Connect with us

Gospodarka

Europa planuje agresywne nowe przepisy w celu wycofania paliw kopalnych

Published

on

Wszystkie oczy skierowane są na cele wyznaczone przez USA i Chiny, które produkują obecnie największą ilość gazów cieplarnianych, a co najważniejsze, jak się tam dostać.

Chiny i Indie publicznie skrytykował pomysł wprowadzenia podatku granicznego od CO2. Japonia nie ma na to ochoty. A Stany Zjednoczone właśnie powiedziały, że rozważają pomysł wprowadzenia własnego granicznego podatku węglowego.

Wciąż nie jest jasne, na jakie dokładnie produkty jest skierowany podatek. Na przykład Stany Zjednoczone są szczególnie zaniepokojone potencjalnym wpływem na stal produkowaną w USA i dopiero okaże się, czy marginalna propozycja podatkowa uwzględniałaby intensywność emisji CO2 importowanej stali.

Stany Zjednoczone są w trudnej sytuacji z przyszłym europejskim podatkiem granicznym. Rządowi Bidena zależy na przywróceniu sojuszy transatlantyckich, w tym dotyczących zmian klimatycznych. Jednak kilka amerykańskich firm, które nie mają perspektyw na wprowadzenie przepisów dotyczących cen emisji dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych, może być narażonych na ryzyko.

Rząd Bidena obiecał perspektywę wprowadzenia własnego granicznego podatku węglowego, chociaż jego perspektywy byłyby prawdopodobnie ponure w podzielonym Kongresie. „To nie jest wykluczone w żadnej z dyskusji” – powiedziała doradczyni ds. klimatu w Białym Domu Gina McCarthy, powiedział we wtorek na konferencji zorganizowanym przez Bloomberg. „Istnieje wiele możliwości, aby dostosować limit CO2 jako szansę”.

Inne aspekty pakietu legislacyjnego mogą być kontrowersyjne w samym bloku europejskim 27 krajów. Wysiłki zmierzające do stopniowego wycofywania sprzedaży nowych silników spalinowych prawdopodobnie spotkają się ze sprzeciwem niektórych europejskich producentów samochodów. (Bloomberg poinformował w tym tygodniu, że Francja sprzeciwiła się proponowanemu zakazowi sprzedaży nowych samochodów benzynowych w 2035 r.) Wysiłki zmierzające do wycofania węgla z produkcji energii prawdopodobnie spotkają się ze sprzeciwem krajów posiadających duże elektrownie węglowe, takich jak Polska i Węgry.

Czas uchwalenia europejskiego projektu ustawy ma kluczowe znaczenie dla podkreślenia pozycji Europy w promowaniu polityki klimatycznej i wywarcia presji na innych głównych emitentów, w tym Chiny i Stany Zjednoczone.

READ  Polska wyklucza słodziki, aby popchnąć banki w kierunku Franc-Loan-Fix

„Będzie to pierwsza próba powiedzenia, że ​​nie ograniczamy się tylko do liczb, mamy zestaw wytycznych, bardzo precyzyjnych wytycznych” – powiedział Laurence Tubiana, dyrektor Europejskiej Fundacji Klimatycznej i były główny negocjator ds. klimatu we Francji w Negocjacje klimatyczne ONZ, powiedział w oświadczeniu wysłanym e-mailem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *