Connect with us

Nauka

Emerging Europe docenia swoich najlepszych i najjaśniejszych podczas ceremonii wręczenia nagród w Brukseli

Published

on

Osoby, firmy i organizacje z całej Europy Środkowo-Wschodniej zostały docenione podczas czwartej dorocznej ceremonii wręczenia nagród Emerging Europe, która odbyła się 15 września w Brukseli.

Praca ponad 60 organizacji pozarządowych, firm i osób prywatnych z całej Europy Środkowo-Wschodniej została doceniona 15 września w Brukseli podczas Emerging Europe Awards, czwartej edycji programu podkreślającego najlepsze praktyki, innowacyjność i odwagę w regionie Europy.

Zwycięzcy, podzieleni między pięć filarów Emerging Europe, w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (People, Planet, Prosperity, Partnership, Peace), zostali wybrani po raz pierwszy przez globalną społeczność Emerging Europe: w sumie więcej Na różnych nominowanych oddano 8000 głosów.

Nagrody wręczyła Kasia Madera z BBC.

„Nasze nagrody zawsze wiele znaczyły dla zwycięzców, ale myślę, że w tym roku świadomość, że zostali wybrani przez naszą społeczność, czyni ich jeszcze bardziej wyjątkowymi” – powiedział Andrew Wrobel, założyciel Emerging Europe.

Ludzie i planeta

Wśród zwycięzców w filarze People znalazła się Youth Cancer Europe, społeczność kierowana przez młodych pacjentów chorych na raka i osoby, które przeżyły, pracująca nad poprawą życia osób, u których zdiagnozowano chorobę, nazwana Inicjatywą Roku Zdrowia i Opieki Społecznej.

„Mamy siedzibę w Rumunii, ale działamy w całej Europie” – powiedział Victor Girbu z Youth Cancer Europe. „Uważamy, że każdy ma prawo do leczenia raka”.

Uhonorowana została również AsperIT, wrocławska organizacja szkoląca osoby z zespołem Aspergera do pracy w IT, zwycięzca konkursu Emerging Europe Youth Empowerment Initiative of the Year.

Tymczasem The Coding School for Women, gruzińska organizacja pozarządowa, która uczy kodowania kobiet i dziewcząt, została uznana za inicjatywę edukacyjną roku na przyszłość, a serbski artysta Andrej Josifovski zdobył nagrodę za osiągnięcia artystyczne za portret złożony z 4000 plastikowe butelki z okazji Światowego Dnia Rzeki.

W filarze Planeta Respect Energy, jedyna firma w Polsce, która pozyskuje i sprzedaje energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych, zdobyła nagrodę Inicjatywy Zielonej Energii, a słoweńska organizacja pozarządowa Ekologi Brez Meja (Ekologowie bez Granic) zajęła gong Zrównoważony Styl Życia.

READ  UCZ SIĘ SPACERA we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
Dobrobyt

Nagrodę Ludzie na pierwszym miejscu Gospodarki, jedną z sześciu kategorii Dobrobytu, otrzymała Fundacja Europy Wschodniej, ukraińska organizacja pozarządowa działająca również na Białorusi i Mołdawii, która inwestuje w lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju prywatnej przedsiębiorczości, polityki publicznej i społeczeństwa obywatelskiego.

Inni zwycięzcy to Sygic, słowacki samochodowy system nawigacji, który sprawia, że ​​podróżowanie jest bardziej zrównoważone, nagrodzony tytułem Global Champion of the Year in Emerging Europe oraz Social Impact Award, który prowadzi programy edukacyjne i inkubacyjne w ponad 15 krajach w Europie, Afryce i Azji, aby wspierać przedsiębiorców społecznych na wczesnym etapie rozwoju.

Tymczasem francuska firma energetyczna Eurocape została Inwestorem Zagranicznym Roku w regionie, w uznaniu jej wysiłków na rzecz dostarczania czystej i taniej energii do ponad 200 000 domów na Ukrainie poprzez farmę wiatrową Zaporoże.

Estońska Agencja Inwestycyjna drugi rok z rzędu wygrała Agencję Promocji Inwestycji Roku, a Łódź została Miastem Roku Biznesu: dwie kategorie, których zwycięzców wyłoniło badanie empiryczne Emerging Europe.

Partnerstwo i pokój

W ramach filaru Partnerstwa Regionalny Program Innowacji EIT Health zdobył nagrodę Regionalnej Inicjatywy Współpracy Roku, a Polski Kodeks Postępowania w Zdrowiu otrzymał Nagrodę Nowoczesnej i Przyszłościowej Inicjatywy Politycznej.

W filarze pokoju nagroda Inicjatywa Roku na rzecz Demokracji, Praw Człowieka i Praworządności trafiła do Strajku Kobiet w całej Polsce, który poprowadził kampanię przeciwko coraz bardziej restrykcyjnym polskim ustawom antyaborcyjnym jako środka komunikacji białoruskiej NEXTA zdobyła uznanie. Nagroda Wolności Mediów i Odpowiedzialnego Raportowania.

„Walka trwa” – powiedziała Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. „Kobiety w Argentynie przez 15 lat walczyły o zalegalizowanie aborcji. Jesteśmy gotowi zrobić to samo. ”

Przyznano też kilka nagród indywidualnych, ponownie na czele z białoruską opozycją.

Swietłana Tichanowskaja, de facto przywódczyni ruchu opozycyjnego w tym kraju, została ogłoszona Postacią Publiczną Roku Wschodzącej Europy w uznaniu jej niestrudzonych wysiłków na rzecz utrzymania walki o wolność i demokrację w oczach opinii międzynarodowej od czasu sfałszowania wybory prezydenckie w sierpniu 2020 r.

READ  Nowe zdjęcia słońca w wysokiej rozdzielczości pokazują, jak przerażające plamy słoneczne wyglądają w zbliżeniu

Chociaż białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko twierdził, że wygrał wybory z niewiarygodnymi 80 procentami głosów, Tichanowskaja była niemal na pewno prawdziwym zwycięzcą.

„Jestem niezwykle zaszczycony i pełen pokory, otrzymując nagrodę Publicznej Postaci Roku” – powiedziała Tikhanovskaya, która została zmuszona do emigracji wkrótce po wyborach.

„Kiedy weszłam do kampanii prezydenckiej latem 2020 roku, bałam się, ale chciałam pomóc” – dodała Tichanowska, która zadedykowała nagrodę swojemu mężowi Siergiejowi Tichanowskiemu, który przebywa w więzieniu na Białorusi.

„Razem pokazujemy światu, jaką partycypacyjną władzę może wyzwolić demokracja. Moją jedyną rolą jako przywódcy jest słuchanie ludzi, sprawianie, by ich głosy były słyszane i ujarzmianie mocy zbiorowej inteligencji. ”

Vera Platonova z VISA została kolejnym laureatem – Lidera Biznesu Roku – za ciągłe wspieranie kobiet-przedsiębiorców w regionie.

Edita Velić, jedna z najmłodszych polityków Bośni i Hercegowiny, otrzymała tytuł Młodej Influencer Roku za kampanię zachęcającą młode kobiety do angażowania się w polityczne środowisko jej zdominowanego przez mężczyzn kraju.

Wreszcie, dwie czołowe postaci ze świata międzynarodowych finansów i nauk medycznych zostały laureatami nagród im. prof. Güntera Verheugena i księżnej Mariny Sturdzy z Emerging Europe w 2021 r.

Nagroda im. prof. Güntera Verheugena, przyznawana wybitnym osobom spoza wschodzącej Europy, które przyczyniły się do dobrobytu i pokoju w regionie, została w tym roku przyznana Sir Sumie Chakrabarti, byłemu szefowi Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), jako Nagroda Księżnej Mariny Sturdzy, przyznawana wybitnym osobom w regionie, które przyczyniły się do jego dobrobytu, nauki, kultury i pokoju, trafia do prof. Katalin Karikó, której prace stały się podstawą szczepionki przeciwko Covid-19.


Pełna lista zwycięzców Emerging Europe Awards 2021:

Ludzie

Osiągnięcia artystyczne: ocal nasz dom

Pomoc zdrowotna i społeczna: Młodzieży Rak Europa

Wzmocnienie młodzieży: Chropowatość

READ  Synagoga Drzewo Życia, miejsce śmiertelnej strzelaniny, wizja transformacji - NBC10 Filadelfia

Edukacja przygotowana na przyszłość: Szkoła kodowania dla kobiet


Planeta

Zielona energia: Szanuj energię

Zrównoważony styl życia: Ekolodzy bez granic (Ekologi Brez Meja)


Dobrobyt

Ekonomia stawiająca na pierwszym miejscu ludzi: Fundacja Europy Wschodniej

Przedsiębiorczość sprzyjająca włączeniu społecznemu: Nagroda za wpływ społeczny

Inwestor zagraniczny: Europrzylądek

Mistrz świata: sygic

Agencja Promocji Inwestycji: Estonia Agencja Inwestycyjna

Miasto przyjazne dla biznesu: h


Współpraca

Współpraca regionalna: Regionalny program innowacji zdrowotnych EIT

Nowoczesne, przyszłościowe tworzenie polityki: Polski Kodeks Postępowania w Zdrowiu


Pokój

Demokracja, prawa człowieka i rządy prawa: Przewrót Polskich Kobiet

Wolność mediów i odpowiedzialne raportowanie: NASTĘPNY


Nagrody indywidualne

Publiczna Postać Roku: Swietłana Tichanowskaja

Nagroda im. prof. Güntera Verheugena: Sir Suma Chakrabarti

Nagroda Mariny Sturdzy: Katalin Kariko

Kobieta Lider Biznesu: Vera Płatonowa

Młody Influencer: Edytuj Velić


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, Europa wschodząca można go czytać za darmo i zawsze będzie. Tutaj nie ma płatnego dostępu. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

możesz wnieść swój wkład tutaj. Dziękuję.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *