dalsze osłabienie waluty węgierskiej stanowi niedopuszczalne ryzyko biznesowe, raporty napi.hu.

Forint spada, euro zyskuje na atrakcyjności

Ponieważ forint przeżywa w ostatnich miesiącach bezprecedensowy spadek, niektórzy Węgrzy zamiast tego wolą euro. Forint stracił ponad połowę swojej wartości od czasu zmiany ustroju politycznego w 2010 roku, Reuters donosił. Podobnie jak sąsiedzi Czechy, Polska i Rumunia, Węgry są dalekie od spełnienia wymogów wprowadzenia euro. Nawet rząd węgierski wyraźnie to wyklucza.

Jednak forint jest walutą regionu słabo prosperującą, częściowo ze względu na podwójny deficyt (handlowy i fiskalny), a częściowo ze względu na spory z UE dotyczące praworządności. W rezultacie część Węgrów próbuje wziąć kwestię waluty w swoje ręce.

Ogromny debuff

Zainteresowanie euro podsyca fakt, że tylko w tym roku węgierska waluta osłabiła się w stosunku do euro o osiem procent. W lipcu forint stracił cztery procent swojej wartości w ciągu dwóch dni.

Ponieważ zgodnie z węgierskim prawem pensje nie mogą być wypłacane w euro, większość firm, które chciały wykonać taki gest wobec swoich pracowników, dała im nadzwyczajną podwyżkę o 5-10%. Inni płacą odszkodowanie pod koniec miesiąca według kursu forinta, cytuje prawnik Reuters László Szűcs.

Szűcs, Adwokat w PwC Legal, Kancelarii Prawnej Réti, Várszegi & Partners, również podzielił się tym, że w branży IT, gdzie wiele firm działa samodzielnie i jest wiele zleceń z zagranicy, nowe projekty w ostatnich trzech-czterech latach były realizowane wyłącznie w euro zostały zawarte miesięcy.

też przeczytajLimit cenowy: pominięto ważną zmianę, olej napędowy może zostać wycofany do połowy sierpnia

Źródło: napi.hu, Reuters.com

READ  Putin mówi, że rozmowy pokojowe z Ukrainą utknęły w martwym punkcie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *