Connect with us

Świat

Putin i Xi zgadzają się na pogłębianie partnerstwa w miarę postępów Rosji na Ukrainie

Published

on

Putin i Xi zgadzają się na pogłębianie partnerstwa w miarę postępów Rosji na Ukrainie

HONG KONG – Po oświadczeniu, że „nie ma granic”, prezydenci Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping zobowiązali się w czwartek do pogłębienia partnerstwa, które w coraz większym stopniu naznaczone jest konfliktem ich krajów z Zachodem.

Dwóch autokratycznych przywódców spotkali się w Pekinie, aby pokazać jedność między dwoma amerykańskimi rywalami, gdy Putin rozpoczął nową ofensywę w swojej wojnie z Ukrainą.

Dwudniowa wizyta państwowa Putina w Chinach jest jego pierwszą podróżą zagraniczną od rozpoczęcia piątej kadencji, po której nastąpiły zmiany w kierownictwie wojskowym. Dzieje się to w czasie, gdy Rosja przejęła inicjatywę w wojnie, trwającej już trzeci rok, oraz w czasie, gdy Stany Zjednoczone zwiększają presję na Chiny, aby zrobiły więcej, aby ją powstrzymać.

W lutym 2022 r., na kilka dni przed inwazją Putina na Ukrainę, on i Xi ogłosili partnerstwo „ponad granicami”, a obaj długoletni przywódcy są osobistymi przyjaciółmi. W czwartek podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu wszechstronnego partnerstwa strategicznego między obydwoma krajami.

To nie to samo, co formalny sojusz, ale możliwość, że Chiny i Rosja będą mogły pewnego dnia utworzyć sojusz, stanowi rodzaj „strategicznej dwuznaczności”, która może ograniczyć USA i inne kraje, powiedziała Natasha Kuhrt, wykładowca pokoju międzynarodowego i bezpieczeństwa pokoju w King’s College w Londynie.

„Mogą kazać nam zgadywać, czy dojdzie do eskalacji, czy wzmocnią partnerstwo i kierunek sojuszu, a to samo w sobie jest środkiem odstraszającym” – powiedziała NBC News .

Stosunki między Chinami a Rosją, które podczas wizyty Putina obchodzą 75. rocznicę stosunków dyplomatycznych, zostały poważnie wystawione na próbę przez wojnę na Ukrainie i rosnącą międzynarodową izolację Putina w obliczu zachodniej opozycji.

Chociaż Chiny starały się prezentować w konflikcie jako neutralne, zapewniły Rosji wsparcie dyplomatyczne oraz zaawansowaną technologię zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Jest także coraz ważniejszym partnerem gospodarczym Rosji, stając się jednym z najważniejszych rynków dla jej ropy i gazu objętej sankcjami Zachodu.

READ  Solomonowie sprzeciwiają się rozmieszczeniu Bidena na Pacyfiku w obliczu wyzwania w Chinach

Chiny przedstawiły także niejasny 12-punktowy plan pokojowy, który pozwoliłby Rosji zachować zdobycze terytorialne na Ukrainie, co zostało odrzucone przez Zachód.

W czwartek Putin wyraził „wdzięczność” za inicjatywy Chin mające na celu rozwiązanie wojny na Ukrainie, natomiast Xi powiedział, że Chiny „mają nadzieję na szybki powrót Europy do pokoju i stabilności i będą w dalszym ciągu odgrywać w tym konstruktywną rolę”.

Choć Xi nadal jest skłonny wspierać swojego „drogiego przyjaciela” Putina, musi także zastanowić się, ile może go to kosztować w stosunkach z USA i Europą.

Stany Zjednoczone, które w zeszłym miesiącu zatwierdziły pomoc wojskową w wysokości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która dopiero zaczyna napływać, nałożyły i grożą nałożeniem szeregu sankcji na chińskie firmy oskarżane o wspieranie rosyjskiego wysiłku wojennego sankcjami wobec chińskich banków.

Podczas swojej wizyty w Pekinie w zeszłym miesiącu sekretarz stanu Antony Blinken powiedział: „Rosja miałaby trudności z utrzymaniem ataku na Ukrainę bez wsparcia Chin” i że powiedział chińskim urzędnikom: „Jeśli Chiny nie rozwiążą tego problemu, zrobimy to .” „

Xi, który pomimo spowolnienia w kraju stara się utrzymać lub rozszerzyć rynki zagraniczne, niechętnie zniechęca także przywódców w Europie. W zeszłym tygodniu, podczas swojej pierwszej wizyty na kontynencie od pięciu lat, Xi znalazł się pod presją prezydenta Francji Emmanuela Macrona i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, aby wykorzystali swoje wpływy na Putina do zakończenia wojny na Ukrainie.

Xi odrzucił ich krytykę stosunków jego kraju z Rosją i stwierdził, że Chiny nie biorą udziału w wojnie. Jednak presja może mieć skutek: po rekordowej wartości całkowitego handlu między Chinami a Rosją w zeszłym roku wynoszącej 240 miliardów dolarów, w marcu chiński eksport do Rosji spadł po raz pierwszy od 2022 roku.

READ  Opozycja wygrywa wybory w Polsce, wynika z sondaży – POLITICO

Zarówno Xi, jak i Putin odeszli także od określenia „bez granic”, jeśli chodzi o rozmowę o ich stosunkach.

„Xi w zasadzie nie mówi już o tym w ten sposób. Mówi o dobrym sąsiedztwie, kompleksowej koordynacji strategicznej i wzajemnie korzystnej współpracy” – powiedział Kuhrt. „A Rosja mówi o elastycznych partnerstwach strategicznych”.

Victor Gao, wiceprezes Pekińskiego Centrum ds. Chin i Globalizacji, powiedział, że Chiny nie muszą wybierać między Rosją a Zachodem.

„Myślę, że Chiny powinny podejmować ciągłe wysiłki na rzecz poprawy stosunków Chiny-Zachód. W rzeczywistości nie jest to sprzeczne z poprawą stosunków Chiny-Rosja” – powiedział Gao, który jest także profesorem na Uniwersytecie Soochow.

Putin i Xi w czwartek w Pekinie. Siergiej Gunejew / AP

Putin przybył do stolicy Chin wczesnym czwartkiem i został powitany z pełnymi honorami wojskowymi przed Wielką Salą Ludową obok placu Tiananmen, gdzie uścisnął dłoń Xi przed udaniem się na rozmowy.

Oczekuje się, że oprócz Pekinu Putin odwiedzi północno-wschodnie miasto Harbin, w pobliżu 2600 mil granicy obu krajów, gdzie w tym tygodniu odbywają się chińsko-rosyjskie targi.

W jednym (nr Wywiad z Xinhua w środęWedług chińskiej państwowej agencji informacyjnej Putin jako powód uczynienia Chin pierwszym przystankiem swojej piątej kadencji podał „bezprecedensową skalę strategicznego partnerstwa między naszymi krajami”.

Wśród osób podróżujących z Putinem jest Andriej Biełousow, ekonomista, który w tym tygodniu nieoczekiwanie został mianowany ministrem obrony Rosji. W podróży uczestniczy także jego poprzednik Siergiej Szojgu.

Nowa ofensywa Rosji na północy Ukrainy początkowo odniosła sukces, niepokojąc Kijów i jego sojuszników, że wojsko Putina może poczynić zdecydowane postępy w nadchodzących tygodniach.

Xi (70 l.) i Putin (71 l.) spotkali się osobiście lub praktycznie ponad 40 razy. Putin był ostatni w Pekinie w październiku, a Xi był w Moskwie kilka dni po bezprecedensowej trzeciej kadencji prezydenta Chin w marcu 2023 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *