Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska służba bezpieczeństwa znalazła podsłuch w sali posiedzeń rządu

Published

on

Polska służba bezpieczeństwa znalazła podsłuch w sali posiedzeń rządu

Źródło obrazu, rząd polski

opis obrazu, Premier Donald Tusk zwołał we wtorek w Katowicach posiedzenie rządu

  • Autor, Adama Eastona
  • Rola, BBC News, Warszawa

Służby specjalne w Polsce odkryły i usunęły urządzenia podsłuchowe w pomieszczeniu, w którym mieli się spotykać ministrowie.

Cotygodniowe posiedzenie rządu odbywa się zwykle w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Wtorkowe spotkanie zostało jednak przeniesione do Katowic na południu, ponieważ kilku ministrów, w tym premier Donald Tusk, miało tam uczestniczyć w dużej konferencji gospodarczej.

Od czasu, gdy Polska stała się międzynarodowym centrum pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy po inwazji rosyjskiej w 2022 r., wzrosła aktywność szpiegowska.

W oddzielnej sprawie w tym tygodniu sędzia z sąsiedniej Białorusi wystąpił o azyl, a Tusk powiedział we wtorek, że miał dostęp do poufnych dokumentów.

„Służba Ochrony Państwa we współpracy z ABW odkryła i zdemontowała urządzenia, które mogły służyć do podsłuchu” – napisał w X. rzecznik Służby Bezpieczeństwa Jacek Dobrzyński. „Służby prowadzą dalsze działania w tej sprawie”.

Dobrzyński powiedział nadawcy TVN24, że urządzenia znaleziono podczas rutynowej kontroli bezpieczeństwa pokoju. Polski Urząd Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada obecnie, o jakie urządzenia chodziło i kto mógł je zainstalować.

Po kontroli bezpieczeństwa zgodnie z planem w budynku odbyło się posiedzenie gabinetu.

Rzeczniczka Zarządu Województwa Śląskiego Alicja Waliszewska powiedziała państwowej agencji prasowej PAP, że urządzenie mogło stanowić część starego systemu łączności na tym obszarze, który już nie działa.

Do odkrycia doszło po poniedziałkowej wiadomości, że polski sędzia ubiega się o azyl na sąsiedniej Białorusi.

Śledczy sprawdzają, czy sędzia nie szpiegował. Według doniesień, w przyszłym miesiącu miał on orzekać w sprawach związanych z poświadczeniem bezpieczeństwa poufnych informacji na temat NATO, którego Polska jest członkiem.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski napisał o aferze X: „Zdrajca. Pytanie tylko, od kiedy.”

Szmydt zyskał rozgłos w Polsce dzięki zaangażowaniu w internetową kampanię oszczerstw prowadzoną rzekomo przez Ministerstwo Sprawiedliwości wobec sędziów sprzeciwiających się reformie sądownictwa wprowadzonej przez poprzedni rząd PiS.

Donald Tusk zwołał na środę posiedzenie Kolegium Służb Tajnych, na którym omówione zostaną możliwe wpływy Rosji i Białorusi na polską politykę w ostatnich latach.

„Musimy jasno powiedzieć, że służby, w tym przypadku białoruskie, współpracowały z osobą, która miała bezpośredni dostęp do ministra sprawiedliwości… i która miała dostęp do różnych tajnych dokumentów, do których żaden wywiad nie powinien mieć dostępu” – powiedział. Premier zorganizował konferencję prasową.

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek spotkał się z sędzią.

Tusk dodał, że „fakt, że stosunki sędziego Szmydta z Białorusinami mają długą historię… musi budzić nasze największe zaniepokojenie”.

W zeszłym roku polskie władze postawiły zarzuty kilku członkom podejrzanej rosyjskiej siatki szpiegowskiej, którym powierzono zadanie przygotowania aktów sabotażu mających na celu zakłócenie dostaw broni i pomocy na Ukrainę.

Kamery odkryto w pobliżu lotniska Rzeszów-Jasionka niedaleko granicy z Ukrainą, które pełni funkcję węzła logistycznego i jest chronione przez wojska amerykańskie i baterie rakiet Patriot.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *