Connect with us

Gospodarka

AKTUALIZACJA 1 – Zgodnie z prognozą polska gospodarka kurczy się w 2020 roku po raz pierwszy od lat

Published

on

(Dodaje komentarz analityka, szczegóły)

WARSZAWA / GDAŃSK 29 stycznia (Reuters) – Polska gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od 1996 roku w 2020 roku, dotknięta kryzysem pandemicznym koronawirusa, podali analitycy.

Biuro statystyczne podało w piątek, że produkt krajowy brutto (PKB) w 2020 roku wyniósł -2,8% rok do roku, w porównaniu z 4,5% wzrostem rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów.

„Największy wpływ na spadek PKB miał popyt krajowy. Negatywny wpływ miał także popyt inwestycyjny i konsumpcja ”- powiedział na konferencji prasowej szef urzędu statystycznego Dominik Rozkrut.

„Widzimy wyraźnie, że pandemia wpłynęła na działalność gospodarczą i wyniki” – powiedział także Rozkrut.

Polska zgłosiła pierwsze przypadki koronawirusa w marcu, kiedy również rozpoczęła pierwszą blokadę. Ograniczenia zostały zniesione latem, ale wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków i przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej jesienią wprowadzono nowe krawężniki.

Aby złagodzić wpływ pandemii na gospodarkę, Polska uruchomiła wielomiliardowy program wsparcia biznesu, a bank centralny trzykrotnie obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,1% w 2020 roku.

„Nie ma dużego zaskoczenia (dane). Potwierdza to, że sytuacja gospodarcza w IV kwartale nie pogorszyła się znacznie, a konsekwencje drugiej fali były znacznie mniejsze niż w pierwszej – powiedział Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

„Inwestycje i niepewność związana z pandemią i otoczeniem gospodarczym nadal źle wyglądają i powodują, że firmy nie są aktywne w inwestowaniu” – dodał Maliszewski.

W piątek Polska zgłosiła 6144 nowych przypadków koronawirusa i 336 zgonów.

Rząd zdecydował o ponownym otwarciu centrów handlowych w poniedziałek, ale rozszerzył ograniczenia na restauracje, hotele, kluby fitness i szkoły. (Relacja Adrianny Ebert, Pawła Florkiewicza i Anny Włodarczak-Semczuk, pisanie: Agnieszka Barteczko, montaż: William Maclean)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.