Connect with us

Świat

Pierwszy dzień jesieni: dlaczego równonoc nie jest taka sama, jak mogłoby się wydawać

Published

on

Pierwszy dzień jesieni: dlaczego równonoc nie jest taka sama, jak mogłoby się wydawać

(CNN) – Wydaje się, że dwa razy w roku wszyscy ludzie na ziemi mają równe prawa – przynajmniej jeśli chodzi o dystrybucję światła i ciemności.

W środę, 22 września, wkroczymy w naszą drugą i ostatnią równonoc w 2021 roku. Jeśli mieszkasz na półkuli północnej, znasz je jako Jesienna równonoc (lub jesienna równonoc). Dla ludzi na południe od równika ta równonoc faktycznie sygnalizuje nadejście wiosny.
Ludzie w pobliżu równika mają około 12-godzinnych dni i 12-godzinnych nocy przez cały rok, więc tak naprawdę niczego nie zauważą. Ale ludzie w pobliżu bieguna, w Cele podróży podobnie jak północna część Kanady, Norwegii i Rosji, każdego roku doświadczają dzikich wahań w stosunku dnia do nocy. Mają długie, ciemne zimy i lata, kiedy noc ledwo przenika.

Ale podczas równonocy każdy, od bieguna do bieguna, może cieszyć się 12-godzinnym podziałem dnia i nocy. Cóż, jest tylko jeden haczyk – nie jest tak doskonale „taki sam”, jak można by ci powiedzieć.

Jest dobre wytłumaczenie (NAUKA!) dokładnie 12 godzin światła dziennego w równonoc. Więcej na ten temat poniżej w artykule.

Ale najpierw, oto odpowiedzi na inne pytania dotyczące równonocy jesiennej:

Skąd pochodzi słowo „równonoc”?

Z naszego Plik CNN Fast Facts: Termin równonoc pochodzi od łacińskiego słowa equinoxium i oznacza „równość między dniem a nocą”.

Kiedy dokładnie ma miejsce równonoc jesienna?

Słońce wschodzi za pomnikiem Waszyngtona w stolicy USA.

J. David Ake / AP

Dla osób w takich miejscach jak Toronto i Waszyngton jest to 15:21 czasu lokalnego. Out West w Los Angeles i Vancouver, co oznacza, że ​​przylatuje o 12:21

Dla mieszkańców Madrytu, Berlina i Kairu przypada dokładnie o godzinie 21:21. Dalej na wschód, Dubaj oznacza dokładne wydarzenie o 23:21.

Gdy poruszamy się dalej na wschód w Azji, zmieniamy dni. Dla mieszkańców Bangkoku jest to czwartek 23 września o 14:21, a w Singapurze i Hongkongu zameldowanie o 15:21 Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej miast (zaokrąglona w dół o jedną minutę i dostosowana do czasu letniego).

Czy równonoc jesienna jest oficjalnym pierwszym dniem jesieni?

Tak jest. Jesień oficjalnie zaczyna się w jesienną równonoc.

Ale w rzeczywistości istnieją dwie miary pór roku: „pory astronomiczne” (które następują po nadejściu równonocy i przesileń) oraz tzw. „Pory meteorologiczne”.

Allison Chinchar, meteorolog CNN, wyjaśnia różnice:

„Astronomiczna jesień to zasadniczo okres od równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Daty te mogą się różnić o dzień lub dwa każdego roku, ale w tym roku trwa od 22 września do 21 grudnia ”- mówi.

„Jesień meteorologiczna jest inna… w tym sensie, że daty nigdy się nie zmieniają i opierają się na porach klimatycznych, a nie nachyleniu ziemi względem słońca. Być może są to pory roku, które zna więcej osób ”- mówi Chinchar.

Pory meteorologiczne definiuje się następująco: od 1 marca do 31 maja jest wiosna; 1 czerwca do 31 sierpnia to lato; 1 września do 30 listopada to jesień; a od 1 grudnia do 28 lutego jest zima.

„To sprawia, że ​​niektóre randki są trudne” – mówi Chinchar. „Na przykład 10 grudnia większość ludzi rozważyłaby zimę, ale jeśli użyjesz kalendarza astronomicznego, to technicznie rzecz biorąc, jest to jesień, ponieważ jest przed przesileniem zimowym”.

Powiedziała, że ​​„Meteorolodzy i klimatolodzy wolą korzystać z »kalendarza meteorologicznego«, ponieważ nie tylko daty się nie zmieniają – co czyni je łatwymi do zapamiętania – ale także dlatego, że są one bardziej zgodne z tym, co ludzie uważają za tradycyjne sezony Hold.

Dlaczego następuje równonoc jesienna?

Ziemia obraca się wzdłuż wyimaginowanej linii biegnącej od bieguna północnego do bieguna południowego. Nazywa się to osią, a ten obrót daje nam dzień i noc.

Jednak oś odchyla się o 23,5 stopnia, jak wyjaśnia NASA. W rezultacie jedna półkula planety otrzymuje więcej światła słonecznego niż druga przez połowę rocznej orbity wokół Słońca. Ta rozbieżność w świetle słonecznym uruchamia pory roku.

Efekt jest największy na przełomie czerwca i grudnia. Są to przesilenia i mają najbardziej ekstremalne różnice między dniem a nocą, szczególnie w pobliżu biegunów. (Dlatego latem pozostaje lekki każdego dnia w miejscach takich jak Skandynawia i Alaska.)

READ  Osiem zabitych w katastrofie helikoptera ONZ we wschodniej Demokratycznej Republice Konga Wiadomości

Ale od przesilenia letniego trzy miesiące temu w czerwcu zauważyłeś, że nasze dni na półkuli północnej stają się coraz krótsze i krótsze, a noce dłuższe. A teraz jesteśmy na jesiennej równonocy!

Co o tym wszystkim wiedzieli nasi przodkowie?

Stonehenge stary obraz tz

Stonehenge od dawna fascynuje turystów, o czym świadczy to zdjęcie z 1875 roku.

Angielskie Dziedzictwo

Na długo przed erą zegarów, satelitów i nowoczesnych technologii nasz starożytni przodkowie dużo wiedzieli o ruchu słońca po niebie – wystarczyło, by budować ogromne pomniki i świątynie, które między innymi służyły jako wielkie kalendarze do zaznaczania pór roku.

Oto tylko kilka miejsc związanych z równonocą i corocznym przejściem słońca:

– Megalityczne Świątynie Malty: Te siedem świątyń na śródziemnomorskiej wyspie to jedne z najwcześniejszych wolnostojących budynków kamiennych na świecie, których historia sięga 5000 do 6000 lat temu. w Hagar Qim i Mnajdra Świątynia, półokrągłe komnaty są zorientowane tak, że wschodzące słońce jest otoczone między kamieniami podczas równonocy.
– Chichén Itzá (Półwysep Jukatan, Meksyk): El Castillo, słynna piramida Chichén Itzá, oferuje imponujący pokaz podczas równonocy. Zbudowany przez Majów Tolteków między 1050 a 1300, Piramida została zbudowana, aby podczas równonocy rzucać cień na północną balustradę El Castillo. Wygląda jak wąż zjeżdżający po schodach, a starożytny efekt specjalny potęgują głowy wyrzeźbionych u podstawy bestii.

Jakie mamy inne święta, mity i rytuały?

Na całym świecie równonoc jesienna wkroczyła do naszych kultur i tradycji.

W mitologii greckiej równonoc jesienna oznacza powrót Bogini Persefona przez trzy miesiące w podziemiach, gdzie spotyka się z mężem Hadesem.
chiński i wietnamski nadal świętują żniwa (znane również jako Święto Środka Jesieni). Na ulicach stoją latarnie, a ludzie dziękują, obserwują księżyc i jedzą. Okrągłe wypieki zwane mooncakes są ulubionym miejscem festiwalu w połowie jesieni. Odbywa się 15 dnia ósmego miesiąca księżycowego w chińskim kalendarzu. W 2021 r. spadł 21 września, na dzień przed równonocą.

Popularne brytyjskie obchody Święta Dziękczynienia mają swoje korzenie w jesiennej równonocy od czasów pogańskich.

Czy podczas równonocy zorza polarna jest bardziej aktywna?

Tak – często o tej porze roku mają więcej koncertów.

Okazało się, że równonoc jesienna i wiosenna (lub równonoc wiosenna) zwykle pokrywają się ze szczytem aktywności z zorzą polarną.

Dlaczego równonoc nie jest dokładnie taka sama?

Okazuje się, że podczas równonocy dostajesz trochę więcej światła dziennego niż ciemności, w zależności od tego, gdzie jesteś na planecie. Jak to działa? Odpowiedź jest trochę skomplikowana, ale fascynująca.

Jako US National Weather Service wyjaśnia, „prawie” równe godziny dnia i nocy można przypisać skomplikowanej metodzie pomiaru wschodu słońca i załamania światła słonecznego w naszej atmosferze.

To odchylenie promieni świetlnych powoduje, że słońce pojawia się nad horyzontem, gdy rzeczywista pozycja słońca znajduje się poniżej horyzontu. Na wyższych szerokościach geograficznych dzień jest nieco dłuższy niż na równiku, ponieważ wschody i zachody słońca trwają dłużej, im bliżej biegunów się zbliżamy.

Panoramę Nairobi

Nairobi, stolica Kenii, znajduje się zaledwie 143 mil na południe od równika, a różnica między światłem dziennym a ciemnością jest niewielka.

Peter Macdiarmid / Getty Images

W jesienną równonoc długość dnia różni się nieco w zależności od tego, gdzie jesteś. Oto kilka podziałów, które dają przybliżony obraz:

– Na równiku: około 12 godzin i 6 minut (Quito w Ekwadorze; Nairobi w Kenii i Singapur znajdują się w pobliżu równika)

– Na 30. równoleżniku: około 12 godzin i 8 minut (Houston w Teksasie; Kair w Egipcie i Szanghaj w Chinach)

– Na 60. równoleżniku: około 12 godzin i 16 minut (Helsinki, Finlandia i Anchorage, Alaska)

Aby uzyskać naprawdę równy podział dnia i nocy, musisz poczekać dni, a nawet tygodnie po oficjalnej równonocy. Ten dzień jest zwany równowagąa kiedy to nastąpi, zależy od Twojej szerokości geograficznej.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *