Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska umieściła na liście osób poszukiwanych sędziego, który uciekł na Białoruś, otwierając tym samym drogę do międzynarodowego nakazu aresztowania

Published

on

Polska umieściła na liście osób poszukiwanych sędziego, który uciekł na Białoruś, otwierając tym samym drogę do międzynarodowego nakazu aresztowania

Polscy prokuratorzy twierdzą, że umieścili na liście osób poszukiwanych kontrowersyjnego sędziego, który uciekł do autokratycznej Białorusi, co stanowi krok w stronę wydania międzynarodowego nakazu aresztowania go pod zarzutem szpiegostwa

WARSZAWA, Polska — WARSZAWA, Polska (AP) —

Kontrowersyjny sędzia, który uciekł z Polski do sąsiedniej autokratycznej Białorusi, został umieszczony na liście osób poszukiwanych, co stanowi krok w kierunku międzynarodowego nakazu aresztowania pod zarzutem szpiegostwa – oznajmiła w czwartek polska prokuratura.

Rzecznik Przemysław Nowak powiedział, że rozpoczęły się poszukiwania sędziego Tomasza Szmydta. Władze twierdzą, że nawet jeśli Białoruś zignoruje międzynarodowy nakaz aresztowania, ograniczy to możliwość Szmydta wyjazdów za granicę.

Polskie służby pracują nad ustaleniem, jak szkodliwa dla interesów tego kraju NATO i UE może być szkodliwość wiedzy Szmydta o informacjach niejawnych. Premier Donald Tusk nazwał go zdrajcą.

Szmydt zasłynął w Polsce z udziału w internetowej kampanii oszczerstw wobec innych sędziów w 2019 r., sponsorowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości poprzedniego prawicowego rządu.

Niezależne media na Białorusi podały, że zamieścił zdjęcia z ekskluzywnej dzielnicy stolicy Mińska, sugerując, że mógł tam być zakwaterowany.

6 maja białoruskie media państwowe poinformowały, że Szmydt przybył do kraju i poprosił o ochronę, gdyż nie zgadzał się z polityką prounijnego rządu Tuska.

Odejście Szmydta było szokiem dla Polski, która wspiera Ukrainę w wojnie z rosyjską agresją i od dawna jest podejrzliwa wobec Rosji. Białoruś jest blisko sprzymierzona z Rosją i pozwoliła Moskwie na rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na swoim terytorium.

W 2021 roku polski żołnierz Emil Czeczko uciekł na Białoruś, starając się o azyl. W następnym roku władze białoruskie ogłosiły, że znaleziono go powieszonego i martwego w swoim domu w Mińsku. Nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów.

READ  Optibus optymalizuje polskie autobusy | ITS międzynarodowy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *