Connect with us

Nauka

Dlaczego większość z 100 najlepszych odnotowała wzrost przychodów z obrony

Published

on

Dlaczego większość z 100 najlepszych odnotowała wzrost przychodów z obrony

Lista 100 najlepszych wiadomości obronnych pozostaje cennym zbiorem danych do oceny, jak zmienili się globalni kontrahenci w dziedzinie obronności – lub nie. Nieobecni są większość głównych rosyjskich wykonawców, a kilku innych niestety nie jest uwzględnionych, w szczególności SpaceX, General Atomics i Edge Group. Niefortunne jest również to, że wydaje się, że niektóre firmy nie odpowiedziały na prośbę Defense News o udostępnienie danych.

Analizując dane dostępne w tegorocznej Top 100, należy wziąć pod uwagę pewne wnioski i trendy.

Lockheed Martin ponownie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Dane Defense News z listy z 2003 roku pokazują, że Lockheed Martin konsekwentnie utrzymuje tę pozycję. Stosunek jej przychodów z branży obronnej do drugiego z wymienionych wykonawców, którym w roku fiskalnym 2021 była firma Raytheon Technologies, wyniósł 1,5 i był nieco wyższy niż średnia z lat 2003-2020 wynosząca 1,4.

Zobacz listę 100 najlepszych tutaj.

Wyłączając kolejną dużą transakcję fuzji lub przejęcia między innymi 10 czołowymi wykonawcami, a nawet oddzielenie od Lockheed Martin, trudno jest sobie wyobrazić, jak sam wzrost sprzedaży organicznej mógłby w najbliższym czasie pozbawić Lockheed pozycji lidera.

Top 100 całkowitych przychodów z obronności w roku obrotowym 21 wynosi 595 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu z całkowitymi przychodami z obronności w roku obrotowym 20 w najnowszym zestawieniu. Z około 53 miliardów dolarów, chińscy kontrahenci obronni odpowiadali za 19 miliardów dolarów.

Dwadzieścia dwie spółki notowane na giełdzie odnotowały negatywne porównania przychodów w zakresie obronności w roku obrotowym 21 w porównaniu do roku obrotowego 20, ale niektóre z tych spadków można wytłumaczyć zbyciem operacji obronnych. Przejęcia przyczyniły się również do wzrostu przychodów z obronności m.in. w BAE Systems, Leidos i Peraton.

Wzrost przychodów Boeinga z branży obronnej o około 2,7 miliarda dolarów wyróżnia się, ponieważ firma odnotowała 26,5 miliarda przychodów w 2021 r. w segmencie obrony, przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa. W 2020 r. odnotował 26,3 mld USD przychodów w tym segmencie. Boeing nie raportuje przychodów handlowych i obronnych w swoim segmencie usług globalnych, więc powinien mieć znacznie większy wkład w obronność w roku finansowym 21 niż w roku obrotowym 20.

READ  5 rodzimych startupów edtech, które przygotują Cię do egzaminu w ostatniej chwili

Dane pokazują, że globalnie kontrahenci są rozdrobnieni. Może tak nie być na rynkach poszczególnych krajów, gdzie istnieją czempioni krajowi, a niektóre segmenty są bardziej skoncentrowane niż inne. Top 10 wykonawców FY21 odpowiadało za 52 proc.

Na pewno nastąpiła konsolidacja, szczególnie w sektorze amerykańskim, ale pojawiają się nowi, wschodzący globalni konkurenci i czempioni krajowi. Południowokoreańscy kontrahenci zbrojeniowi są bardziej aktywni na rynkach poza Azją, co zostało podkreślone przez niedawną zapowiedzianą sprzedaż sprzętu obronnego do Polski. Włączenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Saudyjskiego Przemysłu Wojskowego to kolejne przejawy tego trendu.

Pomimo całego nacisku na innowacje w dziedzinie obronności i nacisku na rozbudowę przemysłowych baz obronnych, rażący brak na liście to nowi uczestnicy. Możliwe, że SpaceX mógłby zostać uwzględniony, ale chociaż w USA istnieją pewne „jednorożce” obronne o wartości 1 miliarda dolarów, jego sprzedaż jest nadal znacznie poniżej progu wejścia na listę Top 100 wynoszącego 600 milionów dolarów.

Lista Top 100 prawdopodobnie odnotuje wyższe wyniki przychodów z obrony w roku finansowym 22 i później. Wzrost wydatków na obronę w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji rośnie, podobnie jak sprzedaż kontrahentów. Mega fuzje w sektorze obronnym są mało prawdopodobne, szczególnie w USA, biorąc pod uwagę, że administracja Bidena koncentruje się na konkurencji, a akcja w ramach fuzji Lockheed Martin-Aerojet Rocketdyne zasygnalizowała zaostrzenie stanowiska w sprawie integracji pionowej.

Jednak mniejsze transakcje prawdopodobnie będą kontynuowane, a zatem obroty w pierwszej 50 z 100 najlepszych mogą być większe. Więksi wykonawcy będą prawdopodobnie nadal oceniać swoje optymalne kombinacje portfeli, a dezinwestycje będą kontynuowane.

Byron Callan jest dyrektorem zarządzającym Capital Alpha Partners, niezależnej firmy badawczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *