Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Cztery ciała znalezione na granicy polsko-białoruskiej w miarę pogłębiania się kryzysu migracyjnego

Published

on

Po polskiej stronie granicy trzy osoby zostały znalezione martwe po przebyciu hipotermii, poinformowały polskie władze. Czwarta osoba została znaleziona martwa na Białorusi metr od granicy, podała białoruska agencja państwowa Belta.

W ostatnich tygodniach coraz więcej migrantów nielegalnie przekroczyło granicę Polski z Białorusi. Tylko w sierpniu, według polskiego MSW, 3000 osób, w tym wielu z Afganistanu i Iraku, próbowało wjechać do Polski nielegalnie.

Na konferencji prasowej w poniedziałek polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że jedną z ofiar znalezionych w niedzielę był obywatel Iraku, który zginął w pobliżu granicy z Litwą we Frąckach w Polsce.

Kamiński powiedział, że obywatel iracki i dwie pozostałe ofiary znalezione w Polsce zostały zmuszone do przejścia do polskiej granicy przez białoruską straż graniczną, zanim polskie służby graniczne poinformowały ich, że ich przejście jest nielegalne i że nie ma przejścia.

Polska nie po raz pierwszy oskarżyła Białoruś o wysyłanie migrantów na swoją granicę. W jednym Wspólne ogłoszenie W sierpniu premierzy Polski oraz państw bałtyckich Łotwy i Litwy, które również graniczą z Białorusią, oskarżyli prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o systematyczne organizowanie trwającego kryzysu uchodźczego i „nielegalne” kierowanie uchodźców i migrantów na zewnętrzną granicę UE, tak jak to zrobili. nazwał „hybrydowym atakiem” na cały blok.

Przywódcy powiedzieli, że przyjmą wszystkich uchodźców, którzy przekroczą granicę, ale wezwali do „możliwych nowych środków restrykcyjnych UE, aby zapobiec dalszej nielegalnej imigracji”.

Jednak Polska spotkała się z ostrą krytyką swojego postępowania z migrantami. Kraj rozpoczął budowę ogrodzenia z drutu kolczastego, aby ograniczyć nielegalną migrację, a na początku września prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił 30-dniowy stan wyjątkowy na odcinku swojej granicy z Białorusią.

Urzędnicy europejscy oskarżyli również Białoruś o zachęcanie ludzi do nielegalnego wjazdu do Polski i innych sąsiadów UE w ramach wysiłków mających na celu wywarcie presji na blok daleko idące sankcje to narzuciło Mińsk. Sankcje UE, USA i Wielkiej Brytanii w czerwcu były skoordynowaną reakcją na awaryjne lądowanie samolotu Ryanair przez rząd Łukaszenki i aresztowanie dziennikarza opozycyjnego, a także „trwające represje” w byłym państwie sowieckim.
litewscy urzędnicy mówią, że migranci z Bliskiego Wschodu są przewożeni do Mińska, a następnie prowadzeni przez nieokreślonych pośredników do granicy białorusko-litewskiej, gdzie mogą przejść bez przeszkód białoruskiej straży granicznej. Litwa nazwała to „drobną” i „masową zemstą” za sankcje UE.
Urzędnik zachodniego wywiadu powiedział: CNN w sierpniu, że program nie może działać bez zgody państwa białoruskiego i że Łukaszenka prawdopodobnie wykorzystywał migrantów do wywierania nacisku na UE, by rozpoczęła negocjacje w sprawie zniesienia wobec niego sankcji.

Sam Łukaszenka publicznie zagroził w maju, że zalać UE „migrantami i narkotykami”.

Spór Europy i brak zaufania zagrażają przyszłości kontynentu

Agencja Migracyjna ONZ stwierdziła w oświadczeniu na początku tego miesiąca, że ​​jest głęboko zaniepokojona „tragicznymi warunkami”, z jakimi borykają się migranci na granicy UE-Białoruś, gdzie grupa około 30 migrantów została zablokowana przez kilka tygodni Alkohol przykleja się do wody i jedzenia , pomoc medyczna, warunki sanitarne i schronienie.

READ  Chiny: Bakteria uciekła z laboratorium. Przez długi czas był ukryty

Na konferencji prasowej na początku tego miesiąca Kamiński określił grupę migrantów uwięzionych na granicy jako „wierzchołek góry lodowej”, dodając: „Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone i działamy proporcjonalnie do skali i skali zagrożenia”. .

„Łukaszenko chce nam grozić. Nie pozwolimy, aby Polska stała się kolejną drogą masowego transferu nielegalnych imigrantów do UE. Nie pozwolimy na szwank bezpieczeństwa naszych obywateli. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej granicy, „jej integralności oraz bezpieczeństwa mieszkających na granicy obywateli” – powiedział Kamiński.

Stephanie Halasz i Nick Paton Walsh z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *