Connect with us

Gospodarka

Dostawy ropy z Rosji do Czech trwają

Published

on

PRAGA (AP) – Dostawy ropy z Rosji przez krytyczny rurociąg do Czech zostały wznowione w piątek po ponad tygodniu, powiedział czeski operator rurociągów Mero.

Czechy stały się ostatnim po Słowacji i Węgrzech państwem środkowoeuropejskim, do którego dostawały się dostawy z południowej nitki rurociągu Drużba po rozwiązaniu problemu z płatnościami za tranzyt.

Rosyjski państwowy operator rurociągów Transnieft poinformował we wtorek, że wstrzymał dostawy południową nitką rurociągu Drużba, która biegnie przez Ukrainę do Czech, Słowacji i Węgier. Nie ucierpiała północna nitka rurociągu Przyjaźń, biegnąca przez Białoruś do Polski i Niemiec.

Transnieft powołała się na komplikacje wynikające z sankcji Unii Europejskiej w związku z akcją z 4 sierpnia i stwierdziła, że ​​odmówiono jej wypłaty na rzecz ukraińskiego odpowiednika firmy.

W środę płatności dokonała słowacka rafineria Slovnaft po tym, jak Rosja i Ukraina zgodziły się na rozwiązanie. Slovnaft należy do węgierskiej grupy energetycznej MOL.

Slovnaft powiedział jednak, że umowa dotyczyła tylko dostaw na Słowację i Węgry, a nie do Czech.

Minister gospodarki Słowacji Richard Sulik powiedział, że problem jest spowodowany odmową przelewu pieniędzy przez bezimienny bank w Europie Zachodniej w związku z sankcjami UE nałożonymi na Rosję za wojnę z Ukrainą.

Czeski minister przemysłu i handlu Jozef Kisela powiedział w piątek, że władze znalazły sposób na zezwolenie na pierwotny transfer pieniędzy. Nie chciał podawać szczegółów.

Dwie czeskie rafinerie, w tym ta w Litvinowie, przetwarzająca rosyjską ropę, należą do polskiego giganta naftowo-energetycznego PKN Orlen.

Przywódcy UE uzgodnili w maju embargo na większość rosyjskiego importu ropy do końca roku w ramach sankcji bloku za inwazję Moskwy na Ukrainę.

Embargo dotyczy rosyjskiej ropy importowanej drogą morską, ale zezwala na tymczasowe dostawy rurociągu Drużba na Węgry i niektóre inne kraje śródlądowe w Europie Środkowej, takie jak Słowacja i Czechy.

READ  Globalny wzrost populacji jest najniższy od II wojny światowej

Mniej niż połowę potrzebnej im ropy Czesi otrzymują rurociągiem Drużba.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie pod adresem: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.