Connect with us

Gospodarka

Democracy Digest: Criminal Justice Focus in Poland i Slovakia

Published

on

Prokuratorzy, którym dano tylko dwa dni na przeprowadzkę, przekonują jednak, że zostali wybrani do pracy w Lex Super Omnia – stowarzyszeniu prokuratorskim, które krytykowało reformy sądownictwa PiS w ciągu ostatnich pięciu lat.

Polski Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się o wyjaśnienia dotyczące przymusowej relokacji, powołując się na zarzuty wysuwane przez prokuratorów objętych pomocą, że zostali wyróżnieni za swoją pracę w stowarzyszeniu.

W międzyczasie, Sędzia Igor Tuleya, który stał się symbolem sprzeciwu wobec reform sądownictwa PiS wśród sędziów i prawników, miał zostać w środę przesłuchany przez prokuraturę w Warszawie jako podejrzany w sprawie związanej z decyzją, którą podjął w 2017 roku. grozi do trzech lat więzienia w przypadku uznania winy. Tuleya nie pojawił się w prokuraturze, zamiast tego jego zwolennicy zorganizowali protest przed budynkiem.

Tuleya przekonuje, że cała sprawa przeciwko niemu ma podłoże polityczne, gdyż prokurator generalny, na którego czele stoi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, stara się uciszyć krytyczne głosy. Tuleya twierdzi również, że organ dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym, który w zeszłym roku uchylił mu immunitet pozwalający na ściganie go, jest organem nielegalnym. rządzi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w 2019 r.

Sprawa Tuleya znajduje się w centrum zmagań między tym, co krytycy nazywają „alternatywnym” systemem sądowniczym utworzonym przez PiS w celu obrony jego interesów politycznych (obejmującym politycznie uległe biuro Prokuratora Generalnego, a nowymi organami, takimi jak Izba Dyscyplinarna założona i kontrolowana przez PiS), przeciwko niezależnym sędziom, prokuratorom i prawnikom, którzy sprzeciwiają się reformom PiS w całym kraju, ale znajdują się pod rosnącą presją partii rządzącej.

Na Słowacji nowy prokurator generalny Maros Zilinka i minister sprawiedliwości Maria Kolikova znaleźli się w ostrym końcu krytyki zmian, które chcą wprowadzić w tym tygodniu.

Prokurator generalny Zilinka, wybrany przez parlament 3 grudnia, powiedział Dennik N. codziennie, że zamierza „ponownie ocenić wszelkie dowody niezbędne do złożenia kolejnej petycji do Sądu Najwyższego w celu rozwiązania LSNS [People’s Party Our Slovakia]. ”.

READ  Pociągi w regionie łódzkim rozpędzą się do 250 km / h! Cztery mosty do konwersji na CMK

LSNS, kierowane przez notorycznego prawicowego ekstremistę Mariana Kotlebę, ledwo uniknęło rozwiązania w 2019 r., Kiedy Sąd Najwyższy odrzucił petycję prokuratora generalnego, powołując się na brak dowodów.

Jednak w tym tygodniu pojawiły się doniesienia, że ​​agendą Zilinki jest dokonanie cięć w Wydziale Antyekstremistycznym Prokuratora Specjalnego, aby zakwestionować determinację nowo zaprzysiężonego prokuratora do ścigania prawicowych ekstremistów, mówią eksperci.

Tak jak zgłoszone W przygotowaniu dla Biura Anty-ekstremistycznego SME Daily przygotowywana jest poważna fuzja, która prawdopodobnie będzie kosztować niezależność i zredukuje liczbę pracowników prokuratury z pięciu do trzech. Prokurator Tomas Honz, który kieruje wydziałem i bezskutecznie ubiegał się o stanowisko prokuratora generalnego, ostrzegał przed zmianami w swoim biurze, argumentując, że przestępstwa ekstremistyczne rosną i jeśli nie będą kontrolowane, mogą „wymknąć się spod kontroli”.

Prawie 150 przypadków związanych z ekstremizmem ląduje na biurku wydziału każdego roku, a liczba ta rośnie – powiedział analityk Daniel Milo. MŚP Codziennie. Milo powiedział, że trzech prokuratorów nie poradzi sobie z obciążeniem pracą. „I wysyła kolejną ważną wiadomość: w jakim stopniu rząd jest zainteresowany skutecznym śledzeniem i wykrywaniem tego typu działalności przestępczej” – powiedział Milo.

Grupa 26 posłów koalicji wyraziła zaniepokojenie proponowaną rewizją, twierdząc, że „demokracja musi aktywnie bronić się przed ekstremizmem”.

Zilinka odpowiedziała, twierdząc, że zgłoszone zmiany były niczym innym jak „szkodliwymi i nieprawdziwymi spekulacjami”. Potwierdził, że trwają zmiany w wydziale do walki z ekstremizmem, ale powiedział, że liczba prokuratorów nie zmniejszy się do liczby prokuratorów, ale wzrośnie do 11. Oczekuje się, że Zilinka przedstawi rządowi ostateczny plan do końca stycznia.

Reakcja prokuratury otworzyła kolejną dziurę w zbroi kompleksowych reform wymiaru sprawiedliwości minister sprawiedliwości Marii Kolikovej, która była już pod presją 320 sędziów, którzy publicznie sprzeciwiali się jej planowi przeprojektowania mapy wymiaru sprawiedliwości w kraju.

READ  6 grudnia będzie niedzielą handlową. Solidarność jest oburzona, że ​​nikt nie konsultował z nimi decyzji

Minister Sprawiedliwości zamierza zmniejszyć liczbę sądów i zwiększyć produktywność poprzez skuteczniejsze zarządzanie obciążeniem pracą. Ale zamiast ulżyć przeciążonym sądom, zdani sędziowie napisali w liście otwartym, że propozycje Kolikovej tylko podeptają zasadę podziału władz.

Sądownictwo wyraziło swoją krytykę na podstawie oświadczenia 140 prawników, sędziów i naukowców, którzy twierdzą, że inne aspekty reform Kolikovej, w tym główny trybunał konstytucyjny, „nieustannie naruszają praworządność”.

Odrzucając zarzuty, Minister Sprawiedliwości obiecała otworzyć swoje reformy na dalszą dyskusję.

W międzyczasie największa prawicowa partia ekstremistyczna w kraju, LSNS, rozpadła się w tym tygodniu, kiedy dwóch członków najbliższego kręgu politycznego Kotleby zerwało szeregi, aby ogłosić rezygnację z przywództwa partii na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Milan Mazurek i Milan Uhrik, obaj od dawna celebrytki LSNS, zrezygnowali po tym, jak zakazano im nocnej zmiany struktury zarządzania partią, która, jak powiedział Mazurek, przekazała przewodniczącemu Kotlebie “praktycznie wszystkie uprawnienia”. W poprzednich latach Kotleba prosił o zwracanie się do niego jako „przywódca”.

W swojej rezygnacji Uhrik stwierdził, że jego stanowisko wiceprzewodniczącego partii straciło swoje „praktyczne uzasadnienie” po dojściu do władzy Kotlebasa. Uhrik został eurodeputowanym w 2019 roku po tym, jak LSNS zdobył ponad 12 procent głosów w głosowaniu, które zapewniło partii Kotleby dwa miejsca wśród europejskich ustawodawców. Jego przyszłość w LSNS pozostaje niejasna.

Mazurek, wokalny członek radykalnej partii, który został kiedyś skazany za publiczne używanie rasistowskich obelg, powiedział, że pozostanie członkiem partii, zachowując mandat w parlamencie. LSNS weszło do parlamentu po raz drugi w 2020 roku i oferuje stabilne poparcie na poziomie około 8-10 procent wyborców.

Dwaj zwolennicy LSNS zostali wkrótce zdegradowani z najwyższych stanowisk w partii przez rzecznika i posła Ondreja Duricy, znanego z pełnienia funkcji lidera partii. Neo-nazista Odporność na białe pasma. Durica zamierza pozostać MP LSNS.

READ  Dni wolne 2021. Sprawdź kalendarz świąt i dobrze zaplanuj swoje wakacje [lista - 7.12]

Jak dotąd co najmniej siedmiu członków LSNS i wielu przyjaciół partii zostało oskarżonych i skazanych za ekstremistyczne lub brutalne przestępstwa, w tym sam przewodniczący partii Kotleba, którego apelacja jest rozpatrywana w Sądzie Najwyższym.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *