Connect with us

Świat

Prezydent Malediwów spotyka się w kraju z masową krytyką za zwrócenie się przeciwko Indiom

Published

on

Prezydent Malediwów spotyka się w kraju z masową krytyką za zwrócenie się przeciwko Indiom

Malediwy rozszerzyły ostatnio swoje stosunki z Chinami. (Plik)

Nowe Delhi:

„Antyindyjskie stanowisko” rządu Malediwów może mieć szkodliwy wpływ na rozwój kraju wyspiarskiego, ostrzegały dwie główne partie opozycji dwa dni po ogłoszeniu przez rząd, że w porcie tego kraju zacumuje chiński statek.

Słowa ostrzeżenia ze strony Malediwskiej Partii Demokratycznej (MDP) i Demokratów pojawiają się w kontekście napiętych stosunków między obydwoma sąsiadami i pokrewieństwa Malediwów z Chinami, co stanowi potencjalnie znaczącą zmianę geopolityczną i militarną w regionie Oceanu Indyjskiego.

Prezydent Mohamed Muizzu wygrał wybory w 2023 r., posługując się narracją antyindyjską, co stanowi odejście od jego poprzedników prowadzących politykę proindyjską.

„Zarówno MDP, jak i Demokraci uważają, że alienacja partnera rozwojowego, a zwłaszcza najstarszego sojusznika kraju, będzie niezwykle szkodliwa dla długoterminowego rozwoju kraju” – stwierdziły obie partie opozycyjne, nazywając Indie „najdłużej działającym”. -stały sojusznik”.

Oceniając „kierunek polityki zagranicznej”, rząd Malediwów musi w tradycyjny sposób współpracować ze wszystkimi partnerami rozwojowymi.

Przeczytaj | Malediwy zwracają się do Indii o wycofanie personelu wojskowego do 15 marca: raport

„Stabilność i bezpieczeństwo na Oceanie Indyjskim mają kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa Malediwów” – stwierdziły obie partie opozycyjne, które łącznie posiadają 55 mandatów w 87-osobowej Izbie Reprezentantów.

Uwagi padły podczas wspólnej konferencji prasowej, w której uczestniczyli lider MDP Fayyaz Ismail, wicemarszałek parlamentu Ahmed Saleem, przywódca Demokratów Hassan Latheef i lider grupy Ali Azim.

Malediwy rozszerzyły niedawno swoje stosunki z Chinami w następstwie dyplomatycznego sporu w związku z obraźliwymi komentarzami malediwskich ministrów pod adresem premiera Narendry Modiego po jego wizycie na indyjskich wyspach Lakshadweep.

Przeczytaj | „Witajcie statki zaprzyjaźnionych narodów”: Malediwy na chińskim statku szpiegowskim

Kraj wyznaczył także Indiom termin 5 marca na wycofanie swoich wojsk – termin przypadający po pierwszej wizycie państwowej prezydenta Muizzu w Chinach po jego wyborze. Był to także jego pierwszy port, do którego zawinął po objęciu urzędu, co stanowi kolejną zmianę w porównaniu z jego poprzednikami, dla których tradycyjnie pierwszym portem zawinięcia były Indie.

READ  Departament Stanu omija Kongres i zatwierdza sprzedaż Izraelowi amunicji czołgowej o wartości 106 milionów dolarów

Na początku tygodnia Malediwy ogłosiły, że zezwoliły chińskiemu statkowi badawczemu na dokowanie w jednym ze swoich portów w celu odbioru zaopatrzenia, ale nie będą prowadzić „badań” na wodach Malediwów.

„Malediwy zawsze były przyjaznym kierunkiem dla statków z zaprzyjaźnionych krajów i nadal goszczą zarówno statki cywilne, jak i wojskowe zawijające do portów w celach pokojowych” – stwierdziły Malediwy, co stanowi kolejny dowód wypłynięcia Malediwa z New Delhi w stronę Pekinu .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *