Dania i Albania kwalifikują się do Euro 2024. Włochy odnoszą zdecydowane zwycięstwo i rozpoczynają rozgrywkę z Ukrainą | Sport narodowy

Dania i Albania kwalifikują się do Euro 2024. Włochy odnoszą zdecydowane zwycięstwo i rozpoczynają rozgrywkę z Ukrainą |  Sport narodowy

GENEWA (AP) – Dania i Albania awansowały w piątek do Mistrzostw Europy, a obrońca tytułu Włochy odniosły zdecydowane zwycięstwo przed rozgrywką z Ukrainą.

Włochy pokonały Macedonię Północną 5:2 obydwoje chcą zemścić się za odejście z baraży eliminacji Mistrzostw Świata 2022 i zapewnić sobie, że sam remis z Ukrainą w poniedziałek wystarczy, aby zapewnić sobie miejsce na Euro 2024 w Niemczech. Stawką jest drugie miejsce za zwycięzcą grupy Anglia, która w piątek pokonała Maltę 2:0.

Robert Lewandowski i Polska zremisowali w marcu w fazie play-off, po remisie 1:1 u siebie z Czechami, który przekreślił ich szanse na bezpośredni awans przeciwko liderom grupy Albanii.

Albania rozpoczęła mecz wcześnie i potrzebowała zaledwie punktu w Mołdawii, aby zapewnić sobie miejsce na Euro 2024, pokonując remis 1:1.

Dania zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie H po zwycięstwie 2:1 nad najbliższym rywalem Słowenią dzięki bramce pomocnika Thomasa Delaneya w 54. minucie.

Oznaczało to, że w poniedziałek zbliżał się kolejny ważny finał: Słowenia gościła Kazachstan i po raz pierwszy od 2000 roku potrzebowała jedynie remisu, aby wrócić do Mistrzostw Europy. Kazachstan, który pokonał San Marino 3:1, nigdy nie zakwalifikował się do żadnego dużego turnieju.

Anglia zapewniła sobie miejsce w zeszłym miesiącu, a zwycięstwo 2:0 nad Maltą na Wembley było rutyną, podobnie jak Harry Kane strzelił swojego 25. gola w udanym sezonie dla Anglii i Bayernu Monachium.

Jedynym zaskakującym dramatycznym momentem była żółta kartka Kane’a po oskarżeniu go o nurkowanie w polu karnym.

Anglia jest na dobrej drodze, aby znaleźć się wśród zwycięzców grup z najlepszym rekordem, dołączając do grona najlepszych rozstawionych w losowaniu Euro 2024, które odbędzie się 2 grudnia w Hamburgu.

Razem z Danią i Albanią 13 krajów zakwalifikowało się obecnie do turnieju obejmującego 24 drużyny, a osiem kolejnych dołączy do wtorkowego zakończenia grup kwalifikacyjnych.

READ  Ukraina i Polska zgadzają się na wzajemne wykonywanie wyroków zgodnie z orzeczeniami sądów

O trzech ostatnich miejscach zostaną wyłonione w fazie play-off z udziałem 12 drużyn, które odbędą się w dniach 21–26 marca, a drużyny, które nie zajęły miejsca w pierwszej dwójce grupy kwalifikacyjnej.

WŁOCHY ODKUPIONE

Włochy mają złe wspomnienia z niedawnego meczu u siebie z Macedonią Północną. W marcu ubiegłego roku Włochy przegrały 1:0 w Palermo po golu w doliczonym czasie gry i został wyeliminowany z play-offów o Mistrzostwa Świata 2022.

W piątek na Stadio Olimpico w Rzymie doszło do odkupienia. Nawet gdy trzybramkowe prowadzenie po pierwszej połowie zmniejszyło się do 3:2 w ostatnich minutach, Włochy zamiast słabnąć, nadal doskonaliły swoją grę.

„Podobał mi się ten zespół w drugiej połowie” – powiedział trener Włoch Luciano Spalletti. „Te mecze pokazują poziom osobowości, a ci goście go mają.” Po wyniku 3-2 spodziewałem się, że będą cierpieć i usiąść. Zamiast tego zareagowali bardzo dobrze i starali się atakować jeszcze mocniej.

WPŁYW BRAZYLIJSKI

Trener Brazylii Sylvinho jedzie ze swoją albańską drużyną na Euro 2024.

Były lewy obrońca Arsenalu i Barcelony został powołany w styczniu i poprowadził Albanię do serii siedmiu meczów bez porażki po rozpoczęciu kwalifikacji od porażki z Polską 1:0 w marcu.

Sylvinho odniósł sukces po niecałym roku pracy jako trener Lyonu i Corinthians.

Albania potrzebowała zaledwie jednego punktu w dwóch ostatnich meczach w grupie E, po tym jak wyprzedziła znajdujących się wyżej w tabeli Polaków i Czechów i zdobyła go w piątkowej próbie już w pierwszej próbie. Doświadczony napastnik Sokol Cikalleshi strzelił rzut karny w 25. minucie i dał Albanii prowadzenie, a Mołdawia wyrównała w 87. minucie.

„Po ostatnim gwizdku, ale tak naprawdę po dziewięciu miesiącach codziennej pracy, to jest sen, to sen” – Sylvinho powiedział albańskim mediom. „Właściwie to miałem się tym cieszyć.” I dlatego, podobnie jak wy wszyscy, jestem bardzo szczęśliwy.

READ  Górski Karabach: Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni

Tysiące albańskich kibiców zebrało się na głównych placach Skanderbega i Matki Teresy w Tiranie, aby uczcić wynik, machając flagami narodowymi i odpalając fajerwerki. Samochody przejeżdżały przez centrum miasta z trąbieniem i głośną muzyką narodową.

Po remisie 1:1 z Polską Albania ma dwa punkty przewagi nad Czechami i trzy punkty nad Polską, która zakończyła swój program. Mołdawia traci cztery punkty, ale nadal może zająć drugie miejsce i zakwalifikować się.

W poniedziałek w finale Albania podejmie Wyspy Owcze, a Czesi – Mołdawię.

ZDJĘCIE PLAYOFF

O wejściu do trójstopniowej fazy play-off zadecydują miejsca w grupach Ligi Narodów, które rozegrano przed zeszłorocznymi mistrzostwami świata w Katarze.

W czołowej grupie czterech drużyn znalazły się Polska oraz Chorwacja lub Walia. Włochy też, jeśli w poniedziałek przegrają z Ukrainą.

W drugiej lidze prawdopodobnie wystąpią Izrael, a na pewno Bośnia i Hercegowina oraz Finlandia, które w piątek pokonały Irlandię Północną 4:0. Mogłaby w to wpaść także Ukraina.

Zwycięzcy grup Ligi Narodów, Gruzja i Grecja, zapewniły sobie miejsca w play-offach trzeciej ligi. Prawdopodobnie dołączy do nich Luksemburg.

Reporter Associated Press Llazar Semini w Tiranie przyczynił się do powstania tego raportu.