Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podziękował Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Polsce, Litwie, Estonii, Łotwie i Czechom za dodatkowe „wsparcie obronne” dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
„Pomimo tego, że nasze państwo nie jest członkiem NATO, a art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego nie dotyczy Ukrainy, jesteśmy wdzięczni Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Polsce, Litwie, Estonii, Łotwie, Czechom oraz innym członkom NATO za zapewnienie dodatkowego wsparcia w zakresie obrony i bezpieczeństwa naszym siłom zbrojnym” – powiedział Kuleba podczas briefingu internetowego w środę.
Minister zaznaczył, że wsparcie to znacznie wzmacnia pozycję negocjacyjną Ukrainy.
„Ta siła jest potrzebna właśnie po to, żeby nie trzeba jej było używać” – podkreślił Kuleba.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy zwrócił uwagę, że każdy partner może pomóc Ukrainie na swój sposób.
„Ktoś gotowością do skoordynowanego nałożenia sankcji na Rosję. Ktoś wzmacnia ukraińską armię bronią i sprzętem wojskowym. Ktoś wzmacnia cyberbezpieczeństwo. Ktoś pomaga nam zachować spokój i stabilność systemu finansowo-gospodarczego. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie naszych partnerów w czasach wyzwań, ale na próżno, jeśli my, Ukraińcy, nie zrobimy tego samego” – powiedział Kuleba.

Joanna Bator jest autorką publikującą na portalu humanmag.pl, gdzie zajmuje się tematami z zakresu aktualności, polityki, biznesu, technologii, sportu, rozrywki i stylu życia. Koncentruje się na jasnym i rzetelnym przekazywaniu informacji, śledzeniu bieżących wydarzeń oraz prezentowaniu historii i tematów istotnych dla czytelników w przystępny i zrozumiały sposób.