Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Działacze blokują sąd w przededniu głównego wyroku w Polsce

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Grupa działaczy prodemokratycznych w Polsce weszła w poniedziałek na teren Trybunału Konstytucyjnego w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa, w przededniu oczekiwanego orzeczenia sądu, które ma regulować przyszłe stosunki kraju z reszta świata Unia Europejska krytykuje republikę.

Niektórzy stali na zewnątrz z ogromnym transparentem z napisem „Zamknięcie obywatelstwa byłego Trybunału Konstytucyjnego”. Kiedy bomby dymne wysłały w powietrze czarne chmury, mniejsza grupa dotarła do głównego wejścia na dziedziniec. Przynieśli ze sobą deski i gwoździe, mając nadzieję, że zamkną drzwi, ale nie mogli.

Policja odciągnęła ich, podczas gdy inni krzyczeli: „To nie jest sąd!”

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego spotkają się we wtorek, aby zdecydować, co jest priorytetem – konstytucja własna, czy prawo 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Premier Polski zwrócił się do sądu – zdominowanego przez lojalistów z partii rządzącej – o wydanie werdyktu w obliczu poważnego konfliktu o systematyczne zmiany w polskim sądownictwie, które UE uznaje za naruszanie norm demokratycznych. Werdykt Sądu Konstytucyjnego był pierwotnie oczekiwany w kwietniu, ale został przełożony.

Działacze stwierdzili, że nie uważają sądu za zasadny, także dlatego, że wkrótce po objęciu władzy w 2015 roku partia rządząca powołała do sądu trzech sędziów w nielegalnym w polskim prawie manewrze. Teraz obawiają się, że jeśli sąd uzna prymat prawa polskiego nad prawem unijnym, będzie to dla Polski kolejny krok od zachodnich norm.

Kraj był wzorem demokratycznych przemian przez ćwierć wieku po upadku komunizmu w 1989 roku. Organizacje praw człowieka twierdzą, że pod rządami obecnego rządu nastąpił powrót do demokracji, ponieważ zaostrzył on kontrolę nad sądownictwem i mediami, a także ograniczenia. prawa reprodukcyjne kobiet i ukierunkowane zwracanie się do osób LGBT z ostrą retoryką.

READ  CEMEX Polska podpisuje umowę na energię odnawialną ze spółką Statkraft

Partia rządząca twierdzi, że jej poprawki sądowe, które zostały odrzucone przez instytucje UE, mają na celu walkę z korupcją wśród sędziów i usprawnienie sądownictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział niedawno, że krytyka UE jest równoznaczna z „wojną hybrydową” przeciwko Polsce.

Protestujący opublikowali również w poniedziałek długi manifest wyjaśniający ich akcję.

„Bezwzględna i bezwstydna, całkowicie bezkarna realizacja ciasnych partyjnych interesów obecnych rządzących populistów i antydemokratów, cynicznie przedstawiana jako walka o lokalne interesy, zmniejszyła republikę w ciągu ostatnich sześciu lat”. ranga geopolitycznego wyrzutka i zwykłych złoczyńców instytucjonalnych ”- czytamy w oświadczeniu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *