Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – CPI w Polsce wzrósł w kwietniu o 12,4% r/r, według zrewidowanych szacunków GUS

Published

on

bne IntelliNews – CPI w Polsce wzrósł w kwietniu o 12,4% r/r, według zrewidowanych szacunków GUS

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł w kwietniu o 12,4% rok do roku, a roczna stopa wzrostu wzrosła o 1,4 punktu procentowego w porównaniu z marcowym odczytem, ​​podał 13 maja Instytut Statystyczny WNP.

Inflacja okazała się jeszcze wyższa niż wstępny szacunek GUS, który na koniec kwietnia wyniósł 12,3% r/r. Potwierdzają to tylko Narodowy Bank Polski i jego prezes Adam Glapiński – ale kto? zapewnił sobie drugą sześcioletnią kadencję – w ich stanowisku, że zacieśnienie monetarne musi być kontynuowane.

NBP podniósł referencyjną stopę procentową ośmiokrotnie w okresie od października do maja z najniższego w historii poziomu 0,1% – do którego obniżono stopy w celu złagodzenia pandemii koronawirusa – do 5,25%. Według analityków, obecnie oczekiwana docelowa stopa procentowa to około 7%.

Oczekuje się, że zacieśnienie polityki pieniężnej spowoduje gwałtowne spowolnienie wzrostu gospodarczego jeszcze w tym roku i do 2023 r., co wydaje się jedynym prawdopodobnym scenariuszem, w którym inflacja zostanie powstrzymana.

Na razie jednak „inflacja popytowa nabiera tempa” – powiedział Bank Millennium w komentarzu do danych z WNP.

„Presja cenowa jest duża, firmy mogą przerzucać rosnące koszty produkcji na ceny sprzedaży. To wyraźnie pokazuje, że inflacja jest napędzana popytem, ​​wspierana przez wysoki wzrost gospodarczy, napięte rynki pracy i ekspansywną politykę fiskalną – dodał Bank Millennium.

Ceny w segmencie transportowym przyspieszyły w kwietniu wzrost o 21,1% r/r, podał GUS w zestawieniu danych. Obejmuje to skok o 27,8% r/rw segmencie paliwowym.

Ceny w segmencie mieszkaniowym i energetycznym wzrosły w kwietniu o 19,5% r/r, w tym masywne wzrosty paliwa opałowego o 76,5% r/r i gazu o 49,2% r/r.

Ceny artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych wzrosły w kwietniu o 12,7% rok do roku.

Perspektywy inflacji przewidują dalszy wzrost do 14%-15% w ciągu najbliższych kilku miesięcy, chyba że ceny surowców energetycznych wymkną się spod kontroli, gdy UE nadal będzie nakładać embargo na rosyjską ropę i gaz.

READ  Stan Unii: zwycięstwo wyborcze Polski w atmosferze chaosu na Bliskim Wschodzie

Inflacja i walka z nią banku centralnego również szybko stają się polityczną troską rządu, ponieważ wzrost cen niszczy dochody Polaków, a zacieśnienie monetarne NBP wzrosło Spłaty kredytu hipotecznego istotne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *