Connect with us

Świat

Panika podczas ewakuacji al-Shifa ze Strefy Gazy, armia izraelska odmawia wydania takiego rozkazu | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Published

on

Panika podczas ewakuacji al-Shifa ze Strefy Gazy, armia izraelska odmawia wydania takiego rozkazu |  Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

W szpitalu, który izraelskie wojska oblegają od kilku dni, przebywa ponad 7 000 osób, w tym pacjenci w stanie krytycznym.

Siły izraelskie nakazały lekarzom, pacjentom i przesiedleńcom szpitala Al-Shifa w Gazie ewakuację kompleksu medycznego, a niektórych zmusili do opuszczenia szpitala pod groźbą użycia broni, podają Al Jazeera źródła medyczne.

Lekarze stwierdzili, że obiekt, który od kilku dni jest oblężony przez wojska izraelskie, jest obecnie w dużej mierze opuszczony po tym, jak w sobotę żołnierze nakazali ludziom opuścić budynek.

Ale w jednym Opublikuj na XRzecznik izraelskiej armii odmówił wydania jakiegokolwiek rozkazu, mówiąc: „IDF odpowiedziało na prośbę dyrektora szpitala Shifa o ewakuację ze szpitala Shifa obywateli Strefy Gazy, którzy schronili się w szpitalu, aby umożliwić kierowanie służbom humanitarnym przekraczanie granicy w Strefie Gazy „przez bezpieczną oś”.

Mohammed Zaqout, dyrektor generalny szpitali w Gazie, powtórzył Al Jazeerze: „Kategorycznie odrzucam te fałszywe oskarżenia [from the Israeli army] … Mówię wam, byliśmy zmuszeni opuścić to miejsce pod groźbą użycia broni.

W al-Shifa zakwaterowano ponad 7 000 osób, w tym pacjentów w stanie krytycznym i noworodki walczące o życie.

Lekarz w szpitalu powiedział Al Jazeerze, że około godziny 9:00 czasu lokalnego (7:00 GMT) otrzymali od Izraelczyków rozkaz opuszczenia kraju za „godzinę”, ale „niemożliwa” była ewakuacja wszystkich, ponieważ tak się stało mieć karetki pogotowia lub transport do transportu pacjentów.

Sytuacja wywołała „wielką panikę i strach” w szpitalu – stwierdziła Youmna ElSayed z Al Jazeery w raporcie Khan Younis z południowej Gazy.

Wiele osób spacerowało. Jednak „pacjentów niezdolnych do poruszania się, osób po amputacjach i osób w stanie krytycznym” trzeba było pozostawić z garstką personelu medycznego, powiedział Al Jazeerze Mohammed Abu Salmiya, dyrektor szpitala al-Shifa. „Sytuacja jest naprawdę zła” – stwierdził, dodając, że obiekt był w większości pusty.

READ  Polska obawia się „poważnego incydentu”, gdy migranci z Białorusi wyruszają na granicę

Wśród osób z al-Shifa znalazło się co najmniej 300 pacjentów, wielu w stanie krytycznym, a także tysiące wysiedlonych rodzin.

Wśród nich znalazło się „co najmniej 35 wcześniaków, które już od ośmiu dni przebywały poza inkubatorami z powodu braku tlenu i prądu” – stwierdziła ElSayed. Bez inkubatora pozostało 39 dzieci; Czterech zmarło w piątek późnym wieczorem, a pięciu jest obecnie poważnie chorych – dodał nasz korespondent.

„Straszny”

Po upływie terminu wyznaczonego przez armię izraelską w sobotni poranek Omar Zaqout, dyrektor szpitala, powiedział Al Jazeerze, że rozpoczęły się przymusowe ewakuacje, dodając, że sceny na zewnątrz obiektu są „przerażające”.

„Pokazano nam, że mamy wyjechać ulicą Al-Wehda. „Dziesiątki ciał walają się na ulicy” – powiedział. „Wielu bezdomnych, którzy nie mogą chodzić, pozostaje na zewnątrz”.

Munir al-Barsh, lekarz ze szpitala al-Shifa, powiedział, że izraelska armia ostrzegła, że ​​wszyscy opuszczający szpital muszą machać białą chusteczką i ustawiać się w kolejce.

„Byli poniżani przez żołnierzy na ulicach” – powiedział al-Barsh Al Jazeerze.

„Wielu pacjentów umieszczono na wózkach inwalidzkich lub składanych łóżkach. Członkowie rodzin zmuszeni byli sami nosić ranne dzieci lub rodziców… To straszne, bezprecedensowe sceny” – powiedział.

Lekarze powiedzieli, że armia izraelska nakazała ewakuację ludzi ulicą Al-Rashid, a nie zwykłą drogą lub trasą, którą powinni obierać osoby ewakuujące się na południe – ulicą Salah al-Din.

(AlJazeera)

„Z powodu braku paliwa w mieście Gaza i jego północnych częściach nie ma możliwości transportu. Dlatego oczekuje się, że ludzie będą ewakuować się pieszo” – powiedział ElSayed.

Powiedziała, że ​​armia izraelska nie zapewniła ewakuowanym żadnego środka transportu, paliwa do karetek pogotowia ani samochodów do transportu pacjentów, wcześniaków i przesiedlonych rodzin.

W szpitalu od co najmniej tygodnia brakuje żywności, wody, prądu i tlenu, podczas gdy w ostatnich dniach izraelskie wojska i czołgi dokonały nalotu na szpital.

READ  Francuski poszukiwacz przygód umiera, próbując wiosłować samotnie przez Atlantyk

Izrael twierdził, że Hamas miał centrum dowodzenia pod szpitalem, ale nie znalazł żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia. Hamas i personel szpitala konsekwentnie odrzucali izraelskie roszczenia.

Zaqout dodał, że brak zaopatrzenia w wodę w al-Shifa doprowadził do, jak to określił, „braku higieny i czystości”.

„Przez ponad trzy tygodnie nie było prądu. Niemowlęta i noworodki pozostają bez tlenu. To nic innego jak średniowieczna jaskinia” – powiedział.

W odpowiedzi na ewakuacje Autonomia Palestyńska, która zarządza okupowanym Zachodnim Brzegiem, wydała oświadczenie.

„Ewakuacja al-Shifa pogłębia katastrofę humanitarną i ekologiczną, przed którą stoi Gaza” – stwierdzono. Działania Izraela stanowią „kolejny ohydny aspekt zbrodni czystek etnicznych i ludobójstwa popełnionych przez siły okupacyjne na Palestyńczykach” – stwierdził.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *