Connect with us

Gospodarka

Eksperci twierdzą, że gromadzenie danych genetycznych przez chińską firmę to globalne wyzwanie polityczne | Głos Ameryki

Published

on

WASZYNGTON – Chińska firma genetyczna gromadzi dane genetyczne poprzez badania prenatalne od kobiet w ponad 50 krajach w celu zbadania cech populacji i wyraża obawy, że tak duża baza danych DNA może dać Chinom przewagę technologiczną i strategiczną, która zdominowała światowy przemysł farmaceutyczny , według niedawnego doniesienia prasowego.

Analitycy wyrazili zaniepokojenie rozwojem wydarzeń Zgłoszone wyłącznie przez Reuters w BGI Group, chińskiej firmie genetycznej, która zbiera dane genetyczne za pomocą testu prenatalnego NiPT, pod marką NIFTY (nieinwazyjne trisomia płodu).

Testy, które są sprzedawane w ponad 50 krajach, mogą wykryć nieprawidłowości, takie jak zespół Downa u płodu, pobierając DNA z łożyska we krwi około 10 tygodni po ciąży.

Według Reutersa testy są sprzedawane w 52 krajach, w tym w Niemczech, Hiszpanii i Danii, a także w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Tajlandii, Indiach i Pakistanie. Nie są sprzedawane w Stanach Zjednoczonych, gdzie „doradcy rządowi ostrzegali w marcu, że dane genomowe, które BGI zbiera i analizuje za pomocą sztucznej inteligencji, mogą dać Chinom drogę do przewagi gospodarczej i militarnej” – podał Reuters.

Według agencji Reuters, zbiór największych i najbardziej zróżnicowanych ludzkich genomów może doprowadzić Chiny do zdominowania światowego przemysłu farmaceutycznego i potencjalnie prowadzić do genetycznie ulepszonych żołnierzy lub zmodyfikowanych patogenów atakujących populację Stanów Zjednoczonych lub zaopatrzenie w żywność.

Reggie Littlejohn, założycielka i prezes organizacji praw człowieka Women’s Rights Without Frontiers, powiedziała, że ​​ze względu na chińską strategię łączenia interesów wojskowych i cywilnych „każda chińska firma może zostać zmuszona przez rząd do przekazania swoich informacji wojsku”.

Chiny sprzedają testy prenatalne „dobry produkt po niższych kosztach, ponieważ są w stanie” – powiedział Littlejohn. „Ale ludzie nie wiedzą, że jeśli otrzymają te tańsze testy genetyczne, zebrane informacje trafią do chińskiego wojska” – powiedziała VOA w wywiadzie wideo z Microsoft Teams.

READ  bne IntelliNews – bneGreen: Wychwytywanie CO2 to tylko jeden ze sposobów, aby ludzie czuli się dobrze w związku z trwającymi emisjami

Raport Reutera mówi: Firma „współpracowała z chińskim wojskiem w celu poprawy 'jakości populacji’ i pracy nad badaniami genetycznymi w celu zwalczania utraty słuchu i choroby wysokościowej u żołnierzy”.

Chiński Departament Stanu odrzucił raport, mówiąc Reuterowi, że była to „bezpodstawna kampania oskarżeń i zniesławienia”.

Dan Harris, międzynarodowy prawnik i pisarz w Chiński blog prawniczy, powiedział VOA Mandarin, że wierzy, że demokratyczne podmioty, takie jak Stany Zjednoczone, Japonia, Korea, Australia i Unia Europejska, zdadzą sobie sprawę, że „muszą uchwalić specjalne przepisy, aby poradzić sobie z frajerami danych z Chin i Chin”.

Crystal Grant, naukowiec zajmujący się danymi i biolog molekularny z doktoratem. in Genetics, który jest naukowcem w dziedzinie technologii w projekcie przemówienia, prywatności i technologii Amerykańskiego Związku Wolności Obywatelskich, VOA Mandarin powiedział w wywiadzie wideo z zespołami, że ta akumulacja DNA będzie wyzwaniem dla polityki genomowej na całym świecie.

Wykorzystywanie tego, co nazwała „ogromną ilością informacji” i superkomputerów „do łamania tych kodów, zagraża wszędzie polityce genomowej” – powiedziała VOA w wywiadzie wideo.

Huang Yanzhong, Senior Fellow on Global Health w Council of Foreign Relations, powiedział VOA Mandarin w wywiadzie telewizyjnym w lutym, że szybki postęp w genetyce i biotechnologii uwydatnił potrzebę zaostrzenia przepisów przez społeczność międzynarodową Zapobieganie nadużywaniu danych.

„To nie tylko Chiny. Postęp w zakresie ram prawnych w tym obszarze jest opóźniony ”- powiedział Huang. „Ważne jest, aby społeczność międzynarodowa zebrała się i wypracowała ramy”.

Inżynieria genetyczna

Niemniej jednak naukowcy na całym świecie z sektora akademickiego, prywatnego i rządowego udoskonalają techniki i wiedzę z zakresu inżynierii genetycznej.

Zainteresowanie Chin tą dziedziną nie jest nowe. W 2018 roku badacz He Jiankui ogłosił, że wyhodował genetycznie zmodyfikowane bliźnięta, aby pomóc wytrzymać HIV przy użyciu stosunkowo nowej, dokładnej i bardzo szybkiej techniki edycji genetycznej opracowanej w Stanach Zjednoczonych, znanej pod akronimem CRISPR.

READ  Polska i unijny Sparat o obowiązkach

W 2019 roku chiński sąd uznał go za winnego stosowania „nielegalnych praktyk medycznych” i skazał go na trzy lata więzienia.

Ochrona danych prenatalnych

Reuters nie znalazł żadnych dowodów na to, że BGI naruszyło umowy lub przepisy dotyczące prywatności pacjentów. . „Jednak polityka prywatności na stronie testowej NIFTY mówi, że zebrane dane mogą być udostępniane, jeśli są„ bezpośrednio związane z bezpieczeństwem narodowym lub bezpieczeństwem obrony narodowej ”w Chinach” – czytamy w raporcie.

BGI odrzucił raport Reutersa ze względu na to, że badania firmy spełniały krajowe i międzynarodowe wymagania.

„Wszystkie dane NIPT zebrane za granicą są przechowywane w laboratorium BGI w Hongkongu i niszczone po pięciu latach zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (RODO)”, powiedziała firma w Oświadczenie opublikowane 9 lipca.

BGI podkreśliło, że opracowało sam test NIPT, a nie we współpracy z chińskim wojskiem.

Reuters przeprowadził wywiady z czterema kobietami, które wykonały testy prenatalne BGI w Polsce, Hiszpanii i Tajlandii. Wszyscy podpisali formularze świadomej zgody stwierdzające, że ich dane genetyczne będą przechowywane i wykorzystywane do badań, ale nie są świadomi, że ich informacje genetyczne mogą trafić do Chin.

Adwokat Harris powiedział VOA, że przez większość czasu ludzie nie wiedzieli, co podpisują.

„Być może wyrejestrowanie mówi, że będzie ograniczone do dostępu do BGI i BGI, chociaż XYZ, chińska firma wojskowa, może być jedną z filii BGI”, co oznaczałoby, że świadoma zgoda pozwoliłaby BGI na wykorzystanie informacji genetycznych kobiety w Chińskie wojsko, powiedział VOA o Microsoft Teams.

Jedna z kobiet, 32-letnia pracownica biurowa z Polski, powiedziała agencji Reuters, że wybrałaby inny test, gdyby wiedziała, że ​​jej dane mogą zostać wykorzystane w Chinach do badań o zastosowaniach wojskowych.

Amerykańskie agencje federalne obserwowały rejestr gromadzenia danych przez BGI. Bill Evanina, były dyrektor Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, powiedział magazynowi informacyjnemu CBS-TV 60 minut w styczniu bardzo się martwił, gdy BGI zaproponował dostarczenie zestawów testowych COVID-19 do wielu stanów USA w zeszłym roku.

READ  Historia Amera: Od Damaszku do granicy z Polską

„Jeśli wiemy, że BGI jest chińską firmą, czy rozumiemy, dokąd zmierzają te dane?”, zapytała Evanina. Są ostatecznym przedsięwzięciem związanym zarówno z państwem komunistycznym, jak i aparatem wojskowym.”

Edward You, agent specjalny nadzoru FBI i były biochemik, powiedział: 60 minut w tym samym styczniowym odcinku, w którym władze Pekinu obstawiają, że akumulacja dużych ilości ludzkiego DNA okaże się skuteczną strategią.

„Oni budują ogromną krajową bazę danych” – powiedziałeś. „A kiedy dodasz do tego dane z całego świata, chodzi o to, kto otrzyma największy i najbardziej zróżnicowany zestaw danych. Tak więc tykająca bomba zegarowa polega na tym, że gdy tylko są w stanie osiągnąć prawdziwą sztuczną inteligencję, zaczynają wyścig, co mogą zrobić z tymi danymi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *