Connect with us

Zabawa

Do Polski przybywa pierwszy myśliwiec FA-50, a za nim 47 kolejnych

Published

on

Do Polski przybywa pierwszy myśliwiec FA-50, a za nim 47 kolejnych

Pierwszy z 12 lekkich myśliwców FA-50GF, które mają być dostarczone do Polski w tym roku, znajduje się w hangarze 23. Bazy Sił Powietrznych RP pod Mińskiem Mazowieckim w zachodniej Polsce. [KOREA AEROSPACE INDUSTRIES]

Pierwszy koreański lekki samolot szturmowy FA-50 przybył do Polski, zaledwie dziesięć miesięcy po podpisaniu przełomowej umowy obronnej, mającej na celu unowocześnienie arsenału wschodnioeuropejskiego kraju.

Ogłoszenie Korea Aerospace Industries (KAI), jedynego producenta samolotów w kraju, w czwartek oznacza błyskawiczną zmianę w branży, w której pierwsze dostawy zwykle trwają latami, a nie miesiącami.

Jak poinformował KAI, pierwszy samolot FA-50GF przybył do Polski w niedzielę i przeszedł inspekcję w 23. Bazie Sił Powietrznych RP pod Mińskiem Mazowieckim w zachodniej Polsce.

Samolot otrzyma oficjalne oznaczenie FA-50GF, gdzie GF oznacza „wypełniacz luk”, co podkreśla zamierzoną rolę odrzutowców jako zamiennika dla starzejącej się polskiej floty.

Nowo dostarczony samolot FA-50GF przejdzie dalsze kontrole podczas lotu odbiorczego zaplanowanego na początek sierpnia przez Siły Powietrzne RP.

W ramach podpisanej z Uzbrojeniem umowy na dostawę łącznie 48 samolotów FA-50 do Warszawy, KAI ma dostarczyć do końca roku kolejnych 11 FA-50.

Pozostałe 36 samolotów FA-50, które mają zostać dostarczone w latach 2025-2028, to ulepszona wersja, oznaczona jako FA-50PL.

Wśród ulepszeń, które odróżniają FA-50PL od FA-50GF, według KAI, jest zwiększony zasięg dzięki możliwości tankowania w powietrzu, ulepszony radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym oraz jego zdolność do przenoszenia powietrze-powierzchnia i powietrze- broń powietrzna.

Polska stała się w ubiegłym roku największym klientem koreańskich systemów obronnych po podpisaniu 14 miliardów dolarów kontraktów na zakup 180 czołgów podstawowych K-2, 212 haubic samobieżnych K-9 i 48 lekkich myśliwców FA-50.

Transakcje są częścią masowej akcji zbrojeniowej Warszawy w związku z trwającą rosyjską inwazją na sąsiednią Ukrainę.

READ  Henri Dauman, fotograf powojennego życia gwiazd, nie żyje w wieku 90 lat

Ogłoszenie pierwszej dostawy FA-50 nastąpiło drugiego dnia trzydniowej oficjalnej wizyty prezydenta Korei Yoon Suk Yeola w Polsce, która okazała się kluczowym partnerem w dążeniach Korei do bliższej współpracy przemysłu obronnego z krajami NATO.

Przyjazd Yoona do Polski jest następstwem jego obecności na szczycie NATO w Wilnie na Litwie, który odbył się od wtorku do środy.

Największy polski koncern zbrojeniowy, Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), również wyraził zainteresowanie koreańskim projektem myśliwca wielozadaniowego KF-21 Boramae, wynika z niedawnego doniesienia polskich mediów.

Przedstawiciele PGZ powiedzieli w maju polskiej telewizji informacyjnej Defence24, że celują w rok 2026 jako ramy czasowe, w których zaangażują się w program KF-21.

Źródła poinformowały również Defence24, że „niewykluczone, że w przyszłości dojdzie do współpracy przemysłowej przy opracowywaniu i produkcji KF-21 Boramae, przy czym naturalnym partnerem KAI będą m.in. Wojskowe Zakłady Lotnicze”. [Military Aviation Plant] Nr 2 w Bydgoszczy.”

Zakład ten jest liderem w montażu i obsłudze lotniczej w Polsce i ma doświadczenie w obsłudze i renowacji samolotów F-16 i C-130 Hercules.

MICHAEL LEE [[email protected]]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *