Connect with us

Świat

Ekstremalna susza w Afryce Południowej powoduje, że miliony ludzi są głodne

Published

on

Ekstremalna susza w Afryce Południowej powoduje, że miliony ludzi są głodne

MANGWE, Zimbabwe (AP) – Delikatnie i z najwyższą koncentracją Zanyiwe Ncube wlała swoją małą porcję cennego złotego oleju spożywczego do plastikowej butelki w punkcie dystrybucji żywności głęboko na wsi Zimbabwe.

„Nie chcę stracić ani kropli” – powiedziała.

Jej ulga za grosze – opłacona przez rząd Stanów Zjednoczonych jako jej kraj w Afryce Południowej zmaga się z poważną suszą – uspokoiło się, gdy doradcy uprzejmie ogłosili, że jest to ich ostatnia wizyta.

USAID i Światowy Program Żywnościowy ONZ chcą pomóc niektórym z 2,7 miliona mieszkańców obszarów wiejskich Zimbabwe, którym grozi głód z powodu suszy, która od końca ubiegłego roku nawiedziła znaczną część południowej Afryki. (31 marca) (AP Video / Tsvangirayi Mukwazhi i Kenneth Jali)

Ncube i jej siedmiomiesięczny syn, którego niosła na plecach, znaleźli się wśród 2000 osób, które otrzymały racje żywnościowe w postaci oleju spożywczego, sorgo, grochu i innych artykułów w dystrykcie Mangwe w południowo-zachodnim Zimbabwe. Dystrybucja żywności jest częścią programu finansowanego przez amerykańską organizację pomocową POWIEDZIAŁEŚ i wysunął się z Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Chcesz pomóc niektórym z nich 2,7 miliona ludzi na obszarach wiejskich Zimbabwe jest zagrożonych głodem ze względu na suszę, która od końca 2023 r. dotknęła duże obszary Afryki Południowej. Zniszczył plony, które uprawiają dziesiątki milionów ludzi i od których zależy przetrwanie, wspierane przez faktyczną porę deszczową.

W coraz mniejszym stopniu mogą polegać na zbiorach i pogodzie.

Kobieta siedzi na taczce i czeka na pomoc żywnościową w dystrykcie Mangwe w południowo-zachodnim Zimbabwe, piątek, 22 marca 2024 r. (AP Photo/Tsvangirayi Mukwazhi)

Kobiety dzielą się groszkiem podczas dystrybucji żywności w dystrykcie Mangwe w południowo-zachodnim Zimbabwe, piątek, 22 marca 2024 r. Nowa susza zagroziła głodem milionom mieszkańców południowej Afryki, którzy cierpią z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, które według naukowców stają się coraz bardziej szkodliwe.  (AP Photo/Tsvangirayi Mukwazhi)

Kobiety dzielą się groszkiem podczas dystrybucji żywności w dystrykcie Mangwe w południowo-zachodnim Zimbabwe, piątek, 22 marca 2024 r. (AP Photo/Tsvangirayi Mukwazhi)

Susza w Zimbabwe, krajach sąsiednich, Zambii i Malawi, osiągnęła poziom kryzysowy. Zambii i Malawi Posiadać ogłoszono klęskę narodową. Zimbabwe mogłoby być bliskie zrobienia tego samego. Susza dotarła do Botswany i Angoli na zachodzie oraz Mozambiku i Madagaskaru na wschodzie.

READ  Trzęsienie ziemi w Turcji. Nowa równowaga poświęcenia

Rok temu znaczna część tego regionu była podlana wodą śmiercionośne burze tropikalne i powodzie. Znajdujemy się w środku błędnego cyklu pogodowego: za dużo deszczu, a potem za mało. To historia Ekstrema klimatyczne, o których mówią naukowcy, stają się coraz częstsze i bardziej szkodliwe, zwłaszcza dla najbardziej bezbronnych ludzi na świecie.

W Mangwe młodzi i starsi ustawiali się w kolejce, żeby coś zjeść, niektórzy z wozami z osłami, by zawieźć do domu wszystko, co się dało, inni z taczkami. Ci, którzy czekali na swoją kolej, siedzieli na zakurzonej podłodze. Nieopodal próbowała szczęścia koza, skubająca ciernisty, suchy krzak.

Ncube (39 l.) zwykle była teraz zajęta zbieraniem plonów – żywnością dla niej, jej dwójki dzieci i siostrzenicy, którą także się opiekuje. Może nawet byłoby coś więcej do sprzedania.

Według monitora sezonowego Światowego Programu Żywnościowego, najsuchszy w ich życiu luty w Zimbabwe położył temu kres.

„Nie mamy nic na polach, ani jednego ziarna” – powiedziała. „Wszystko spłonęło (z powodu suszy).”

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci twierdzi, że we wschodniej i południowej Afryce „nakładające się kryzysy” związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, przy czym oba regiony wahają się pomiędzy Burze i powodzie I Upał i susza W minionym roku.

Szacuje się, że w Afryce Południowej pomocy potrzebuje około 9 milionów mieszkańców Malawi, z czego połowa to dzieci. Według UNICEF susza dotyka w Zambii ponad sześć milionów ludzi, w tym trzy miliony dzieci. To prawie połowa populacji Malawi i 30% populacji Zambii.

„Niepokojące jest to, że w nadchodzących latach ekstremalne warunki pogodowe staną się normą we wschodniej i południowej Afryce” – powiedziała Eva Kadilli, dyrektor regionalna UNICEF.

Chwila Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka Choć klimat spowodował nieprzewidywalną pogodę na całym świecie, w tym roku południową Afrykę wysusza coś innego.

READ  Rozmowy NATO: Austin sygnalizuje przejście od Trumpa do odbudowy więzi europejskich

El Niño, to naturalnie występujące zjawisko klimatyczne który ogrzewa części Oceanu Spokojnego co dwa do siedmiu lat, ma szeroki wpływ na globalną pogodę. W Afryce Południowej oznacza to opady poniżej średniej, czasem suszę i jest to obwiniane za obecną sytuację.

Skutki są jeszcze bardziej dotkliwe dla mieszkańców Mangwe, gdzie notorycznie jest sucho. Ludzie uprawiają sorgo zbożowe i proso perłowe, rośliny odporne na suszę i dające szansę na zbiory, ale nawet oni nie wytrzymali tegorocznych warunków.

Francesca Erdelmann, dyrektor krajowa Światowego Programu Żywnościowego na Zimbabwe, powiedziała, że ​​ubiegłoroczne zbiory były słabe, ale w tym sezonie było jeszcze gorzej. „To nie jest normalna sytuacja” – stwierdziła.

Pierwsze kilka miesięcy roku to tradycyjnie „chude miesiące”, kiedy gospodarstwa domowe borykają się z trudnościami w oczekiwaniu na nowe zbiory. Nadzieje na dostawy w tym roku są jednak niewielkie.

Joseph Nleya, 77-letni przywódca tradycji w Mangwe, powiedział, że nie pamięta, żeby było tak gorąco, tak sucho i tak rozpaczliwie. „W tamach nie ma wody, koryta rzek są suche, a odwiertów jest niewiele. Polegaliśmy na dzikich owocach, ale i one uschły” – powiedział.

Ludzie przybywają do Botswany nielegalnie w poszukiwaniu pożywienia, a „głód zamienia ciężko pracujących ludzi w przestępców” – dodał.

Kilka organizacji pomocowych ostrzegało przed zbliżającą się katastrofą w zeszłym roku.

Od tego czasu prezydent Zambii Hakainde Hichilema powiedział, że 1 milion z 2,2 miliona hektarów najważniejszych upraw kukurydzy w jego kraju zostało zniszczonych. Prezydent Malawi Lazarus Chakwera zaapelował o pomoc humanitarną w wysokości 200 milionów dolarów.

2,7 miliona ludzi walczących na obszarach wiejskich Zimbabwe nawet nie daje pełnego obrazu. Trwa ogólnokrajowa ocena upraw i władze obawiają się wyników, a liczba osób potrzebujących pomocy prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie, powiedział Erdelmann z WFP.

READ  Powitanie Brazylii przez rosyjskiego ministra wywołuje reakcję USA

W związku z niepowodzeniem tegorocznych zbiorów miliony mieszkańców Zimbabwe, południowego Malawi, Mozambiku i Madagaskaru nie będą w stanie dobrze wyżywić się do roku 2025. System wczesnego ostrzegania o głodzie USAID szacuje, że 20 milionów ludzi w Afryce Południowej będzie potrzebować pomocy żywnościowej w pierwszych kilku miesiącach 2024 roku.

Wiele osób nie otrzyma tej pomocy jako organizacje pomocowe również mają ograniczone zasoby w obliczu światowego kryzysu głodowego i cięć przez rządy funduszy na pomoc humanitarną.

Kiedy urzędnicy WFP po raz ostatni odwiedzili Mangwe, Ncube już zastanawiał się, jak długo wystarczy jedzenie. Wyznała, że ​​ma nadzieję, że potrwa to wystarczająco długo, aby rozwiać jej największą obawę: że jej najmłodsze dziecko stanie się niedożywione przed pierwszymi urodzinami.

___

Imray doniósł z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki.

___

Associated Press otrzymuje fundusze na globalne raporty dotyczące zdrowia i rozwoju w Afryce od fundacji Bill & Melinda Gates Foundation Trust. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe Standardy w przypadku współpracy z organizacjami charytatywnymi listę osób wspierających i finansowanych obszarów opieki można znaleźć poniżej AP.org.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *