Connect with us

Świat

Rosja ma do czynienia z dyplomatycznymi i wojskowymi niepowodzeniami wobec Ukrainy

Published

on

Kijów, Ukraina (AP) – W poniedziałek Moskwa miała kolejną dyplomatyczną porażkę w wojnie z Ukrainą kiedy Szwecja przyłączyła się do Finlandii w decyzji o członkostwie w NATO, a prezydent Ukrainy pogratulował żołnierzom, którzy podobno wypierali siły rosyjskie w pobliżu granicy.

Siły rosyjskie zbombardowały cele w przemysłowym sercu wschodniej Ukrainy, znanym jako Donbas, a liczba ofiar śmiertelnych, już liczona w tysiącach, nadal rosła, gdy wojna miała w środę wkroczyć w 12. tydzień.

Wschodnie miasto Siewierdonieck znalazło się pod ciężkim ostrzałem, w wyniku którego zginęło co najmniej dziesięć osób, powiedział Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego. W obwodzie donieckim gubernator Pawło Kyrylenko powiedział na Facebooku, że w wyniku ostrzału zginęło dziewięciu cywilów.

Ale wojska ukraińskie również posuwały się naprzód, gdy siły rosyjskie wycofywały się w ostatnich dniach z okolic północno-wschodniego miasta Charkowa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował żołnierzom, którzy podobno zdobyli granicę rosyjską w obwodzie charkowskim w symbolicznej korzyści.

Film przedstawiał ukraińskich żołnierzy niosących słup przypominający ukraiński znak graniczny w niebiesko-żółte paski. Następnie położyli go na ziemi, podczas gdy przy nim ustawiło się kilkunastu żołnierzy, w tym jeden z pasami nabojowymi przewieszonymi przez ramię.

„Jestem bardzo wdzięczny w imieniu wszystkich Ukraińców, w moim imieniu iw imieniu mojej rodziny” – powiedział Zełenskij w przekazie wideo. „Jestem bardzo wdzięczny wszystkim wojownikom takim jak ty.”

Służba graniczna Ukrainy poinformowała, że ​​wideo przedstawiające żołnierzy pochodzi z granicy „w obwodzie charkowskim”, ale ze względów bezpieczeństwa nie podało tego tematu. Na początku nie można było zweryfikować dokładnej lokalizacji.

Ukraińscy strażnicy graniczni powiedzieli, że powstrzymali również rosyjską próbę wysłania oddziałów sabotażowych i rozpoznawczych na Sumy, około 146 kilometrów na północny zachód od Charkowa.

Rosję nękały niepowodzenia w czasie wojny, w szczególności z powodu wczesnej porażki w zdobyciu stolicy, Kijowa. Wiele walk przeniosło się do Donbasu, ale przekształciło się to również w bójkę, w której obie strony walczą wiosce po wiosce.

READ  USA i sojusznicy zestrzeliwują drona w pobliżu amerykańskiej bazy w Syrii

Haubice z USA i innych krajów pomogły Kijowowi utrzymać pozycję lub zdobyć przewagę nad Rosją, powiedział wysoki rangą urzędnik USA ds. Obrony. Urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić ocenę wojska USA, powiedział, że Ukraina zepchnęła siły rosyjskie w odległości od pół mili do 2,5 mili (1 do 4 kilometrów) od granicy z Rosją, ale nie mógł potwierdzić, czy tak było w granica.

Miniatura wideo na YouTube

Urzędnik powiedział, że rosyjskie ataki dalekiego zasięgu wydawały się również atakować ukraiński ośrodek szkolenia wojskowego w Jaworowie, w pobliżu polskiej granicy. Nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach.

Przebłysk nadziei zabłysnął dla rannych oddziałów ukraińskich uwięzionych w pozostałościach ogromnej huty, ostatniej twierdzy ruchu oporu w zdewastowanym mieście portowym Mariupol. Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło porozumienie, które pozwoli rannym opuścić hutę na leczenie w mieście okupowanym przez promoskiewskich separatystów.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia ze strony ukraińskiej i nie było ani słowa, czy ranni będą uważani za jeńców wojennych.

Kilka autobusów eskortowanych przez rosyjskie pojazdy wojskowe opuściło hutę w poniedziałek po zmroku, ale nie było jasne, kto jeździł.

Przyspieszyła międzynarodowa reakcja na rosyjską inwazję.

Decyzja Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO po podobnej decyzji sąsiedniej Finlandii w historycznej zmianie dla hrabstw, które od pokoleń były niezaangażowane.

Szwedzka premier Magdalena Andersson powiedziała, że ​​jej kraj znajdował się w „trudnej sytuacji” w okresie składania ofert i wezwała współobywateli do przygotowania się.

„Rosja powiedziała, że ​​jeśli przystąpimy do NATO, podejmie środki zaradcze” – powiedziała. „Nie możemy wykluczyć, że na przykład Szwecja stanie w obliczu dezinformacji i prób zastraszenia i podzielenia nas”.

Ale prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, członek NATO, zwiększył swój sprzeciw wobec ich przystąpienia. Zarzucił krajom, że nie zajmują „jasnego” stanowiska wobec bojowników kurdyjskich i innych grup uważanych przez Ankarę za terrorystów i nakładają na Turcję sankcje wojskowe.

READ  USA: Dobrze zna Polskę i Europę. Antony Blinken zostanie sekretarzem stanu USA

Powiedział, że szwedzcy i fińscy urzędnicy spodziewani się w Turcji w przyszłym tygodniu nie powinni zawracać sobie głowy przyjazdem, jeśli chcą przekonać Turcję do rezygnacji z sprzeciwu.

„Jak możemy im ufać?”, zapytał Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z wizytującym prezydentem Algierii.

Wszystkie 30 obecnych członków NATO musi zgodzić się na przyłączenie swoich nordyckich sąsiadów.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa „nie ma problemu” ze Szwecją lub Finlandią, jeśli będą starać się o członkostwo w NATO, ale „rozbudowa infrastruktury wojskowej na tym obszarze oczywiście sprowokuje naszą reakcję”.

Putin rozpoczął inwazję 24 lutego, próbując powstrzymać ekspansję NATO, ale jego strategia przyniosła odwrotny skutek. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że proces akcesyjny dla obu stron może być szybki.

Europa również pracuje nad odcięciem finansowania dla wojny Kremla poprzez zmniejszenie miliardów dolarów wydawanych na import rosyjskiej energii. Proponowane unijne embargo spotkało się ze sprzeciwem niektórych krajów zależnych od rosyjskiego importu, w tym Węgier, Czech i Słowacji. Bułgaria również ma zastrzeżenia.

„Zrobimy co w naszej mocy, aby odblokować sytuację” – powiedział szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. „Nie mogę zagwarantować, że tak się stanie, ponieważ pozycje są dość mocne”.

Również w poniedziałek McDonald’s powiedział, że rozpoczął sprzedaż swojej firmy w Rosji, kończąc związek, który trwał ponad trzy dekady. Odnotowując kryzys humanitarny wywołany wojną, stwierdził, że pobyt w Rosji „nie jest już trwały, a także niezgodny z wartościami McDonalda”. Firma była pierwszą restauracją typu fast food otwartą w Związku Radzieckim.

___

McQuillan meldował się ze Lwowa na Ukrainie. Yuras Karmanau we Lwowie, Mstyslav Chernov i Andrea Rosa w Charkowie, Elena Becatoros w Odessie i inni pracownicy AP na całym świecie wnieśli swój wkład.

___

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.